Co spakować na wyjazd wakacyjny – przegląd apteczki

apteczka podróżna

Czas urlopu i wakacyjnych wojaży, to jednocześnie czas beztroski. Do walizki podróżnej pakujemy stroje kąpielowe i słomkowe kapelusze, ale zapominamy o akcesoriach, które mogą mieć wpływ na nasze zdrowie. Pamiętaj, żeby na wyjazd wakacyjny zawsze zabrać ze sobą odpowiednio wyposażoną apteczkę. Takie zabezpieczenie pozwoli Ci wypoczywać bezpiecznie, aby nic nie zakłóciło błogiego relaksu pod palmami ani intensywnego zwiedzania różnych zakątków świata. Co spakować do turystycznej apteczki? Sprawdź koniecznie już teraz, zanim w walizce zabraknie miejsca na podstawowe leki. 

Przygotowania do wakacyjnego wyjazdu

Medycyna podróży, która jeszcze do niedawna nie była powszechnie znana, dzisiaj cieszy się ogromną popularnością. Wpływ na to ma coraz większa świadomość Polaków w zakresie profilaktyki prozdrowotnej, ale również możliwość odbywania coraz dalszych podróży. 

Zanim rozpoczniesz swoją wakacyjną wycieczkę, weź pod uwagę destynację. Wyjazd do krajów tropikalnych może wiązać się nie tylko z koniecznością zabrania probiotyków, które uratują mikrobiotę jelitową i cały układ pokarmowy przed przykrymi dolegliwościami wywołanymi inną florą bakteryjną. Być może żądni zwiedzania odległych zakątków będą musieli zrealizować wcześniej pakiet obowiązkowych szczepień, które ochronią przed zarażeniem groźnymi chorobami tropikalnymi. 

Pamiętaj, że jeśli wyruszasz poza Polskę, ale do kraju będącego w Unii Europejskiej, przyda Ci się karta EKUZ. To refundowane ubezpieczenie zdrowotne, a sama karta jest wydawana bezpłatnie. Zwróć uwagę również na dodatkowe, prywatne ubezpieczenie turystyczne. 

 

Co musi znaleźć się w Twojej apteczce?

Kompletując podróżną apteczkę, w pierwszej kolejności spakuj do niej leki, które przyjmujesz na stałe (wcześniej zadbaj o ich zapas, szczególnie jeśli są wydawane na receptę). Leki są niezbędne w przypadku występowania różnego rodzaju chorób przewlekłych, przydadzą się również, jeśli Twój organizm boryka się z dolegliwościami, jakie daje alergia pokarmowa. Jedząc w hotelu lub w restauracjach zlokalizowanych w turystycznych kurortach nigdy nie możesz mieć pewności co do składu potraw. Nie ma wątpliwości, że wakacyjna apteczka powinna być „szyta na miarę”, a więc być dopasowana do indywidualnych potrzeb każdego turysty. 

 

Podstawowe wyposażenie wakacyjnej apteczki 

Oprócz leków przyjmowanych stale, w podróżnej apteczce i to bez względu na kierunek wyjazdu powinny się znaleźć:

  • leki do stosowania doraźnego (np. przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, na katar oraz kaszel), 
  • leki na chorobę lokomocyjną, 
  • leki na zaburzenia jelitowe, w tym probiotyki oraz leki na zaparcia i leki na biegunkę
  • elektrolity przeciwko odwodnieniu, 
  • środki na komary i ukąszenia innych insektów, 
  • kremy z filtrem UVA/UVB, które chronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym oraz kremy po opalaniu, które łagodzą podrażnienia. 

Oprócz środków farmakologicznych w każdej apteczce powinien znaleźć się płyn do dezynfekcji ran, opatrunki oraz plastry. Chociaż większość z tych produktów jest łatwo dostępna w turystycznych miejscowościach, to nierzadko liczy się przecież czas natychmiastowej interwencji w obliczu nagłego wypadku. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.