Czy zwierzęta domowe mają wpływ na mikrobiotę jelitową dzieci?

mikrobiota dziecka

W obliczu diagnozowania zwiększonej liczby chorób, których podłożem może być dysbioza jelitowa, eksperci podejmują się wzmożonych badań, podczas których analizowany jest wpływ różnych czynników na mikrobiotę jelitową dzieci. Wiadomo bowiem, że dysbioza jelitowa może być przyczyną występowania alergii, atopowego zapalenia skóry czy chorób górnych dróg oddechowych.

Na równowagę mikrobioty jelitowej wpływ ma nie tylko stosowana dieta czy zażywanie leków. Bardzo często są to warunki środowiskowe, na których występowanie nie zawsze mamy wpływ. Sprawdź, jak zwierzęta domowe mogą wpływać na mikrobiotę jelitową

 

Co ma wpływ na mikrobiotę dziecka?

 

Wiadomo na pewno, że ogromne znaczenie dla zdrowia ma pierwsze 1000 dni życia dziecka, a mikrobiota jelitowa budowana jest już w okresie płodowym. Później wpływ na nią ma rodzaj porodu oraz karmienie. Jakie jeszcze czynniki mogą korzystnie budować mikrobiotę jelitową dzieci albo negatywnie zaburzać jej równowagę? Są to:

  • stosowanie niektórych rodzajów leków, przede wszystkim antybiotyków, 
  • dieta, 
  • warunki mieszkaniowe, 
  • kontakt z rodzeństwem i rówieśnikami, 
  • kontakt ze zwierzętami. 

 

Jak zwierzęta domowe mogą wpływać na mikrobiotę jelitową dzieci?

 

Badania wykazują, że obecność w domu zwierząt, takich jak pies lub kot, może zmienić stan mikrobioty jelitowej dziecka. Okazuje się jednak, że domowe pupile najczęściej mają korzystny wpływ na stan mikrobioty, przede wszystkim zapewniają jej różnorodność. 

Co ciekawe, u dzieci, które mieszkają razem z psem lub kotem albo mają z tymi zwierzętami częsty kontakt, mikrobiota jelitowa jest pozbawiona patogennych bakterii np. z typu Peptostreptococcaceae, oraz bogata w pożyteczne np. z typu Ruminococcus. Dzięki temu znacznie rzadziej rozpoznaje się u nich alergie, atopowe zapalenie skóry czy zaburzenia o podłożu metabolicznym. 

 

Warto podkreślić, że zwierzęta domowe mają wpływ na mikrobiotę jelitową dziecka już wtedy, kiedy jego mama jest jeszcze w ciąży i ma częsty kontakt z kotem bądź psem. Badania wykazały również, że zwierzęta domowe mają pozytywny wpływ na mikrobiotę dziecka, a ta nie zostaje zaburzona nawet poprzez cesarskie cięcie. 

 

Dlaczego zwierzęta domowe korzystnie oddziałują na mikrobiotę jelitową człowieka?

 

Zwierzęta domowe są hodowane przez człowieka, a we współczesnej cywilizacji z reguły trzymane są w domach. Wspólne życie ludzi z niektórymi gatunkami zwierząt przyczyniło się do ewolucji mikrobioty jelitowej i może być ona nawet zbliżona w swojej strukturze i różnorodności. Jednym słowem, mikrobiota psów czy kotów domowych dopasowuje się do mikrobioty człowieka. 

Jeśli chcesz sprawdzić stan swojej mikrobioty jelitowej, skorzystaj z nieinwazyjnego oraz dokładnego badania- KyberKompakt. U najmłodszych warto wykonać pakiet badań Dziecko, który pozwala ocenić stan mikrobioty jelitowej, ale również szerzej zdiagnozować pacjenta w kierunku nadwrażliwości pokarmowej, alergii czy atopii.

Podobne wpisy

naturalne probiotyki

Jak wybrać odpowiedni probiotyk?

odrobaczanie dzieci

Profilaktyczne odrobaczanie dzieci i dorosłych — TAK czy NIE?

probiotyki

Probiotyki wspierające zdrowie układu pokarmowego

mikrobiota jelitowa

Lekarz ds. mikrobioty jelitowej — diagnostyka i opieka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.