Chleb bezglutenowy to wyzwanie!

Na diecie eliminacyjnej najtrudniej znaleźć dobre pieczywo. A całkowita rezygnacja z chleba to wyrzeczenie, na które nie wszystkich stać. Będąc trzeci tydzień na diecie uświadomiłam sobie, że albo szybko znajdę sensowną alternatywę dla chleba, albo rzucę się na bułki w sklepie. Jakie są możliwości? Chleb bezglutenowy to wyzwanie!

Skąd wziąć pieczywo na diecie bezglutenowej?

Gotowe chleby bezglutenowe paczkowane

Dla szczęściarzy, którzy mogą jeść drożdże znajdzie się coś na półkach z żywnością bezglutenową. Niestety gotowe pieczywo zazwyczaj nie zachwyca składem, smakiem ani ceną. Można się nimi jednak poratować w trudnych chwilach, ale nie polecam opierać na nich swojej diety. Jeśli jednak test na alergię IgG zależną wykazał także reakcję na drożdże to większość gotowych chlebów i tak odpada.

Gotowe chleby bezglutenowe od lokalnych wytwórców.

Jeśli mamy szczęście mieszkać w dużym mieście to istnieje prawdopodobieństwo, że ktoś zabrał się za temat “bezglutenowy” i wypieka na przykład chleb gryczany bez glutenu i drożdży. Najczęściej na zamówienie, raz w tygodniu i na drugim końcu miasta;) Dlatego jeśli już znajdziemy taką osobę warto zamówić więcej pieczywa, a w domu pokroić je i zamrozić w paczkach po 4-6 kromek (tyle ile mniej więcej zjadamy w ciągu dnia). Wieczorem dnia poprzedniego wyjmować do rozmrożenia.

Mieszanki do wypieku chleba

Propozycja niezła, skład często o niebo lepszy niż gotowych chlebów. Jakaś guma guar czy inny zagęstnik się trafia, ale nie jest źle. Należy tylko uważnie czytać etykiety! Są mieszanki z gorszym i lepszym składem. Moim zdaniem pozytywnie wyróżnia się czeska firma Nominal. Tylko znów problem dla osób eliminujących drożdże – większość mieszanek wymaga dodania drożdży. Ja zrobiłam eksperyment i zastąpiłam wymagane drożdże sodą z bezglutenowym proszkiem do pieczenia. Wyszło całkiem pozytywnie, choć nie wyrósł tak, jak po dodaniu drożdży. Jeśli ktoś zupełnie eliminuję z diety pszenicę to niestety wiele bezglutenowych mieszanek zawiera bezglutenową skrobię pszenną.

Samodzielne pieczenie – na drożdżach, zakwasie, sodzie

Można porwać się na samodzielne komponowanie mieszanek mąk bezglutenowych i pieczenie chleba. Jeśli w diecie dopuszczalne są drożdże nie ma większego problemu. Jeśli ktoś ma doświadczenie z zakwasem to można zrobić zakwas bezglutenowy, z mąki ryżowej lub gryczanej, na bazie na przykład wody z ogórków kiszonych. Ja jeszcze tego nie próbowałam, ale widziałam gdzieś gotowy zakwas quinoa, więc na pewno będę eksperymentowała. Na razie eksperymenty z pieczywem na sodzie doprowadziły do upieczenia bułeczek (przepis tutaj).

Samodzielne pieczenie ma jeden wielki plus – daje pełną kontrolą nad składem. Jednak nie można powiedzieć, że jest to łatwe, szczególnie jeśli robienie zakwasu to dla nas nowości, a drożdże odpadają. Dlatego osobiście wybieram rozwiązanie – mieszanka z dobrym składem. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu i daje jakąś gwarancję pozytywnego efektu:)

Podobne wpisy

ranking colostrum najlepsze colostrum

Ranking colostrum 2022 – jakie jest najlepsze colostrum?

śladowe ilości glutenu

Czy śladowe ilości glutenu szkodzą? Celiakia, alergia i inne.

wszystko śmierdzi

Dlaczego wszystko śmierdzi? Po covid! Zaburzenia węchu i smaku po koronawirusie

czy owies ma gluten

Czy owies ma gluten? Owies na diecie bezglutenowej

7 thoughts on “Chleb bezglutenowy to wyzwanie!”

    1. Też mam ten problem. Nawet jak kupię “dobry” chleb to i tak jest on ciężkawy zwykle. Dlatego dla mnie rozwiązaniem było po prostu chleb ograniczyć do minimum.

  1. Ja jestem zakochana w chlebie z kaszy gryczanej (500g kaszy, 700ml wody, krótka fermentacja, blendowanie i do piekarnika 🙂 ). Odkąd znalazłam przepis, bardzo chętnie stosuję jako urozmaicenie od ryżu, kaszy jaglanej, komosy ryżowej czy gotowanej kaszy gryczanej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *