Co zamiast mleka dla dziecka? Czy dziecko musi jeść mleko?

Co zamiast mleka dla dziecka? I czy dziecko w ogóle musi jeść mleko? To ważne pytania, które zadają rodzice małych alergików albo wegan. W przypadku noworodka i niemowlęcia mleko jest głównym składnikiem diety. Z tym, że najlepiej jeśli jest to mleko mamy. A co później? Jak to jest z tym mlekiem dla dziecka.

Czy dziecko musi jeść mleko?

Noworodek i niemowlę do około 6 miesiąca życia żywi się wyłącznie mlekiem. Najlepiej jeśli jest to mleko mamy, ale jeśli istnieje taka konieczność zastępowane jest mlekiem modyfikowanym lub preparatem mlekozastępczym. Do tego czasu dziecko absolutnie mleko jeść musi i co więcej – musi być to specjalne mleko: mamy lub modyfikowane. W pewnym momencie dochodzimy do rozszerzania diety i odstawiania od piersi. Co wówczas?

Mleko w czasie rozszerzenia diety.

I znów: najbardziej optymalne jest rozszerzanie diety przy dalszym kontynuowaniu karmienia piersią. Jeśli zapada decyzja, że dziecko będzie od piersi odstawione wówczas trzeba wprowadzić mleko modyfikowane tzw. następne. Między 6 a 12 miesiącem życia mleko nadal jest podstawą diety, z tym, że coraz bardziej „wypierane jest” przez inne produkty. Jeśli dziecko nie jest karmione piersią nie można w tym okresie zamienić mleka kobiecego na zwykłe krowie mleko. Kiedy jednak rozszerzanie diety już się rozkręciło, dziecko je coraz więcej nowych produktów do po 2—3 miesiącach można zacząć NA PRÓBĘ wprowadzać np. kefiry, jogurty czyli przetwory mleka krowiego. To zalecenie dotyczy tych dzieci, które nie miały problemów z alergią pokarmową czy AZS. Po ukończeniu pierwszego roku można zacząć podawać zwykłe mleko, jednak warto pamiętać, że lepiej aby w diecie dziecka było więcej produktów fermentowanych niż zwykłego mleka. To tyle jeśli chodzi o dzieci zdrowe, bez alergii, którym rodzice chcą podawać nabiał. A co z tymi dziećmi, które z różnych przyczyn mleka krowiego spożywać nie powinny?

Co zamiast mleka dla dziecka z alergią lub na diecie wegańskiej?

Jeśli dziecko ukończyło rok, ma rozszerzaną dietę i mama decyduje się zakończyć karmienie piersią nie ma konieczności dalszego podawania dziecku mleka modyfikowanego czy mleka dla alergików. Z powodzeniem można ułożyć dietę tak, aby dziecko znalazło wszystkie potrzebne witaminy i składniki mineralne w produktach bezmlecznych. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie alby karmić piersią nadal. Jeśli jednak dziecko od piersi odstawiamy i doprowadziliśmy już rozszerzanie do takiego etapu, że dziecko je normalne produkty trzeba urozmaicić mu dietę tak, aby brak nabiału nie odbił się negatywnie na jego zdrowiu. Rodzice najczęściej martwią się o odpowiednią podaż białka i wapnia, ponieważ przyjęło się, to to właśnie tych składników odżywczych nabiał jest najlepszym źródłem. Dochodzą jeszcze kwestie techniczne: na czym ugotować budyń dla dziecka? Co dodać do naleśników?

Zacznijmy więc po kolei:

Co zamiast mleka dla dziecka, żeby nie zabrakło wapnia?

Nabiał faktycznie jest dobrym źródłem wapnia, jednak zdecydowanie nie jedynym. Warto także zauważyć, że w samym, zwykłym mleku wcale nie jest go aż tak dużo. Najwięcej z produktów nabiałowych zawiera żółty ser.

źródła wapnia

JEŚLI CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ O ŹRÓDŁACH WAPNIA TO ZAJRZYJ TUTAJ!

Co jednak wprowadzić do diety, jeśli nie można go podawać?

