Czy można stosować probiotyki w SIBO?

probiotyki na sibo

SIBO, to zespół przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim. W tym przypadku mowa o bakteriach, które wywołują uciążliwe dolegliwości w obrębie przewodu pokarmowego. Objawy SIBO są bardzo zbliżone do tych, jakie pojawiają się przy zespole jelita nadwrażliwego. Właśnie dlatego bardzo często pacjenci bagatelizują symptomy, są nieprawidłowo diagnozowani lub zaleca się im niewłaściwe leczenie. Dowiedz się, jakie objawy daje SIBO i jak z nimi skutecznie walczyć. Czy probiotyki to dobre środki, aby łagodzić dokuczliwe symptomy i przywrócić równowagę mikrobioty jelitowej? Dowiedz się więcej już teraz. 

Jak objawia się SIBO?

Zanim wdrożysz leczenie dolegliwości ze strony układu pokarmowego, sprawdź, jakie objawy mogą świadczyć o SIBO. Pacjenci najczęściej skarżą się na:

  • bóle brzucha, 
  • wzdęcia i gazy, 
  • biegunki lub zaparcia, 
  • mdłości, 
  • zmęczenie, 
  • złe samopoczucie. 

 

Pamiętaj, że SIBO daje objawy zbliżone do różnych innych schorzeń, dlatego konieczna jest odpowiednia diagnostyka. Pierwszym krokiem w diagnostyce powinien być wodorowo-metanowy test oddechowy, następnie po przeleczeniu SIBO warto wykonać badanie mikrobioty jelitowej KyberBiom.

 

Jak leczyć SIBO?

Najlepiej, jeśli po rozpoznaniu SIBO, leczeniem pacjenta zajmuje się zespół specjalistów, w tym internista, dietetyk czy gastrolog. Najczęściej zalecana jest antybiotykoterapia, która powinna być stosowana przez 2-3 tygodnie. 

To jednak nie wszystko, ponieważ leczenie SIBO powinno uwzględniać również inne sposoby przywracania równowagi mikrobioty jelitowej. Priorytetem jest między innymi dieta. Dietetycy zalecają, aby pacjenci, u których zdiagnozowano SIBO, stosowali dietę low FOODMAP. 

Jak jeszcze wspierać leczenie SIBO? Zalecane jest stosowanie probiotyków, ale te muszą być dobrane wedle indywidualnych potrzeb, preferencji oraz stanu mikrobioty jelitowej pacjenta. 

 

Czy probiotyki zawsze są dobre?

Chociaż probiotyki to żywe kultury bakterii o dobroczynnym działaniu, uwzględniając funkcjonowanie układu pokarmowego, to w przypadku SIBO, jeśli zostaną źle dobrane, mogą nawet nasilać przykre dolegliwości. Eksperci potwierdzają, że w przypadku przerostu bakterii w jelicie cienkim pacjent nie powinien stosować probiotyków zawierających bakterie z rodzaju Lactobacillus. Dużo lepsze działanie wykazują probiotyki, które zawierają bakterie z rodzaju Bifidobacterium, ewentualnie Saccharomyces boulardii. 

 

Łagodzenie objawów SIBO oraz leczenie przerostu bakterii w jelicie cienkim musi odbywać się pod kontrolą lekarza. W pierwszej kolejności należy znaleźć przyczynę choroby, być może SIBO jest wywołane inną chorobą, na przykład zespołem jelita nadwrażliwego i to schorzenie podstawowe trzeba najpierw wyleczyć. 

 

Jeśli odczuwasz przykre dolegliwości związane z zaburzeniami układu pokarmowego, podejmij profesjonalną diagnostykę. Pamiętaj, że bagatelizowanie SIBO może przyczynić się do powikłań, w tym niedoborów ważnych dla funkcjonowania ludzkiego organizmu witamin i minerałów.

Podobne wpisy

dieta i probiotykoterapia w pcos

Dieta i probiotykoterapia w PCOS

mikrobiota a choroby kardiologiczne

Mikrobiota jelitowa a choroby kardiologiczne

nietolerancja histaminy

Nietolerancja histaminy – jak postępować z dietą i probiotykami?

probiotyki enterol

Poznaj jeden z najczęściej stosowanych probiotyków – Saccharomyces boulardii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.