Czy istnieje idealny probiotyk? 

probiotyki

Probiotyki, czyli pro bios (z języka greckiego – dla życia), to żywe mikroorganizmy, które odpowiednio dobrane i we właściwej dawce, wywierają korzystny wpływ na organizm gospodarza. Regularnie stosowana probiotykoterapia w ramach profilaktyki prozdrowotnej przede wszystkim zapobiega dysbiozie jelit i dobroczynnie wpływa na zdrowie jelit. Aby probiotyki działały korzystnie na organizm, zawsze muszą być dobierane indywidualnie, nie udaje się wskazać jednego, idealnego i uniwersalnego środka dla wszystkich. 

Probiotykoterapia celowana 

Aby probiotyki mogły rzeczywiście oddziaływać na nasz organizm pozytywnie i zniwelować ewentualne dolegliwości żołądkowo-jelitowe, skórne czy inne, pacjent przed ich wyborem musi wykonać podstawowe badania. Doskonale sprawdza się między innymi badanie kału, na przykład KyberKompakt, dzięki któremu udaje się wyodrębnić konkretny rodzaj oraz liczbę bakterii i grzybów w jelicie. Wyniki pozwolą ocenić stan mikrobioty jelitowej oraz dobrać celowaną probiotykoterapię. 

Kiedy zalecana jest probiotykoterapia?

Po probiotyki najczęściej sięgamy w przypadku pojawiania się różnych dolegliwości. Wszystkie choroby przebiegające z dysbiozą – zaburzeniami mikrobioty – wymagają probiotykoterapii w szczególności:

  • choroby układu górnych dróg oddechowych, 
  • choroby skórne, 
  • choroby autoimmunizacyjne, 
  • choroby nowotworowe, 
  • infekcje pęcherza moczowego, 
  • infekcje pochwy

Chociaż dieta bogata w kiszonki i produkty fermentowane doskonale działa w ramach działań profilaktycznych, to jednak nie są one wystarczające, aby w stanach chorobowych odbudować prawidłową mikrobiotę jelitową. 

Jaki probiotyk wybrać?

W wyborze probiotyku pomoże lekarz, dietetyk bądź farmaceuta. Warto zwrócić uwagę na oznaczenia producenta, jakie ten umieszcza na opakowaniu preparatu. Wśród informacji muszą znaleźć się dane o rodzaju, gatunku oraz szczepu np. Lactobacillus rhamnosus GG . Zanim wybierzesz probiotyk, odpowiedz sobie na pytanie “W jakich dolegliwościach bądź jednostkach chorobowych ma mi pomóc ten probiotyk?”. To podstawa, aby rozpocząć skuteczną probiotykoterapię. 

  • Sprawdzaj składy probiotyków! Zwracaj uwagę na opis bakterii : rodzaj, gatunek, szczep!
  • Daj czas probiotykowi. Jego działanie może być zauważalne dopiero po dłuższym okresie stosowania. 
  • Pamiętaj, że nie ma jednego probiotyku, który działa na wszystkie choroby. 

 

 

 

Podobne wpisy

witamina d3 - kompendium wiedzy

Słońce w pigułce – wszystko, co musisz wiedzieć o witaminie D3

Dieta wegetariańska i SIBO

Dieta wegetariańska w SIBO – czy to możliwe?

dieta i probiotykoterapia w pcos

Dieta i probiotykoterapia w PCOS

mikrobiota a choroby kardiologiczne

Mikrobiota jelitowa a choroby kardiologiczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.