Co do picia dla dziecka? Czy soki są zdrowe i jaką wodę podawać?

Co do picia dla dziecka? Czy soki są zdrowe i jaką wodę podawać?

Co do picia dla dziecka? Czy roczniak może pić herbatkę? Jaki sok dla dziecka? Czy dopajać niemowlę karmione piersią? Wydawałoby się, że temat tego, co i jak podawać do picia dla dziecka nie jest zbyt skomplikowany. Okazuje się jednak, że jest on jednym z najczęstszych źródeł błędów dietetycznych, które popełniają rodzice. Poszukajmy odpowiedzi na najważniejsze pytania:

Ile powinno pić dziecko?

Woda stanowi 60-75% ciała dorosłego człowieka, ok 80% ciała noworodka i 75% ciała małego dziecka. Jej odpowiednia podaż jest kluczowa dla życia, a odwodnienie może prowadzić do poważnych niedoborów.

Zapotrzebowanie na płyny u dziecka jest zależne przede wszystkim od masy ciała.

  • Dziecko ważące poniżej 10 kg potrzebuje 100 ml płynu na każdy kilogram masy ciała.
  • Dziecko ważące 10–20 kg wymagają podaży 1000 ml wody + 50 ml na każdy kilogram powyżej 10 kg.
  • Dziecko ważące powyżej 20 kg – 1500 ml + 20 ml na każdy kilogram powyżej 20 kg.

Przykładowo: 8-kilogranowe dziecko powinno dziennie wypijać 800 ml płynów (w tym mleko matki lub mm), a 18 kilogramowy 5-latek potrzebuje już 1400 ml ( w tym np. zupy, herbata).

Groźne objawy odwodnienia u dorosłych – zajrzyj tutaj

Czy niemowlę karmione piersią trzeba dopajać wodą?

Jeśli niemowlę karmione jest wyłącznie piersią i otrzymuje pierś na żądanie nie musi być dopajane niczym. Ani wodą, ani herbatką, ani soczkiem. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym także otrzymują niezbędną dawkę płynów wraz z porcjami mleka. W momencie rozszerzania diety można zacząć uczyć dziecko picia z kubeczka, jednak powinna być to wyłącznie woda lub niesłodzona herbata owocowa.

Co do picia dla dziecka– czy dziecku można podawać soki owocowe?

A nawet pojawia się pytanie „czy dziecku trzeba podawać soki owocowe?”.

Zaczynając rozszerzać dietę dziecku, a także w kolejnych latach życia rodzice często uznają soki owocowe za ważny, a wręcz niezbędny składnik zbilansowanej diety. To jest jeden z największych błędów dietetycznych z którymi spotkam się w czasie warsztatów!

Największe wady soków, których nie dostrzegają rodzice:

  • Sok, nawet świeżo wyciskany jest źródłem cukrów przy niedużej zawartości błonnika. Oznacza to, że wraz z każdą szklanką soku dzieci dostają pewną dawkę cukru, która często nie jest wliczana do dziennego bilansu cukru. Ciągła podaż cukru w niewielkich odstępach czasowych może prowadzić do powstania w przyszłości np. insulinooporności.
  • Sok między posiłkami jest sycący i może odbierać ochotę na normalny posiłek.
  • Ma też całkiem sporo kalorii, jak na to jakie jest zapotrzebowanie kaloryczne dzieci. Kalorie te często nie są wliczane do dziennego bilansu, a dzieci wypijają nawet kilka szklanek dziennie soku.

Podsumowując: soków nie powinno się traktować jako napojów gaszących pragnienie. Dziecko może raz na jakiś czas wypić świeżo wyciskany sok, ale wówczas traktuje się go jako przekąskę. Warto też zadbać, aby takiego soku nie pozbawiać błonnika, dlatego powinien zawierać także te cząstki, które zostają po wyciskaniu. Najlepiej jednak przyjąć, że soki spożywa się sporadycznie, a witamin szukać w całych owocach, czyli lepiej zjeść jabłko czy pomarańczę niż wypić sok. Picie soków między posiłkami ma także bardzo negatywny wpływ na zęby oraz może odbierać apetyt na właściwy posiłek.

