Czym zastąpić mleko w diecie? 

dieta bezmleczna

Alergia na białko mleka krowiego czy nietolerancja laktozy wymusza konieczność eliminacji tych składników z codziennej diety. Co więcej, na brak mleka krowiego w menu decydują się również weganie. Okazuje się jednak, że produkty nabiałowe dostarczają organizmowi wiele cennych składników, na przykład wapń, dlatego tak istotne jest znalezienie odpowiedniej alternatywy. Czym zastąpić mleko w diecie, aby móc realizować zdrowe i smaczne kulinaria bez strat odżywczych? Przeczytaj nasz poradnik i wprowadź nowe produkty do swojej kuchni. 

 

Czy mleko na pewno Ci szkodzi?

Zanim odrzucisz mleko krowie z codziennego jadłospisu, sprawdź, czy na pewno Ci szkodzi. Oczywiście, osoby, które nie chcą spożywać mleka, mogą korzystać z dobrych zamienników również ze względu na walory smakowe czy preferowaną filozofię życia. Zawsze jednak warto ocenić stan zdrowia, zanim zdecydujemy się na ten krok. 

Przed wykluczeniem mleka krowiego z menu, warto wykonać badania, takie jak:

  • badanie na alergię IgE — zależną, 
  • badanie na alergię IgG — zależną, 
  • wodorowy test oddechowy, który pozwala zdiagnozować ewentualną nietolerancję laktozy. 

 

Co spożywać zamiast mleka krowiego?

Jeśli diagnoza jasno wskazuje na konieczność eliminacji mleka krowiego z Twojej diety albo podjąłeś świadomą decyzję o jego wykluczeniu z codziennego jadłospisu, sprawdź, które produkty spożywcze z powodzeniem zastąpią mleko. Uwzględnij zarówno smak, jak i składniki odżywcze, które musisz dostarczać swojemu organizmowi. 

Ponieważ dieta wegańska, czyli ta, która wyklucza wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego, jest w naszym kraju coraz popularniejsza, na sklepowych półkach z łatwością znajdziesz zamienniki mleka krowiego. To zarówno produkty płynne, ale też wszelkie nabiałowe, które w tradycyjnej wersji zawierają białko mleka krowiego. Tym samym, sięgaj między innymi po:

  • napoje roślinne. Najbardziej znanym zamiennikiem mleka krowiego jest mleko sojowe. Możesz wybrać również mleko ryżowe, owsiane, z orzechów nerkowca, migdałowe czy kokosowe. Zwracaj szczególną uwagę, aby tego rodzaju napoje nie zawierały cukru oraz zbędnych dodatków. Dobrą opcją będą napoje roślinne dodatkowo wzbogacone w wapń. sery wegańskie, kefiry i śmietany na bazie mleka kokosowego, masło na bazie oliwy z oliwek, 
  • produkty fermentowane na bazie soi takie jak: tofu, tempeh. 

 

Mleko sojowe — skład, który zastąpi mleko krowie

Mleko krowie jest cennym źródłem białka i wapnia oraz fosforu, potasu i cynku. To również składnik bogaty w witaminy z grupy A, B oraz D. Nic dziwnego, że jego całkowitego wykluczenie z codziennej diety wymaga znalezienie jakościowej alternatywy. Mleko krowie przede wszystkim wpływa pozytywnie na nasze kości, chroni przed osteoporozą, ale ma też korzystne znaczenie, uwzględniając nasz wzrok czy zachowanie równowagi poziomu cholesterolu. 

Najbardziej zbliżony skład do mleka krowiego ma napój sojowy. Co ciekawe, w jego składzie znajduje się jeszcze więcej witaminy B6 oraz kwasu foliowego.

Podobne wpisy

nietolerancja histaminy

Nietolerancja histaminy – jak postępować z dietą i probiotykami?

naturalne probiotyki

Jak wybrać odpowiedni probiotyk?

ranking psychobiotykow

Ranking psychobiotyków- co wybrać?

odrobaczanie dzieci

Profilaktyczne odrobaczanie dzieci i dorosłych — TAK czy NIE?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.