Alergia krzyżowa – kalendarz pylenia i tabela

Alergia krzyżowa to problem o którym często mało się mówi. A tymczasem nagła reakcja alergiczna na pokarm, który do tej pory był tolerowany mogła wystąpić właśnie z powodu alergii krzyżowej. W marcu pojawił się problem po zjedzeniu selera? A jabłko w kwietniu wywołało reakcję alergiczną? Sprawdź kalendarz pylenia! Może się okazać, że przewlekły katar to nie przeziębienie, a wysypka po selerze będzie spowodowana właśnie reakcją krzyżową!

Alergia krzyżowa – co to jest?

Alergie, czyli nieprawidłowe reakcje układu immunologicznego dzielimy na pokarmowe, wziewne i kontaktowe. Wydaje się to łatwym i czytelnym rozgraniczeniem. Tymczasem układ odpornościowy, który jest nadmiernie pobudzony może po prostu się mylić. Szczególnie, jeśli cząsteczki białek alergenów są do siebie podobne – czyli mają tzw. wspólną komponentę.

Czasami podobny mechanizm widać w chorobach autoimmunologicznych np. w Hashimoto. Struktura molekularna gliadyny (jedno z białek wchodzących w skład glutenu) jest łudząco podobna do struktury tarczycy. Kiedy gliadyna dostaje się do krwioobiegu (zespół nieszczelnego jelita) to układ immunologiczny zaczyna z nią walczyć, a przy okazji myli się i niszczy tkankę tarczycy. Dieta bezglutenowa w chorobach autoimmunologicznych: przeczytasz tutaj

Alergia krzyżowa – objawy. Uwaga na wstrząs anafilaktyczny!

Alergia krzyżowa bywa szczególnie niebezpieczna ponieważ reakcję może wywołać produkt, który przez większość czasu po prostu nam nie szkodził. Co więcej: to, że od zawsze mamy alergię np. na brzozę i jabłko nam nie szkodziło nie oznacza, że będzie tak zawsze. Dlaczego? Ponieważ działanie układu immunologicznego jest trudne do przewidzenia. Często spotyka się ze stwierdzeniem, że u dorosłych nie może pojawić się alergia (co jest nieprawdą). Osoby dotknięte alergią wiedzą też, że są lata kiedy daje ona mniejsze objawy, a są okresy pylenia, które trudno przetrwać. Alergia krzyżowa także może objawić się nagle!.

Objawy alergii krzyżowej są podobne do objawów alergii szybkiej: zaczerwienienie, opuchlizna, obrzęk języka, pieczenie skóry, nagły ból brzucha, wymioty, biegunka, skurcz oskrzeli a w najgorszym przypadku wstrząs anafilaktyczny.

Kogo dotyczy alergia krzyżowa?

Niestety może dotyczyć każdego. Diagnozuje się ją na podstawie obserwacji i objawów a także wykonując testy na alergię IgE-zależną z oceną dodatkowego parametru jakim jest właśnie alergia krzyżowa. Niestety nie ma jednoznacznej metody diagnostycznej, która potwierdziłaby lub wykluczyła alergię krzyżową. Dlatego tak ważny jest monitoring i obserwacja objawów. Przypominam: to, że zostaliśmy zdiagnozowani jakiś czas temu i do tej pory nie było reakcji krzyżowych nie oznacza, że nie mogą one wystąpić!

Dodatkowe utrudnienie – marsz alergiczny

Co się dzieje jeśli lekceważymy objawy alergii pokarmowej czy wziewnej? Ciągle pobudzany układ immunologiczny zaczyna dosłownie wariować i reagować na coraz więcej białek. Mogą być to zarówno pyłki jak i pokarm, a nawet alergia kontaktowa. Jest to częsty problem u małych dzieci, ponieważ utarło się, że testy można wykonywać po 3 r.ż. Tymczasem wcześniejsza diagnostyka już na początku pozwala zatrzymać marsz alergiczny.

O testach na alergie dla dziecka pisałam tutaj.

Alergia krzyżowa – przykłady

  1. Sierść kota – wieprzowina
  2. Białka mleka krowiego – wołowina, sierść innych zwierząt

Alergia krzyżowa – tabela

 

Pylenie a alergia

Podobne wpisy

dysbioza jelitowa

Dysbioza jelitowa – co to jest i jakie badania wykonać?

naturalne probiotyki

Jak wybrać odpowiedni probiotyk?

odrobaczanie dzieci

Profilaktyczne odrobaczanie dzieci i dorosłych — TAK czy NIE?

probiotyki

Probiotyki wspierające zdrowie układu pokarmowego

1 thought on “Alergia krzyżowa – kalendarz pylenia i tabela”

  1. witam serdecznie
    W przypadku uczulenia dziecka na olche brzoze leszczyne, czy owoce wymienione typu jabłka, gruszki, śliwki… to tylko surowe nie można podawać? Czy np: dżem/powidła z śliwek też nie jest wskazany?

    miłego dnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.