Co na biegunkę u dziecka, a co u dorosłego? Nie to samo!

Co na biegunkę

Zastanawiając się co na biegunkę u dziecka będzie najlepszym rozwiązaniem należy pamiętać, że nie podaje się dzieciom tego samego co osobom dorosłym! To, jaki produkt polecić zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim: przyczyny biegunki oraz wieku pacjenta. Co podać na biegunkę i kiedy zgłosić się do lekarza? W artykule przeczytasz też:

  • Co na biegunkę u dziecka?
  • Jak radzić sobie z biegunką po antybiotykach
  • Zakażenie clostridium difficile
  • Biegunka w podróży – skuteczne leki bez recepty hamujące biegunkę

Co na biegunkę u dziecka? Zależy od przyczyny biegunki

Trzeba pamiętać, że nie każdy luźny stolec to biegunka. Szczególny problem z odpowiedzią na pytanie „czy to biegunka” mają rodzice niemowląt u których przecież częste i dość luźne stolce są zupełnie normalne.

O biegunce mówimy, kiedy oddaje się więcej niż 3 luźne stolce na dobę. U niemowląt karmionych piersią ta zasada nie obowiązuje! Jeśli jednak problem dotyczy starczego dziecka lub dorosłego wówczas faktycznie mamy do czynienia z biegunką i należy podjąć odpowiednie kroki.

Zarówno w przypadku osoby dorosłej jak i dziecka istotna jest przyczyna biegunki. Najczęściej ma to związek z:

  • infekcją (wirusową, bakteryjną lub pasożytniczą),
  • zatruciem pokarmowym
  • niestrawnością.
  • silną sytuacją stresową

Często występujące biegunki, które nawracają i mają charakter przewlekły mogą być również symptomem różnych chorób i wymagają konsultacji lekarskiej i diagnostyki. Częste biegunki mogą wiązać się z celiakią lub innymi chorobami jelit (IBD), nietolerancjami pokarmowymi, albo zespołem jelita nadwrażliwego – tutaj polecam książkę!

Co na biegunkę u dziecka? Ważne informacje!

  1. Jeśli dziecko ma jednorazowy epizod biegunki, nie ma gorączki, nie towarzyszą temu inne dolegliwości to można spokojnie podawać wodę z elektrolitami i enterol i obserwować dziecko.
  2. Jeśli biegunka jest bardzo intensywna, nie ustaje, pojawiają się inne dolegliwości należy natychmiast skonsultować to z lekarzem. Jeśli dodatkowo pojawiają się symptomy odwodnienia – od razu jechać na Izbę Przyjęć. DZIECI ODWADNIAJĄ SIĘ BARDZO SZYBKO I JEST TO GROŹNE DLA ICH ŻYCIA!
  3. Nie podajemy dzieciom leków na biegunkę dla dorosłych – stosujemy się do zaleceń lekarza!

Biegunka po lekach – co na biegunkę po antybiotykach?

Powikłanie polekowe, zwłaszcza podczas lub po kuracji antybiotykami to często spotykana przyczyna biegunki. Antybiotyki, oprócz patogenów niszczą także mikrobiom jelitowy przez co dochodzi do czasowej dysbiozy jelitowej.

Biegunka po antybiotykach – jest na to sposób! Najlepiej zadziałać profilaktycznie a także po antybiotykoterapii. Przeczytaj artykuł o probiotykach przy antybiotyku.

Warto też pamiętać, że biegunka po antybiotyku może łączyć się z czasową nietolerancją laktozy. Pojawia się u pacjenta na skutek zniszczenia kosmków jelitowych podczas przyjmowania leku. Czasami jest to także powikłanie pobiegunkowe w przypadku infekcji. Wielu pacjentów nie zdaje sobie z tego sprawy, a spożywanie produktów z laktozą może pogłębiać ich problem. Dlatego po antybiotykoterapii lub epizodzie biegunkowym warto na ok 2 tygodnie zastosować dietę bezlaktozową.

probiotyk przy antybiotyku

Zakażenie Clostridium difficile – biegunka

Ciężkim powikłaniem po antybiotykoterapii, które wymaga zwykle leczenia szpitalnego, może być zakażenie Clostridium difficile. Bakteria ta wywołuje rzekomobłoniaste zapalenia jelit objawiające się między innymi biegunkami. Częstym powodem namnożenia tej bakterii jest dysbioza jelutowa na skutek antybiotykoterapii. Przy ciężkich, opornych na leczenie zakażeniach Clostridium difficile stosuje się czasami przeszczep kału.

Biegunka w podróży – skuteczne leki bez recepty na biegunkę

Na biegunkę najczęściej stosuje się leki

Według statystyk biegunka podróżnych występuje rocznie u około 30-70% podróżnych odwiedzjących kraje o niższym standardzie higienicznym. W 80% jest wynikiem zakażeń patogennymi szczepami bakterii E.Coli. 

