SIBO – objawy, diagnostyka. Kiedy bakterie szaleją w jelicie cienkim…

SIBO to problem, który często pozostaje niezdiagnozowany. Wszystko przez to, że objawy SIBO są bardzo ogólne: wzdęcia, bóle brzucha, uczucie przepełniania… pacjenci często wychodzą od lekarza z diagnozą Zespołu Jelita Nadwrażliwego (lub jelita drażliwego), zaleceniem diety na bazie warzyw, zbóż i receptą na probiotyki . Na tym koniec. Tymczasem może okazać się, że objawy są spowodowane SIBO, czyli przerostem bakterii w jelicie cienkim. Dlaczego i kiedy warto diagnozować SIBO? Opowiem na przykładzie mojego męża…

Czy to SIBO? Warto sprawdzić!

Mąż od zawsze miał dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zrobiliśmy ImuPro, była dieta eliminacyjna, były probiotyki… a problem z bólami brzucha pozostał. Po uważnej obserwacji kiedy występują nieprzyjemne objawy doszliśmy do wniosku, że pojawiają się one:

  • Po produktach bogatych w błonnik i prebiotykach
  • Po większej ilości probiotyków

Innymi słowy: im lepiej i zdrowiej chciałam „karmić” mojego męża tym było gorzej. Podsunęło nam to myśl, że może bakterie, które powinny bytować w jelicie grubym i o które tak bardzo chcieliśmy zadbać znalazły się w jelicie cienkim i powodują nieprzyjemne objawy. Postanowiliśmy zrobić badanie w kierunku SIBO. Jakie były wyniki? O tym na końcu.

Chcę jednak, żebyście dowiedzieli się jak najwięcej o tym badaniu. Dlatego przeprowadziłam wywiad z Dr n. farm. Michaliną Pazgrat-Patan, Specjalistką mikrobiologii medycznej, Diagnostą laboratoryjnym w Instytucie Mikroekologii w Poznaniu.

 

Co to jest Sibo?

Michalina Pazgrat-Patan: SIBO to skrót od angielskich słów Syndrom Intestinal Bacterial Overgrowth co oznacza Zespół Rozrostu Bakteryjnego Jelita Cienkiego. W jelicie cienkim znajdują się bakterie, ale przyjmuje się, że ich prawidłowa ilość mieści się poniżej 105 CFU na ml treści pokarmowej. Jeśli ta ilość jest większa mówi się o patologicznym przerośnie co może skutkować różnymi objawami niepożądanymi dla pacjenta.

Diagnostyka SIBO – kiedy ją wykonać?

Michalina Pazgrat-Patan: Badanie na SIBO zaleca się pacjentom, którzy mają zdiagnozowany Zespół Jelita Drażliwego i nie uzyskują poprawy stanu zdrowia stosując odpowiednią dietę. Poza tym wskazaniem są też uporczywe dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Badanie w kierunku SIBO przeprowadza się za pomocą wodorowych testów oddechowych (WTO).

Objawy SIBO to między innymi:

  • Częste wzdęcia, bóle brzucha nasilające się po posiłkach bogatych w błonnik.
  • Bóle brzucha po probiotykach.
  • Uczucie pełności w żołądku, nawet po niewielkim posiłku.
  • Odbijanie, gazy, wzdęcia.

 

SIBO u dziecka – czy można wykonać badanie?

Michalina Pazgrat-Patan: Badanie w kierunku SIBO nie ma ograniczenia wiekowego, jednym ograniczeniem jest współpraca pacjenta (umiejętność aktywnego wydmuchiwania powietrza przez kilkanaście sekund). Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne.

Na czym polega wodorowy test oddechowy?

Michalina Pazgrat-Patan: Wodorowy test oddechowy polega na aktywnym wydmuchiwaniu powietrza z płuc przez określony czas kilkunastu sekund. W tym czasie mierzony jest poziom wodoru w porcji powietrza, a wynik podaje się w jednostkach ppm (ang. parts per million). Wodór jest produktem przemiany materii powstałym pod wpływem enzymów bakteryjnych. Powstaje z takich substancji jak glukoza lub laktuloza. Pacjentowi podaje się wodny roztwór glukozy lub laktulozę w określonym stężeniu. Po obciążeniu, substancja czynna dociera do jelita cienkiego, gdzie bakterie metabolizując substrat, powodują uwalnianie się w toku przemian metabolicznych wodoru. Wodór przenika do układu krwionośnego i w trakcie wymiany oddechowej jest usuwany z wydychanym powietrzem. Wzrastający poziom wodoru świadczy o przeroście bakteryjnym w jelicie cienkim.