Co do picia dla dziecka – wody smakowe

Gotowe wody smakowe takie jak np. Kubuś Waterr uznaję za jedną z największych sukcesów marketingowców oraz porażek rodziców. Notorycznie widzę dzieci n a treningach czy na placach zabaw właśnie z tym słodzonym napojem udającym wodę. Absolutnie nie należy ich podawać dziecku uznając, że jest to dobry zamiennik wody! Wodę smakową, zarówno słodzoną jak i niesłodzoną, można natomiast przygotować samodzielnie w domu.

Składnikiem takiej wody są owoce oraz ewentualnie miód jako substancja słodząca. Należy jednak pamiętać, że miód, pomimo iż zdrowy, również jest cukrem i zawiera dodatkowe kalorie. Dlatego zalecam ograniczenie nawet samodzielnie przygotowanej lemoniady czy słodzonej miodem wody smakowej. Można np. przyjąć zasadę, że taki napój pije się wyłącznie do posiłków. Między posiłkami można ograniczyć się do wody z dodatkiem samych owoców, które nadadzą jej lekki, świeży aromat.

co do picia dla dziecka

Jaką wodę dla dziecka? Butelkowaną czy z kranu?

Wbrew pozorom już w samych rodzajach wód można przebierać i wybierać. Do wyboru mamy wody stołowe (czyli wody źródlane z ewentualnym dodatkiem wody mineralnej), a także wody nisko, średnio i wysoko mineralizowane. Dziecku spokojnie można podawać przefiltrowaną lub przegotowaną wodę z kranu. Jeśli zależy nam dodatkowo na składnikach mineralnych lub dziecko lubi lekkie „bąbelki” można wybrać wodę niskomineralizowaną. Dzieciom nie podajemy wód wysokomineralizowanych.

co do picia dla dziecka
co do picia dla dziecka

Herbatki ziołowe dla dziecka – czy bezpieczne?

W aptekach i na półkach z herbatami znajdziemy wiele produktów dedykowanych dla maluszków. Z miejsca trzeba odrzucić wszystkie garnulowane, dosładzane herbatki. Zostaną nam wówczas herbaty ziołowe w których składnikiem są same zioła.

Rumianek, koper włoski, mięta – to  najczęściej proponowane dla dzieci zioła. Ja jestem zwolennikiem aby zioła traktować z szacunkiem i umiarem. Zioła mają duża moc, a ich nadużywanie może mieć swoje konsekwencje.

Zioła w ciąży – dozwolone i zabronione. Bezpieczeństwo stosowania ziół

Dlatego jeśli chcesz podawać dziecku herbatki ziołowe pamiętaj, żeby nie stosować ich zbyt często i aby napar nie był zbyt mocny.

Dzieci, nawet te najmłodsze, mogą pić w rozsądnych ilościach niesłodzone herbaty owocowe i niektóre herbaty ziołowe: miętę, rumianek, melisę. Nie należy na co dzień podawać małym dzieciom herbaty czarnej i zielonej. W przypadku herbat owocowych najlepiej wybierać jednoskładnikowe, bez hibiskusa. Można także robić napary z suszonych owoców.

Kawa zbożowa dla dziecka i kakao dla dziecka bez cukru – czy można podawać?

Można podawać dzieciom zarówno kakao, jak i kawę zbożową, jednak pod pewnymi warunkami. Po pierwsze, jest to raczej część posiłku niż napój zaspokajający pragnienie. Kubeczek kawy czy kakao ma określoną liczbę kalorii i należy ją wliczyć do dziennego bilansu energetycznego. Kakao należy przygotowywać wyłącznie od podstaw, z naturalnego kakao w proszku. Prawie wszystkie kakaowe napoje instant mają wysoką zawartość cukru i dużo zbędnych dodatków. Kawa zbożowa to ciekawa propozycja dla dzieci. Można urozmaicić jej smak dodając np. cynamon czy kardamon. Wszystkie te napoje podajemy posłodzone miodem po schłodzeniu do temperatury poniżej 60°C.

