Aktywność fizyczna a mikrobiota jelitowa 

sport

To właśnie aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na kondycję organizmu oraz zdrowie psychiczne człowieka. Okazuje się, że sport ma również ogromne znaczenie, biorąc pod uwagę stan mikrobioty jelitowej. Utrzymywanie jej w równowadze jest zaś konieczne nie tylko dla funkcjonowania w pełnej sprawności układu pokarmowego, ale i innych organów w naszym ciele. Dowiedz się, jak zmienia się mikrobiota jelitowa poprzez wdrożenie zdrowego stylu życia z uwzględnieniem aktywności ruchowej. 

 

Sport w życiu człowieka 

Niemowlęta do 1. roku życia powinny być aktywne ruchowo przez minimum 30 minut w ciągu każdej doby, zaś ich ruchów, na przykład w kołysce czy w chuście nie powinno się krępować jednorazowo przez dłużej niż 60 minut. 

Dzieciom do 4. roku życia zaleca się wytężoną aktywność ruchową przez nawet 180 minut w ciągu doby, a ta powinna być intensywna. Młodzież do 17. roku powinna wykonywać codziennie ćwiczenia aerobowe w czasie nie krótszym niż 60 minut każdego dnia, a osoby dorosłe przez nawet 300 minut w ciągu jednej doby. 

 

Kształtowanie mikrobioty jelitowej poprzez aktywność fizyczną

Udowodniono, że sportowcy, którzy realizują regularne treningi fizyczne, wykazują znacznie lepszy stan mikrobioty jelitowej, a w jej składzie znajduje się więcej pożytecznych mikroorganizmów. 

Warto natomiast pamiętać, że sam sport nie wystarczy, aby zapobiegać dysbiozie jelitowej. Co ciekawe, okazuje się, że wzmożona, zbyt intensywna aktywność ruchowa w połączeniu z restrykcyjną dietą redukcyjną może przynieść wręcz odwrotny skutek. Osoby, które wdrożyły proces odchudzania bardzo często borykają się z zaburzeniami mikrobioty jelitowej poprzez niedostarczanie organizmowi niezbędnych składników żywieniowych. Widać więc wyraźnie, że ćwiczenia fizyczne muszą być połączone ze zbilansowanym menu, aby można było mówić o ich pozytywnym wpływie na stan mikrobioty jelitowej. Należy również pamiętać, że negatywny wpływ na stan mikrobioty jelitowej może mieć przewlekły stres

Najnowsze badania dowodzą również, że znaczenie dla budowania mikrobioty jelitowej poprzez wdrożenie aktywności fizycznej może mieć stan osoby, która rozpoczęła ćwiczenia. Szybsze i lepsze efekty udaje się uzyskać u osób o szczupłej sylwetce, aniżeli u tych z nadwagą bądź otyłością. 

 

Probiotyki dla sportowców 

Sam sport nie wystarczy, aby zachować równowagę mikrobioty jelitowej. Chociaż wpływa on oczywiście korzystnie na ludzki organizm, to zaburzenia mikrobioty jelitowej mogą być wywoływane poprzez inne, destrukcyjne czynniki, jak choroby, zła dieta, stres. Właśnie dlatego zaleca się wdrożenie indywidualnie dobranej probiotykoterapii. Aby móc cieszyć się doskonałą kondycją i zdrowiem, przed rozpoczęciem kuracji probiotykami warto wykonać badanie, które pozwala dokonać analizy stanu mikrobioty jelitowej, na przykład KyberKompact Pro. Dzięki temu specjalista jest w stanie zalecić odpowiednie probiotyki, które będą miały wpływ na niwelowanie patogennych bakterii oraz zwiększanie liczebności tych o pozytywnych znaczeniu dla mikrobioty jelitowej. 

Podobne wpisy

naturalne probiotyki

Jak wybrać odpowiedni probiotyk?

odrobaczanie dzieci

Profilaktyczne odrobaczanie dzieci i dorosłych — TAK czy NIE?

probiotyki

Probiotyki wspierające zdrowie układu pokarmowego

mikrobiota jelitowa

Jaki wpływ na mikrobiotę ma smog?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.