  1. Ziarna bogate w wapń: sezam, amarantus, chia. Już 8-9 miesięcznemu dziecku spokojnie można podawać np. musy owocowe lub jogurty roślinne z ziarnem ekspandowanego amarantusa. Dobrym pomysłem będzie także wzbogacanie tym ziarnem lub nasionkami chia owocowych koktajli, zup, czy placuszków.
  2. Napoje roślinne wzbogacane wapniem. Na rynku jest bardzo szeroki wybór napojów roślinnych. Ważna zasada: u starszych niemowląt i małych dzieci trzeba stosować je z umiarem, wybierać różne rodzaje, czytać skład i pamiętać:

TO NIE SĄ ZAMIENNIKI MLEKA DLA NIEMOWLĘCIA! Spotkałam się kilka razy z poradami, żeby dziecku 6- miesięcznemu na diecie wegańskiej, ale już nie na piersi zamiast mleka modyfikowanego podawać napoje roślinne. TEGO ROBIĆ NIE WOLNO!

Napoje roślinne można stosować jako urozmaicenie diety, bazę do naleśników, koktajli, owsianek, jaglanek itd. Wybieraj takie, które: nie są dosładzane, nie zawierają sztucznych dodatków. Najlepiej jeśli skład to np. migdały, woda, wapń z alg.

  1. Warzywa i owoce, także suszone. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że warzywa i owoce suszone także mogą stanowić źródło wapnia. Oczywiście, nie jest tak, że kilka liści jarmużu zaspokoi dzienne zapotrzebowanie na wapń, ale w przypadku każdej diety eliminacyjnej trzeba nastawić się na urozmaicenie i rotację.

 

Najczęściej zadawane pytania:

Co zamiast mleka do naleśników?

Tutaj nie ma większego problemu. Można przygotować je na wodzie lub na napoju roślinnym. Jeśli dziecko może jeść jajka i gluten to nie ma problemu – po prostu mleko zastępujemy w przepisie wodą lub napojem roślinnym. Jeśli szukasz przepisu na naleśniki bez mleka, glutenu i jajka zapraszam tutaj

Co zamiast masła?

Jedzenie suchego chleba to nic przyjemnego. Czym możesz posmarować dziecku chleb?

  • Masło migdałowe lub orzechowe bez soli i cukru (jeśli dziecko nie ma alergii na orzechy)
  • Pasty z warzyw: z marchewki, orzechów nerkowca, fasoli
  • Pesto z natki pietruszki i oliwy – należy zmiksować na gładko natkę pietruszki z odrobiną oliwy i sokiem z cytryny.
  • Hummus, tahini (pasta sezamowa, bardzo bogata w wapń)

 

Co zamiast mleka do kakao/budyniu/kaszki?

Także mleko roślinne.

Co zamiast mleka podczas nocnego karmienia?

To jest ważne pytanie. Jeśli dziecko skończyło rok, jest odstawione od piersi to czas powoli rezygnować z nocnego karmienia. Nie służy to ani zębom ani zdrowiu dziecka. W nocy można podać dziecku wodę. Oczywiście na początku trzeba przygotować się na protesty, ale powiedzmy to jeszcze raz: podawanie mleka w nocy dziecku, które je już normalne produkty nie ma sensu i jest niezdrowe.

Co zamiast jogurtów?

W sklepach dostępne są różnego rodzaju jogurty roślinne. Można także przygotować je samemu kupując w sklepach specjalistycznych specjalne bakterie. Zamiast przekąski w postaci jogurtu można podać dziecku domowy budyń na napoju roślinnym, kisiel, mus owocowy.

Co zamiast śmietany?

Do zabielania zup i zagęszczania sosów najlepiej używać gęstego mleczka kokosowego.

Więcej o zamiennikach mleka znajdziesz a tym artykule

jak wychować zdrowe dziecko
Jeśli masz dziecko, chcesz wiedzieć więcej o jego prawidłowym odżywianiu, suplementacji, ruchu to koniecznie zapoznaj się z moją książką „Jak wychować zdrowe dziecko”. Znajdziesz w niej wiele praktycznych porad. Kliknij na zdjęcie i przeczytaj o niej więcej.
Jeśli szukasz sprawdzonych, prostych przepisów bez mleka, glutenu i jajek to ta książka jest dla Ciebie! Kliknij na zdjęcie i dowiedz się więcej

 

 

 

 

Podobne wpisy

nietolerancja histaminy

Nietolerancja histaminy – jak postępować z dietą i probiotykami?

naturalne probiotyki

Jak wybrać odpowiedni probiotyk?

ranking psychobiotykow

Ranking psychobiotyków- co wybrać?

probiotyki

Probiotyki wspierające zdrowie układu pokarmowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.