Badanie na SIBO – ile trwa i jak należy się do niego przygotować?

Michalina Pazgrat-Patan: Odpowiednie przygotowanie do wodorowego testu oddechowego (WTO) jest bardzo istotne. Przynajmniej przez jeden dzień poprzedzający badanie, pacjent powinien być na diecie lekkostrawnej, bez produktów wzdymających i tłustych. Ostatni posiłek (lekki, nie zawierający błonnika) powinno się zjeść 14 godzin przed testem. Później można spożywać tylko wodę. Badanie trwa od godziny (obciążenie glukozą) do 3 godzin (obciążenie laktulozą).

SIBO – kiedy stosuje się obciążenie glukozą, a kiedy laktulozą?

Michalina Pazgrat-Patan: Obciążanie glukozą stosuje się jako pierwszy wybór, ponieważ całkowicie wchłania się w jelicie cienkim i literatura mówi, że jest czulszym wskaźnikiem wyrycia SIBO. Natomiast minusem zastosowania glukozy w celu wykrycia SIBO może być sytuacja, gdy podejrzewa się przerost bakteryjny w końcowej części jelita cienkiego.  Glukoza może zostać zbyt szybko wchłonięta i nie dotrzeć do dystalnej części tego organu, co może skutkować niewykryciem SIBO. Laktuloza – przechodzi przez cały przewód pokarmowy. Plusem zastosowania tego substratu jest możliwość zdiagnozowania, oprócz SIBO, także spowolnionego pasażu jelitowego (tzw. jelita leniwego). Objętość roztworu glukozy, który musi przyjąć pacjent to 250 ml i 50 gram samej glukozy.  Objętość laktulozy to 10-20 gram w syropie.

Jak przebiega wodorowy test oddechowy?

Michalina Pazgrat-Patan: Pierwszy pomiar wodoru przeprowadza się w czasie 0, czyli przed obciążeniem substratem, w celu ustalenia poziomu początkowego wodoru. Kolejne pomiary przeprowadza się w odstępach 15 minutowych w początkowym okresie badania, a w dalszym etapie pomiary prowadzone są co pół godziny. Wstępny wynik możemy podać już po pierwszych 30 minutach (w przypadku laktulozy) lub po godzinie (obciążenie glukozą). Wzrost poziomu wodoru powinien być odpowiednio wysoki by stwierdzić SIBO.

Są trzy interpretacje badania

  • SIBO – jeśli poziom wodoru w wydychanym powietrzu przekracza 10 ppm od wartości początkowej w przypadku obciążenia glukozą lub 20 ppm od wartości początkowej w przypadku laktulozy.
  • wynik prawidłowy, wykluczenie SIBO – brak znaczącego wzrostu poziomu wodoru w wydychanym powietrzu w trakcie badania.
  • Spowolniony pasaż jelitowy jeśli następuje znaczący wzrost poziomu wodoru po 70 minucie od obciążenia (tylko w przypadku badania z laktulozą).

Czy często diagnozowane jest SIBO?

Nie jest to bardzo częste zaburzenie. Z naszych doświadczeń wynika, że rezultat pozytywny uzyskujemy u około 20% pacjentów. Zdarza się, że stwierdzany jest pasaż spowolniony, co również może dawać objawy będące wskazaniem do wykonania badania. SIBO najczęściej leczy się odpowiednią antybiotykoterapią natomiast spowolniony pasaż jelitowy można przyspieszyć modyfikując dietę.  Postępowanie terapeutyczne najlepiej skonsultować ze specjalistą (lekarzem lub dietetykiem).

probiotyki dla dziecka

A wiesz że… warto zajrzeć i polubić profil na facebooku – cały czas aktualne informacje, przepisy, ciekawostki. Polub i bądź na bieżąco! Kliknij baner, polub stronę, a moc dobrych bakterii będzie z Tobą:)

Wracamy do przypadku mojego męża.

  • Po konsultacji ze specjalistą zdecydowaliśmy się na badanie z obciążeniem laktulozą
  • Przed wykonaniem badania cały poprzedni dzień stosowana była odpowiednia dieta, a na 14 godzin przed badaniem spożywana była tylko woda. Dzięki temu mąż pozytywnie przeszedł test weryfikujący, czy można wykonać badanie
  • Został przeprowadzony wodorowy test oddechowy.
  • Nie stwierdzono SIBO, natomiast zdiagnozowano spowolniony pasaż jelitowy

O objawach i zaleceniach związanych ze spowolnionym pasażem jelitowym przeczytasz tutaj.

