Dieta w Candida. Jakie produkty są dozwolone w grzybicy a jakich należy unikać?

Dieta w Candida – czy możliwe jest leczenie dietą? Coraz więcej osób podejrzewa u siebie przerost Candidy. Faktem jest, że grzyb ten występuje powszechnie w naszym organizmie, ale liczy się nie tyle jego obecność, co ilość. Jeśli wyniki badań wskazują na znaczny przerost Candidy należy zastanowić się nad wdrożeniem leczenia i diety. Jakie są możliwości?

Z Candidą do lekarza rodzinnego?

Jeśli udamy się do lekarza rodzinnego z podejrzeniem grzybicy wywołanej Candidą jest raczej mała szansa, że zaleci on diagnostykę. Wielu pediatrów czy lekarzy pierwszego kontaktu nie traktuje Candidy jako zagrożenie, chyba, że daje ona objawy np. skórne. Jeśli zjawimy się z wynikiem, który wskazuje na przerost Candida możemy liczyć na przepisanie leków przeciwgrzybiczych (które działają dość agresywnie) i zalecenie diety bezcukrowej. Warto wówczas rozważyć, czy chcemy stosować leki czy też spróbujemy rozwiązać problem przerostu grzyba za pomocą diety i naturalnych środków.

candida
Candida albicans – kolonie grzybów na szalce Petriego

Diagnostyka Candida

Często pada pytanie w jaki sposób diagnozować Candida. Metod jest wiele: z kału, z krwi, biorezonans, z żywej kropli krwi. Wybierając metodę diagnostyczną warto zwrócić uwagę, żeby była to metoda która nie tylko pokazuje czy Candida jest, ale przede wszystkim ILE jej jest. Dlaczego? Ponieważ tak jak napisałam: nie każda ilość Candida jest dla nas szkodliwa. Problem robi się kiedy jest jej zbyt dużo. Z tego powodu jedyną referencyjną metodą sprawdzenia obecności i ilości Candidy w przewodzie pokarmowym jest ilościowe badanie z kału.  Daje ono dokładny obraz tego jak wygląda rozplem grzybów w jelitach. Dla porównania: w badaniu krwi określa się ilość przeciwciał przeciwko Candida. Daje jedynie informację o kontakcie z grzybami, a nie o aktualnym zakażeniu. Jest to metoda powszechnie stosowana, ale nie świadczy o aktualnym rozroście grzybów w jelicie, tylko o tym, że miało to miejsce (aktualnie lub jakiś czas temu) gdyż przeciwciała pozostają we krwi stosunkowo długo.

Polecam wykonać badanie z kału tutaj. Można kupić pakiet przez Internet, a następnie wysłać próbkę do Instytutu Mikroekologii w Poznaniu.

Dieta w Candida – czy można leczyć grzybicę dietą?

Nie ma żadnych naukowych badań, które potwierdziłyby skuteczność leczenia candidy za pomocą diety. Żadne publikacje naukowe nie wskazują, żeby standardowo zalecana dieta w Candida, czyli wyeliminowanie cukru czy drożdży powodowała zniknięcie grzyba. Czy w związku z tym nie ma konieczności stosowania diety? W żadnym wypadku! To, że badań naukowych potwierdzających wpływ dietoterapii w różnych jednostkach chorobowych brakuje nie oznacza, że powinniśmy lekceważyć ich znaczenie. Dlatego poniżej przedstawiam jaką dietę stosować w Candida. Wiedząc, że nie dla każdego dobra jest restrykcyjna eliminacja prezentuje różne opcje: wersję maksymalną i minimalną. Jeśli więc planujecie przeleczyć oporny egzemplarz (np. męża czy nastolatka), który puka się w głowę na myśl o pełnej eliminacji to zastosujcie, lub namówcie do zastosowania przynajmniej wersji minimalnej. Dieta w Candida powinna trwać minimum miesiąc, a ważniejsze od jej 'restrykcyjności’ jest to, aby na niej wytrwać.

dieta w Candida

W najlepszej wersji: stosujemy dietę przeciwgrzybiczą wybierając wyłącznie produkty dozwolone i wskazane, a eliminując produkty zakazane i dopuszczalne. Taką dietę prowadzimy przez minimum 4 tygodnie.

