AZS, czyli Atopowe zapalenie skóry objawia się podrażnieniem i suchością skóry, jej świądem bądź zaczerwienieniem. Takie zmiany skórne nawet dziesięć razy częściej występują u dzieci, aniżeli u osób dorosłych. Jak łagodzić atopowe zapalenie skóry i czy da się zapobiegać zaostrzeniom choroby? Poznaj sposoby na walkę z AZS nie tylko środkami doraźnymi w postaci maści i kremów. Organizm można wesprzeć również od wewnątrz.
Co powoduje atopowe zapalenie skóry?
Niestety, AZS może być dziedziczone i tak naprawdę istnieje małe prawdopodobieństwo, że dziecko, którego rodzic zmaga się z tego rodzaju zmianami skórnymi, nie będzie borykać się z podobnym problemem. Warto jednak wiedzieć, że atopowe zapalenie skóry może być wywołane między innymi poprzez:
- stres,
- alergeny,
- zanieczyszczenie powietrza,
- roztocza.
Jedyną metodą zapobiegania zmianom skórnym jest eliminacja czynników drażniących. Niestety, praktycznie nie jest to możliwe, dlatego należy zadbać o wzmocnienie układu immunologicznego oraz niwelowanie defektu bariery skórnej, który przyczynia się do występowania uporczywych objawów.
Leczenie AZS dietą
Okazuje się, że dieta może zaostrzać objawy atopowego zapalenia skóry, jak i je łagodzić. Niekorzystnie wpływają wszelkie produkty wysoko przetworzone, fast foody, słodycze, słodkie napoje, sztuczne dodatki, jak konserwanty czy barwniki. Z jadłospisu należy również eliminować wszelkie alergeny. Czy wiesz, że aż 30% zaostrzeń zmian skórnych wynika ze stosowania niewłaściwej diety?
Aby wesprzeć układ odpornościowy i wyciszyć nadreaktywność skóry, w codziennej diecie warto uwzględnić:
- oleje roślinne bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, przede wszystkim w kwas linolowy,
- kwasy omega-3. Warto sięgać po tłuste ryby, jak łosoś czy makrela,
- naturalne probiotyki. Znajdują się między innymi w fermentowanych produktach mlecznych czy kiszonkach.
Atopowe zapalenie skóry a mikrobiota jelitowa
W łagodzeniu zmian skórnych, które wywołane są atopowym zapaleniem skóry, szczególną uwagę warto zwrócić na suplementację probiotyków. Ich skład powinien być dobrany indywidualnie, uwzględniając stan mikrobioty jelitowej. Okazuje się, że jednym z objawów dysbiozy jelitowej jest właśnie AZS. Przerost patogennych bakterii w jelicie grubym niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Nadmierny rozrost bakterii potencjalnie patogennych wywołuje nie tylko zaburzenia trawienia, ale również dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Stan mikrobioty jelitowej ma również znaczenie, biorąc pod uwagę układ immunologiczny oraz stan skóry.
Jeśli borykasz się ze zmianami skórnymi, wywoływanymi atopowym zapaleniem skóry, podejmij skuteczną walkę o wzmocnienie bariery skórnej. Wykonaj badanie KyberKompakt Pro, które analizuje stan mikrobioty jelitowej. Na podstawie wyników udaje się dobrać celowaną probiotykoterapię, dzięki której zmiany skórne mogą zostać całkowicie wyciszone.