Podobne wpisy

probiotyki ranking 2024

Ranking probiotyków dla dzieci – przegląd 2024

mikrobiota jelitowa

Jaki wpływ na mikrobiotę ma smog?

mikrobiota

Mikrobiota jelitowa i jej rola w profilaktyce antynowotworowej

zdrowie seniorów

Zdrowie jelit w późniejszym wieku — dlaczego seniorzy powinni zwracać uwagę na mikrobiotę jelitową?

25 thoughts on “SIBO – objawy, diagnostyka. Kiedy bakterie szaleją w jelicie cienkim…”

  1. O Bosze!!!Chyba dostanę Nobla.. czytam wszytkie artykuły na tym i innych blogach (m.in.mikroflora/karmienie piersia)i lacze to wszystko w calosc z pewnym powszechmym problemem mlodych mam a mianowicie z koniecznością zrezygnowania z karmienia piersia ze względu na dolegliwości typu wzdecia, bole brzucha o różnym nasileniu, bolesne podczas oddawania gazy, niechęć dziecka do ssania itp itd. PRZECIEŻ TO MOŻE BYĆ WŁAŚNIE SIBO!!! Proszę niech ktoś to przeczyta!

  2. Czy mogłaby Pani napisać, co dokładnie jadł Pani mąż? Chciałabym przystąpić do badania i zastanawiam się, jak wygląda jadłospis „przygotowawczy” do badania. Pozdrawiam!

    1. Raczej czego nie jadł:) Na kilka dni przed badaniem przeszedł na dietę lekkostrawną: mała ilość tłuszczów, warzywa raczej gotowane na parze, pieczone, lekkie zupy. Na dzień przed badaniem nie jadł żadnych produktów bogatych w błonnik ani wzdymających. Może być np grillowany kurczak, ryż, warzywa na parze, ale nie kapustne, nie kalafior/ brokuły. Np. mini -marchewki. Rano np. jaglanka. Na 14 godzin przed badaniem nie jadł już nic, tylko woda.

  3. Dzien dobry, gdzie znajde informacje o objawach i leczeniu spowolnionego pasaźu ? I czy moze Pni polecic jakiegos lekarza, który ma o tym pojęcie ?

  4. Witam. Super artykuł. Jest jednak dla mnie trochę niejasne odnośnie diagnozy WTO. Miałem go niedawno przy użyciu laktulozy . Przez pierwsze 5 pomiarów (co 20minut) czyli do 80 minut wyniki nie przekroczyły 5 ppm . Dopiero w 6 pomiarze po 100 minutach wzrósł lawinowo do 36 ppm, kończąc na 10 pomiarze na 60 ppm. Czy to wskazuje na leniwe jelito czy bardziej na SIBO , czy może obie dolegliwości na raz. Będę wdzięczny na odpowiedź. Pozdrawiam. Darek

    1. Panie Darku, oto odpowiedź Pani Michaliny: SIBO (czyli rozrost bakteryjny w jelicie cienkim) diagnozuje się, wykorzystując wodorowe testy oddechowe (WTO), w przypadku wzrostu poziomu wodoru w wydychanym powietrzu w czasie 15-45 min. po przyjęciu substratu. Badania wskazują, że wzrost wskazujący na SIBO powinien być 0 10 lub więcej ppm od wartości początkowej (przed podaniem substratu). Jeśli wzrost poziomu wodoru w wydychanym powietrzu rejestruje się po czasie 45 min, a pomiędzy 60-90 min. wskazuje to na prawidłowo funkcjonujące jelito (fermentacja laktulozy w jelicie grubym, przez naturalnie zasiedlające je bakterie w dużej ilości). Jeśli jednak wzrost ten obserwuje się po 90 min. od podania substratu, świadczy o spowolnionym pasażu jelitowym, potocznie zwanym jelitem leniwym, gdy laktuloza. U pana więc wynik wskazuje z dużym prawdopodobieństwem na spowolniony pasaż jelitowy, jednak interpretacji wyniku badania powinien dokonać lekarz.