W wersji minimalnej: eliminujemy z diety produkty oznaczone jako zakazane. W ograniczonej ilości można spożywać produkty z grupy dopuszczalnych. Taką dietę prowadzimy przez minimum 4 tygodnie.

Ważne jest to, że lepiej stosować wersję minimalną dłużej niż restrykcyjną, ale krócej niż 4 tygodnie. Najlepiej oczywiście stosować dietę w wersji maksymalnej, ale czasami trzeba być realistą:)

 

probiotyki dla dziecka

A wiesz że… warto zajrzeć i polubić profil na facebooku – cały czas aktualne informacje, przepisy, ciekawostki. Polub i bądź na bieżąco! Kliknij baner, polub stronę, a moc dobrych bakterii będzie z Tobą:)

Dieta w Candida (dieta w grzybicy) – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy podczas diety przeciwgrzybiczej można jeść owoce?

Problem nie leży w owocach, ale w cukrze. W diecie przeciwgrzybiczej należy wyeliminować jak najwięcej cukru, a owoce mają go sporo. Nie ma natomiast konieczności całkowitego rezygnowania z owoców, ale należy wybierać je rozsądnie. Rezygnujemy z owoców bogatych w cukry: bananów, winogron, owoców suszonych

  1. Czy podczas leczenia Candida można jeść gluten?

Zdecydowanie lepiej odstawić produkty z glutenem, który może niekorzystnie działać na jelita. Przesiąkliwe jelito może powodować przewlekły stan zapalny i alergie co dodatkowo osłabia organizm. Poza tym niezwykle ważna jest równowaga mikroflory jelitowej, a zły stan jelit jest powiązany z dysbiozą, która z kolei przyczynia się do rozwoju grzybicy.

  1. Ksylitol a Candida

Uznaje się, że ksylitol jest bezpiecznym środkiem słodzącym w diecie przeciwgrzybiczej

  1. Nabiał w diecie przeciwgrzybiczej

Lepiej jest wycofać nabiał, a przynajmniej produkty z kazeiną. Jeśli jednak nie chcemy eliminować nabiału lepiej spożywać produkty fermentowane, które mają bakterie probiotyczne (kefiry, jogurty) niż słodkie mleko.

Probiotyki w Candida. Dlaczego bezwzględnie należy stosować probiotyki w terapii przeciwgrzybiczej?

Odbudowa prawidłowej mikroflory jelit to jeden z kluczowych elementów walki z Candidą. Grzybica rozwija się w jelicie w miejscach, które nie są chronione przez ochronną mikroflorę jelit. Takie „puste miejsca” są zajmowane przez patogeny, które mają wolną przestrzeń do rozmnażania. Z tego powodu niezwykle ważne jest przyjmowanie probiotyków. Najlepsze efekty otrzymuje się poprzez stosowanie probiotykoterapii celowanej, opracowywanej na podstawie wyników badań mikroflory jelit. Kluczowy jest także czas przyjmowania probiotyków. Powinien wynosić on minimum 3 miesiące. Warto zauważyć, że celowana probiotykoterapia składa się z kilku faz i może trwać nawet rok!

Więcej o probiotykoterapii przeczytasz tutaj

Artykuły o mikrflorze jelit znajdziesz tutaj

Podobne wpisy

probiotyki ranking 2024

Ranking probiotyków dla dzieci – przegląd 2024

nietolerancja histaminy

Nietolerancja histaminy – jak postępować z dietą i probiotykami?

naturalne probiotyki

Jak wybrać odpowiedni probiotyk?

ranking psychobiotykow

Ranking psychobiotyków- co wybrać?

12 thoughts on “Dieta w Candida. Jakie produkty są dozwolone w grzybicy a jakich należy unikać?”

