Czy wiesz, że nawet 40% Polaków zmaga się z różnego rodzaju alergiami? Alergia określana jest jako nadwrażliwość organizmu na zetknięcie się z alergenem, który wywołuje reakcję. Stany alergiczne uznawane są dzisiaj za jedną z chorób cywilizacyjnych, a ponieważ występują w tak ogromnej ilości, medycy wraz z naukowcami podejmują liczne badania w ich zakresie. Tym samym, wyróżniono kilka rodzajów alergii, przede wszystkim IgE-zależna, czyli alergia natychmiastowa oraz IgG, czyli alergia opóźniona. W tym tekście znajdziesz informacje na temat alergii natychmiastowej, która diagnozowana jest najczęściej.
Alergia pokarmowa IgE-zależna, czyli natychmiastowa — kompendium wiedzy
Jej objawy występują szybko, od kilku sekund do maksymalnie kilkudziesięciu minut od zetknięcia się z alergenem. Do najczęściej pojawiających się objawów tego rodzaju alergii można zaliczyć:
- zmiany skórne, takie jak wysypka,
- obrzęk,
- duszności,
- w skrajnych przypadkach wstrząs anafilaktyczny.
Co istotne, alergia natychmiastowa IgE-zależna, może być pokarmowa, wziewna albo kontaktowa. Warto podkreślić, że w jej przypadku pacjent z łatwością może wyróżnić alergen, który wywołuje niekorzystne objawy właśnie dlatego, że te pojawiają się bardzo szybko.
Diagnostyka alergii natychmiastowej IgE-zależnej
Alergia natychmiastowa IgE-zależna występuje najczęściej i jest też łatwiejsza w rozpoznaniu, niż alergia opóźniona. W większości przypadków diagnozuje się alergię natychmiastową pokarmową. Aby sprawdzić, czy dany pacjent cierpi na alergię natychmiastową IgE- zależną należy ocenić stężenie przeciwciał w klasie IgE w odpowiedzi na poszczególne alergeny ze środowiska. Panel pokarmowy obejmuje białka mleka, jaja kurzego oraz mąki pszennej, czyli najczęstsze alergeny pokarmowe. Diagnostyka umożliwia dokładną identyfikację alergenu, który odpowiada za występowanie objawów.
Jak zwalczać alergię natychmiastową?
Podstawą jest dieta eliminacyjna oraz leki przeciwhistaminowe. Co jeść, aby alergia natychmiastowa nie dawała o sobie znać? Przede wszystkim należy wykluczyć alergen z codziennego jadłospisu i w przypadku alergii pokarmowej jest to tak naprawdę jedyna, skuteczna metoda na wykluczenie przykrych objawów alergicznych.
Osoby, które zmagają się z alergią natychmiastową powinny dodatkowo wykonać badania analizujące skład mikrobioty jelitowej. Badanie KyberKompakt Pro jest jednym z tych, które pozwala ocenić skład i ilość zarówno bakterii jak i grzybów w jelitach.