      Pozdrawiam

  5. Wielkie dzięki za odpowiedź. Mój gastrolog mówi że to ZJD a przepisane leki jak Debretin i Ircolon nie działają. Dwa dni temu przeczytałem gdzieś o leku Nifuroksazyd i po pierwszym dniu zauważyłem znaczną poprawę. Ciężko jest o dobrego specjalistę bo wszystko wrzucają do worka o nazwie ZJD, a 6 miesięczne problemy nie znikają.Mam 24 lata a ten problem wycina mnie z normalnego życia towarzysko społecznego. Ciekawi mnie też dlaczego na diecie na Sibo np. SCD CZY FODMAP specjaliści twierdzą że pozbycie się węglowodanów lub ich zminimalizowanie oraz przejście na dietę typu paleo pomaga chorym skoro u mnie jest zgoła na odwrót- włączenie mięs, tłuszczy i włókien roślinnych powiększa objawy.A dodam że bafania wątroby,enzymów trzustki, usg gadtroskopia wyszły dobrze . Jestem tylko ciekaw czy terapia antybiotykami na Sibo coś by dała. Jeszcze raz dziękuję za opinię specjalisty i Pani fatyge. Pozdrawiam Darek

  6. Wygląda jak sibo bo wzrosło na początku, następnie opadło i znowu wzrosło jak w jelicie leniwym, czy może być sibo i jelito leniwe?

  7. Czy test wodorowo-metanowy jest dużo skueczniejszy od testu wodorowego?
    Ten pierwszy typ testu jest bardzo rzadki w Polsce, dlatego jestem ciekawa w ilu procentach jest skuteczny test wodorowy?

    1. Dzień dobry,

      Oto powiedź Pani Michaliny:

      Tak mówi literatura metan mogą wydalać osoby zdrowe, jak i cierpiące na choroby nie związane z przewodem pokarmowym oraz pacjenci gastroenterologiczni (odpowiednio: 54%, 53% i 32%, źródło: http://gut.bmj.com/content/26/1/69). Test na obecność metanu w wydychanym powietrzu poleca wykonać się w przypadku ujemnego testu na obecność podwyższonego poziomu wodoru w wydychanym powietrzu po obciążeniu laktulozą/glukozą, a w przypadku utrzymujących się objawów SIBO. Piśmiennictwo donosi o możliwym wpływie metanu na objawy IBS (zwłaszcza zaparć gdyż wpływa hamująco na ruch robaczkowy jelit), jednakże stwierdzono obniżone jego ilości u pacjentów z CD i CU.
      W związku z tym, że podwyższone stężenia metanu występują także u osób zdrowych w wydychanym powietrzu, interpretacji wyniku należy dokonać w odniesieniu do objawów klinicznych pacjenta.

      Pozdrawiam

  8. Witam, mam stwierdzone Sibo, które lubi powracać, jaki probiotyk będzie najskuteczniejszy w takim przypadku ? Przetestowalam wiele probiotykow i większość z nich tylko zaostrza dolegliwości a bez nich też nie jest dobrze bo wtedy mecza mnie biegunki, szczególnie po kuracji antybiotykowej na sibo.

  9. A ja zwróciłam uwagę na tabelkę z probiotykami i jestem przerażona. W jakim celu człowiek ma łykać np. Bakterie ecoli albo streptococusy albo co gorsza entero? Sam ma się kończyć na własne życzenie? Od kiedy to normalnym środowiskiem bytowania dla chociażby ecoli jest przełyk pokarmowy lub żołądek? Przecież to proszenie się o chorobę na własne życzenie ?

    1. Nie do końca rozumiem Pani zastrzeżenia. przecież oczywiste jest, że jeśli mówimy o przyjmowaniu tych bakterii to mamy na myśli niepatogenne ich szczepy. Łykając trafiają one do jelit, a nie kolonizują żołądka czy przełyku. Nikt nie zamyka w probiotykach patogennej e coli czy streptococus

  10. Witam mam pytanie miałem CU jestem po operacji j pouch , po operacji przez 5 lat bylo super nic nie burczało , po 5 latach nagle zaczęło burczeć , przelewać się masakra po każdym jedzeniu . Co by Pani poleciła na te burczenie? Może mam Sibo ? Myślę że to burczy w cienkim jelicie, coś się w nim zepsuło tylko co? Piję miętę może pomoże

    1. Dzień dobry, to bardzo ogólny opis objawów. Zawsze w przypadku dolegliwości warto wykonac badania. Jesli podejrzewa Pan sibo to wodorowy test oddechowy. Jeśli wyjdzie negatywny wówczas można spórbowac probiotyki.

  11. Przy SIBO lepiej wykonywać testy oddechowe: wodorowe i metanowe, a nie same wodorowe. Zwłaszcza, przy zaparciach. Testy oddechowe nie są 100% -owe. Jest jeszcze biopsja jelita cienkiego, ale to już inwazyjna sprawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.