Co na biegunkę? Jak działają preparaty zawierające diosmektyt?

Substancja ta natychmiastowo wiąże toksyny co skutecznie pomaga pozbyć się z organizmu tych patogenów.  Absorpcyjne działanie diosmektynu ma także znacznie w trakcie zatrucia pokarmowego, do którego dochodzi najczęściej przezspożycie nieświeżych lub źle przygotowanych potraw. Ten rodzaj biegunki ma zwykle podłoże bakteryjne i może stwarzać zagrożenie dla życia lub zdrowia. Dlatego trzeba jak najszybciej zapobiegać namnażaniu się bakterii.

Jednym z najpopularniejszych i najtańszych preparatów jest węgiel aktywny, który ma silne włazowości adsorpcyjne, przez co używa się go np. w zatruciach lekami. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku najczęściej występujących biegunek, czyli tych o podłożu bakteryjnym czy wirusowym brakuje badań klinicznych, które potwierdzałyby skuteczność węgla aktywnego.

Groźne odwodnienie – lek przeciwbiegnkowy z diomeksytem pomoże mu zapobiegać!

Istotnym elementem w terapii biegunki jest podawanie elektrolitów – niezależnie od wieku pacjenta. Podczas biegunki organizm traci szybko znaczne ilości płynów, co przyczynia się do zaburzeń równowagi elektrolitowej oraz niesie ryzyko poważnego odwodnienia, co stanowi stan bezpośredniego zagrożenia życia.

Pierwsze objawy odwodnienia to suchość śluzówek w jamie ustnej, suche wargi, język, a także szara i zimna skóra. Pojawiają się także zaburzenia w oddawaniu moczu, jego kolor jest ciemny, a konsystencja gęsta.

Połączenie elektrolitów z lekiem przeciwbiegunkowym zawierającym diomeksyt będzie dobrym rozwiązaniem. Należy jednak wspomnieć, że czasami pomimo zastosowania działań profilaktycznych i przyjmowania płynów odwodnienie nasila się. W takim przypadku konieczne jest leczenie szpitalne ze stałym monitorowaniem poziomu elektrolitów i dożylnego nawadniania.

Dieta w czasie biegunki

Przyczyną biegunki może być zatrucie pokarmowe, jednak nie jest to jedyna sytuacja, kiedy to spożywany pokarm powoduje wytępienie takich objawów. Biegunki mogą być objawem nietolerancji lub alergii pokarmowych, z których bardzo często pacjenci nie zdają sobie sprawy. Alergia pokarmowa może powodować gwałtowną biegunkę, często towarzyszy temu zaczerwienienie skóry i pieczenie.

Znacznie częściej jednak poprzez biegunkę manifestują się nietolerancje pokarmowe, szczególnie laktozy i histaminy.

Kliknij w linki i przeczytaj

nietolerancja laktozy

nietolerancja histaminy

W nietolerancji pokarmowej organizm nie wytwarza odpowiedniego enzymu, odpowiedzialnego za trawienie laktozy (enzym – laktaza) oraz histaminy (enzym – oksydaza diaminowa, czyli DAO). Dla osób ze stwierdzoną nietolerancją histaminy dostępne są na rynku suplementy z DAO, które pomagają ten enzym rozkładać.

Znacznie częstsza, bo mogąca dotyczyć aż 30% populacji jest nietolerancja laktozy. Wspomniana została już czasowa nietolerancja laktozy, jednak u części społeczeństwa może ona mieć charakter stały. Objawia się przede wszystkim biegunką, która występuje niedługo (około 30 minut) po spożyciu produktów z laktozą. Pacjentom z nietolerancją laktozy zaleca się stosowanie diety eliminacyjnej i produktów bezlaktozowych, a w szczególnych przypadkach także suplementów diety z laktazą.

Podobne wpisy

probiotyki ranking 2024

Ranking probiotyków dla dzieci – przegląd 2024

nietolerancja histaminy

Nietolerancja histaminy – jak postępować z dietą i probiotykami?

naturalne probiotyki

Jak wybrać odpowiedni probiotyk?

ranking psychobiotykow

Ranking psychobiotyków- co wybrać?

1 thought on “Co na biegunkę u dziecka, a co u dorosłego? Nie to samo!”

  1. Bardzo dobrze, że pisze Pani w kontekście biegunek o zakażeniu c.difficile. Jak dostałam ostrej biegunki po antybiotyku to nie miałam pojęcia, że to może być taka bakteria i nie przejdzie po probiotyku za kilka dni. Na szczęście w szpitalu nie wylądowałam ale antybiotyki brałam długo, potem wreszcie przeszczep kału i poprawa, w Warszawie miałam, preparatem Human Biome Institute, podobno najlepszy obecnie. I potwierdzam że pomogło. Przeszczepienia robią jak właśnie pojawiają się nawroty, antybiotyki nie dają rady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.