Domowa granola bezglutenowa – czyli dlaczego nie warto kupować gotowej.

Są na rynku gotowe, bezglutenowe musli crunchy. Jednak albo ich skład nie powala, albo powala cena. A tymczasem nie ma chyba nic prostszego niż domowa granola przygotowana z bezglutenowych płatków i ziaren. Jak ją zrobić?

 

Najlepsze w domowej granoli jest to, że można do niej dodać składniki, które są dozwolone na diecie eliminacyjnej. To, jakie ziarna i płatki do niej dorzucimy zależy od naszych upodobań i oczywiście alergii. Generalnie składniki to: płatki ekspandowane + ziarna + puree z jabłka + jakiś tłuszcz + coś słodkiego. Można też dorzucić suszone owoce, ale lepiej to zrobić już po upieczeniu, żeby się nie spaliły.

W tym przypadku użyłam:

Składniki (na około 3-4 porcje). Można zrobić z większej ilości składników.

  • 2 szklanki gryki ekspandowanej (może być mieszanka innych ziaren: prosa ekspandowanego, amarantusa, płatków owsianych bezglutenowych)
  • pół szklanki ziaren słonecznika (mogą być również orzechy)
  • 1 czubata łyżka masła sezamowego (można zastąpić 2 łyżkami płynnego oleju kokosowego lub jedną czubatą łyżką jeśli jest w formie stałej)
  • puree z połowy jabłka (można zastąpić puree z banana)
  • 3 łyżki syropu z agawy/daktylowego lub ksylitolu/brązowego cukru

Dlaczego na diecie eliminacyjnej warto przygotowywać produkty od podstaw? Przeczytaj tutaj

Podobne wpisy

domowy syrop

Domowy syrop na odporność – najlepsze przepisy 

kokosanki bezglutenowe wegańskie

Kokosanki bez glutenu, wegańskie

zapiekanka ziemniaczana

Zapiekanka ziemniaczana wegańska z bezglutenowym beszamelem.

krewetki z chorizo

Krewetki z chorizo z zielonym groszkiem(bez glutenu i nabiału)

4 thoughts on “Domowa granola bezglutenowa – czyli dlaczego nie warto kupować gotowej.”

  1. Czy płatki owsiane, które nie są bezglutenowe po zamoczeniu w przegotowanej wodzie i odcedzeniu są już „bezpieczne”, wypłukuje sie w ten sposób gluten? Taka informacje otrzymałam od pewnej Pani dietetyk, chciałabym sie upewnić 🙂

    1. Pani Julio, ja bym w ten sposób nie zaryzykowała. Według mojej wiedzy płatków owsianych nie da się wypłukać ani wymoczyć tak, żeby mieć pewność, że nie ma w nich glutenu. Obecnie na rynku jest wybór certyfikowanych płatków owsianych, również polskich firm, więc zdecydowanie polecam te z bezglutenowe:) Owszem, można płukać i przebrać np. kaszę jaglaną czy gryczaną. Jeśli komuś śladowe ilości nie szkodzą to może jeść taki produkt niecertyfikowany. Ale moim zdaniem nie dotyczy to płatków owsianych. Osoby z celiakią i silną reakcją alergiczną powinny sięgać tylko po produkty wyraźnie oznaczone jako bezglutenowe.

      Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.