  1. Bardzo fajny artykuł, jak zawsze, jednak wydaje mi się, że zabrakło trochę wstępu.
    Czyli luźnej definicji grzyba i może co powoduję, reszta świetna Pozdrawiam 🙂

    1. Dziękuję za opinię:) Staram się, żeby artykuły nie były zbyt długie tylko mocno trzymały się tematu. temat Candida jest szeroki i na pewno do niego wrócę:)

  2. Witam, przede mną poważne zmiany żywieniowe w wyniku stwierdzenia dużej Candidii. Artykuł jest bardzo kompleksowy, jednak mam pytanie szczegółowe bo różnie autorzy podchodzą to tematu. Chodzi mi o kilka produktów: ziemniaki, biały ryż, grejfruty, cytryny i kiwi – jaki mają status w diecie antygrzybiczej??? Będę wdzięczna za komentarz. Pozdrawiam

    1. To prawda, że zalecenia są różne. Ciekawe jest to, że oficjalnie nie ma żadnych wytycznych żeby rezygnować z cukrów na diecie przeciwgrzybiczej, jednak zalecają to nawet lekarze. Z owoców wysokocukrowych (w tym cytrusów) bym zrezygnowała. Cytrynę bym zostawiła, w końcu jemy ją bardziej jako dodatek niż całą jako owoc;) Ryż biały i ziemniaki są w niektórych wytycznych niezalecane, ale z drugiej strony schłodzony ryż i zimne ziemniaki mają potrzebną skrobię oporną, więc ja bym się ich nie obawiała.

      1. ziemniaki i ryz odstawiasz bezdyskusyjnie. cytryne zostawiasz, mozesz zjesc i wiadro cytryn jak chcesz. poleca sie szklanke wody z wycisnieta cala cytryna ze 30 min przed sniadaniem.

    1. najlepsze probiotyki to kiszonki, kapusta ogorki itp. kefir, zsiadle mleko. nie poleca sie tabletkowych probiotykow z jednego powodu, sa zalosnie ubogie w szczepy bakteri, te najlepsze zawieraja ich zaledwie kilkanascie, a my mamy w organizmie okolo 20 tysiecy. ilosc bakteri w kupnych probiotykach liczona dzis w milionach, miliardach ma sie nijak, a moze zaszkodzic. te liczby sie nie licza, najwazniejsza jest ilosc szczepow bakteri, a tu kiszonki, kefir i zsiadle mleko bija wszystko na leb i sa naturalne.

      1. Pawle, rozumiem twój punkt widzenia. Jednakowoż w kiszonkach nie wiemy ile ze szczepów które przyjmujemy to rzeczywiście szczepy probiotyczne. Nie każdy np. Lactobacillus jest probiotyczny. Dlatego, jeśli zależy nam na konkretnych szczepach i właściwościach warto sięgnąć po probiotyki gdzie wiemy ile danego szczepu jest w kapsułce.

  3. odstawiamy przedewszystkim wszystko, co zawiera mąkę i cukier, przy WSZYSTKICH chorobach przewleklych. dzisiejszy gluten to gmo (mąka, ktora kupujemy w sklepie to tez gmo i na dodatek zawiera jeszcze jeden dla nas zly skladnik, dodatek grzybobojczy, ktory nie ma nic wspolnego z candida), rozszczelnia tez jelita. generalnie pieczywo pozostalo w nas z zamierzchlych czasow bo bylo tanie i bralo sie z biedy. zreszta dzisiejszy chleb wyglada zupelnie inaczej niz ten dawny, nie musimy tego jesc wcale. kefir to prawda, zaleca sie. nie napisaliscie tez o zsiadlym mleku, oczywiscie prosto od krowy ma byc mleko, to chyba zrozumiale.

    1. Co Ty człowieku wygadujesz? Gdzie masz mąkę pszenną GMO? Wiesz czym w ogóle jest GMO? Nigdzie nie uprawiało się do tej pory pszenicy genetycznie modyfukowanej. Od października Argentyna jest pierwszym krajem który będzie produkował taką pszenicę, jednak nie na eksport. Jeśli twierdzisz mimo wszystko, że GMO jest w jakikolwiek sposób szkodliwy dla ludzi, to widocznie nie masz bladego pojęcia o genetyce. Bbazujesz na informacjach wyczytanych na pseudo blogach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.