Podsumowując:

  • Niemowlęta przed rozszerzaniem diety nie muszą być dopajane jeśli są karmione piersią na żądanie. Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym także, jeśli spożywają dziennie odpowiednią ilość płynów.
  • Podczas rozszerzania diety można dziecko zacząć uczyć pić z kubeczka treningowego lub zwykłego. Unikać podawania picia w butelkach ze smoczkiem. Jeśli dziecko jest nadal karmione piersią to nadal nie ma obowiązku podawać innego picia, ale warto zacząć wprowadzać nawyk i naukę picia wody.
  • Starsze dzieci pomiędzy posiłkami powinny pić wyłącznie wodę. Do posiłków można podać delikatnie dosładzaną domową lemoniadę, kompot, kakao czy kawę zbożową albo sok wyciskany. Należy jednak pamiętać, że każdorazowo liczy się to do bilansu energentycznego dziecka.
  • Jeśli chcemy „przemycić” dziecku witaminy w napojach to lepiej przygotować koktajl z całych owoców niż wycisnąć jedynie sok. Znów pamiętajmy – traktujemy taki koktajl jako przekąskę/posiłek, a nie jako nawodnienie!

 

 

Co do picia dla dziecka? Produkty rekomendowane:

  • niskozmineralizowana lub źródlana czysta woda,
  • filtrowana woda z kranu,
  • woda z dodatkiem owoców (np. malin, truskawek),
  • niesłodzone herbaty owocowe i ziołowe.

Pamiętaj! Picie wody wspomaga prawidłowe nawyki!

Co do picia dla dziecka? Produkty dozwolone z pewnymi ograniczeniami:

  • domowe lemoniady owocowe słodzone miodem,
  • domowe herbaty mrożone, herbaty owocowe słodzone miodem,
  • kawa zbożowa, kakao,
  • świeżo wyciskane soki.

Co do picia dla dziecka? Lista produktów zakazanych:

  • słodzone napoje gazowane,
  • słodzone wody smakowe,
  • soki z kartonów,
  • soki typu multiwitamina,
  • napoje energetyczne i izotoniczne,
  • woda wysokozmineralizowana.

Co jeśli dziecko nie chce pić wody?

Jeśli dziecko zostało przyzwyczajone do picia innych płynów niż woda to na początku może mieć problem ze zmianą nawyków. Moje doświadczenie pokazuje jednak, że nigdy nie jest za późno na wprowadzenie zdrowych nawyków życzeniowych. Pomocne w nauce picia dziecka wody mogą być takie zabiegi jak:

  • zakup ładnego bidonu np. z ulubionymi postaciami z bajek i wprowadzenie zasady, że s TEGO bidonu pijemy WYŁĄCZNIE wodę
  • Rozcieńczanie. Na początku podajemy dziecku sok rozcieńczony 1:1 z wodą i tak podajemy przez jakiś czas. Po kilku dniach stopniowo zwiększamy ilość wody kosztem soku.
  • Nie oferujemy dziecku do picia między posiłkami żadnych innych napojów, ale jednocześnie dbamy, aby woda była dla niego zawsze dostępna.

Więcej wiedzy?

Zajrzyj tutaj:

Co zamiast mleka dla dziecka? 

Co na śniadanie dla roczniaka? Pomysły i przepisy

Jak wychować zdrowe dziecko – książka idealna dla każdego rodzica.

 

 

Podobne wpisy

W jaki sposób kontrolować stężenie cholesterolu za pomocą metod naturalnych oraz diety.

Jak skutecznie kontrolować poziom cholesterolu? Naturalne metody i zalecenia dietetyczne

Dieta niskoszczawianowa i jej wpływ na zdrowie nerek

Dieta niskoszczawianowa: Jak zmniejszyć ryzyko kamieni nerkowych i poprawić zdrowie nerek

Dieta niskocukrowa.

Jak redukcja cukru wpływa na mikrobiotę jelitową i zdrowie?

Dieta niskowęglowodanowa

Dieta niskowęglowodanowa – czym jest?

5 thoughts on “Co do picia dla dziecka? Czy soki są zdrowe i jaką wodę podawać?”

  1. Ostatnio moje dzieci mają fazę na zielonego kubusia i piją niemal codziennie, pysznie smakuje. a z innych soków to często pomarańczowy i jabłkowy, wodę mniej ale ze szklankę dziennie wypijają bo za bardzo nie przepadają a ja na siłę nie wciskam.

  2. Soki dla dzieci owszem jestem za ale raczej tylko warzywne bo zawierają mniej cukrów a dodatkowo mają dobroczynny błonnik usprawniający pracę jelit. Ja tłoczę je sama bo mam dobrą wyciskarkę Philipiaka ale ogólnie warto bo przynajmniej wiem że nie robię dziecku krzywdy dając mu pić byle co.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.