Alergia pokarmowa a zdrowie.

Alergia pokarmowa może mieć wiele twarzy. Jeśli szukasz przyczyny swoich problemów zdrowotnych, ale lekarze nie do końca potrafią zdiagnozować skąd biorą się Twoje bóle głowy, migreny, wysypka – sprawdź, czy źródłem problemu nie jest alergia pokarmowa. Jeśli dziecko ma objawy Atopowego Zapalenia Skóry i alergolog zaleca ci odstawienie od piersi i mieszankę – sprawdź, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie diagnostyka i dieta eliminacyjna. Jeśli czujesz, że po glutenie, mleku albo innym produkcie masz problemy z żołądkiem – to również może być alergia! Alergia opóźniona, nazywana błędnie nietolerancja pokarmową jest częstsza niż się wydaje i nie dotyczy tylko dzieci!

Alergia pokarmowa – szybka i opóźniona

Alergia pokarmowa to problem, który dotyka i dzieci i dorosłych. Najczęściej alergia kojarzona jest z szybką reakcją na konkretny pokarm: zaczerwienieniem, puchnięciem, obrzękiem który pojawia się na krótko po zjedzeniu danego produktu. Alergia w szerszym rozumieniu to nieprawidłowa odpowiedź układu immunologicznego. W alergii szybkiej sprawdzamy przeciwciała IgE na konkretny pokarm. W naszym organizmie jest jednak więcej przeciwciał – między innymi przeciwciała IgG, które są odpowiedzialne za tzw. alergię pokarmową utajoną (opóźnioną). W potocznym języku są to tzw. nietolerancje pokarmowe, chociaż tak naprawdę nie jest to tożsame. Dlaczego warto wiedzieć więcej o alergii IgG-zależnej (czyli nadwrażliwości pokarmowej np. na mleko, gluten czy jajka)?

Czym się różni alergia szybka od opóźnionej? Przeczytasz tutaj.

 

Alergia pokarmowa – objawy, których nie potrafimy rozpoznać

Alergia pokarmowa IgG-zależna może objawiać się na wiele różnych sposobów. Najważniejsze jest to, że objaw nie pojawia się na krótko po zjedzeniu posiłku, ale po nawet 78 godzinach. Dlatego jeśli np. mamy migrenę lub pojawił się u nas AZS często trudno dojść bez badań jaki produkt nas uczulił.

Alergia pokarmowa opóźniona (tzw. nietolerancja pokarmowa) może dawać między innymi takie objawy:

 • Problemy ze strony układu pokarmowego, tzw. zespół jelita nadwrażliwego, bóle brzucha, wzdęcia, biegunki lub zaparcia
 • Bóle głowy, migrena
 • Problemy skórne, w tym objawy AZS, wysypka, zaczerwienienia
 • Nawracające infekcje: przewlekły katar, problemy z zatokami
 • Bóle stawów

alergia pokarmowa a karmienie piersiąAlergia pokarmowa opóźniona – diagnostyka, o której nie usłyszysz od lekarza

Kiedy pacjenci zgłaszają się do alergologa np. z objawami takimi jak przewlekły katar czy Atopowe Zapalenie Skóry u dziecka często słyszą jedynie o testach na alergię IgE-zależną (skórnych lub z krwi). Alergolodzy rzadko zlecają badania na alergię pokarmową opóźnioną i często poddają wynik testów pod wątpliwość. Faktem jest jednak, że zbadanie alergii pokarmowej IgG – zależnej (czyli tzw. nietolerancji pokarmowych) pozwala wprowadzić dietę eliminacyjną i uzyskać poprawę w wielu jednostkach chorobowych. Na rynku dostępnych jest wiele testów na alergię pokarmową IgG-zależną (czyli tzw. testy na nietolerancję pokarmową). Ważne, żeby wybierać te, które są walidowane i wykonywane w laboratorium, przez wykwalifikowanych diagnostów.

Badania na alergię opóźnioną – przeczytaj tutaj

Alergia pokarmowa u dzieci a karmienie piersią

Często testy na alergię pokarmową opóźnioną wykonują mamy karmiące piersią, które widzą u swoich dzieci objawy alergii, ale eliminacja podstawowych produktów nie przynosi rezultatów. Wówczas przeprowadzenie testów może nakierować co tak naprawdę jest przyczyną problemów (np. marchewka czy ryż, które też mogą uczulać). Często padają też pytania czy u małych dzieci warto wykonywać testy na alergię. Testy skórne na alergię szybką (przeciwciała IgE) wykonuje się po 3 r.ż. Natomiast testy z krwi można wykonać wcześniej. Badania na alergię pokarmową opóźnioną (tzw. badania na nietolerancje pokarmowe) wykonuje się z krwi mamy, a po pierwszym r.ż z krwi dziecka.

Kiedy wykonać dziecku testy na alergię i jakie? Przeczytaj tutaj

Dieta matki karmiącej – pisałam o tym tutaj

Czy dzieci karmione piersią będą zdrowsze? Co mówią na ten temat badania i praktyka?

Alergia pokarmowa a nietolerancja pokarmowa

Nietolerancje pokarmowe nie są tym samym co alergie. Najczęściej jednak używane są zwroty takie jak np. „nietolerancja glutenu”, „nietolerancja mleka”. Testy na alergię pokarmową nazywa się natomiast „testy na nietolerancję pokarmową”. Tymczasem różnica między alergią a nietolerancją jest duża. Alergia zawsze przebiega przy udziale układu immunologicznego. Nietolerancja to niedobór enzymu, który trawi dany składnik. Przy tym rodzaju reakcji nie jest angażowany układ immunologiczny. Najpopularniejsze nietolerancje pokarmowe to” nietolerancja laktozy, fruktozy i histaminy. Testy na nietolerancje to wodorowe testy oddechowe. Alergie diagnozuje się testami z krwi. Jest to pewien zamęt w nazewnictwie, ale warto znać tę różnicę, ponieważ nietolerancja laktozy i alergia na mleko to nie jest to samo i ma to wpływ na dietę.

Alergia pokarmowa a nietolerancja – zobacz czym się różnią

 

Podobne wpisy

objawy alergii pokarmowej

Alergia pokarmowa — nietypowe objawy, które mogą zaskoczyć

histamina

Probiotyki a nietolerancja histaminy

badanie alergii

Diagnostyka alergii natychmiastowych

dieta bezmleczna

Czym zastąpić mleko w diecie? 

2 thoughts on “Alergia pokarmowa a zdrowie.”

 1. Dzień dobry,
  U mojego 4,5 miesięcznego synka lekarze podejrzewają AZS. Już po miesiacu karmienia piersią trzymałam dietę eliminacyjna( bez nabiału, jajek, orzechów, kakao, cytrusów, truskawek, malin, pozniej ryb, etc). Niestety ciągle coś to uczula. Największym problemem jest świąd skóry głowy, przy linii włosów. Maluszek ciagle się drapie,az czasem sączy się z tego bezbarwny płyn.
  Jak mogę mu pomóc, by tak sie nie męczył?

 2. Witam, zastanawia mnie kilka aspektów badania jako matki karmiącej. Rozumiem, że jeżeli okaże się, że dany produkt jest alergenem, to zarówno ja, jak i moje dziecko mamy na ten produkt alergie? I dlaczego do tej pory moglam tego nie zauważyć u siebie? Oraz jeśli dany alergen przekazuje w mleku to zarówno pierwszy jak i drugi syn kp są uczuleni na to samo? Pytam ponieważ pierwszy syn również miał objawy alergii, choć dopiero wiem to po Pani artykule, wcześniej podejrzenia nietolerancji laktozy. Obecnie drugie dziecko 2msc, AZS nasilajace się po „czymś” , nadmierna ilość kupek z domieszką śluzu, bóle brzuszka, przelewanie. Pediatra od razu diagnoza – nietolerancja laktozy po bracie-odstawić kp, nutramigen. Nie chce jednak pochopnie stawiać diagnozy i wykonam Igg. Pytanie jaka jest różnica między Jgg a Igg4? Dziękuję za odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.