Okazuje się, że dietoterapia jest jednym z czynników uzupełniających terapię pacjentów w spektrum autyzmu, Dlaczego tak się dzieje? Otóż autyzm to zaburzenia neurorozwojowe, na które wpływ ma otaczające środowisko, w tym właśnie dieta, czyli codzienny sposób odżywiania.
Co więcej, udowodniono, że osoby z autyzmem mają zmienioną mikrobiotę jelitową. Autyzm może również wpływać na dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego takie jak:
- zaburzenia czynności trawiennych,
- niedobory enzymatyczne objawiające się biegunką,
- wzdęciami,
- bólami brzucha,
- a także refluksem żołądkowo-przełykowym.
Nieszczelność bariery jelitowej może doprowadzać do przenikania bezpośrednio do krwi niestrawionych w pełni białek, które następnie poprzez układ krążenia i barierę krew-mózg trafiają do mózgu.
Spektrum autyzmu pod stałą kontrolą dietetyka
Ogromnym problemem w terapii osób ze spektrum autyzmu jest brak wsparcia ze strony dietetyków. Najnowsze badania dowodzą, że pomoc takich specjalistów jest jak najbardziej wskazana, aby móc ustalić indywidualną dla pacjenta dietę eliminacyjną oraz kontrolować stan mikrobioty jelitowej.
Najlepiej sprawdza się dieta bezglutenowa, która wyklucza z jadłospisu produkty pszeniczne, z owsa, jęczmienia czy żyta. Zalecana jest również dieta bezmleczna, która eliminuje z menu laktozę oraz kazeinę. Podstawą jest oczywiście dieta bezcukrowa, dlatego cukier należy zastąpić na przykład ksylitolem lub stewią oraz wykluczyć z menu wszelkie produkty słodkie.
Co istotne, stosowanie odpowiedniej diety w terapii spektrum autyzmu może przynieść pozytywne skutki nie tylko w ramach zachowania odpowiedniej równowagi mikrobioty jelitowej, ale sprawdza się również w zakresie wyciszania różnego rodzaju objawów autyzmu. Mowa tutaj przede wszystkim o niwelowaniu negatywnych symptomów, takich jak nadpobudliwość ruchowa czy brak koncentracji uwagi.
Należy podkreślić, że u osób ze spektrum autyzmu znacznie częściej pojawiają się zaburzenia ze strony układu pokarmowego, takie jak refluks, zaparcia, biegunki, nietolerancje pokarmowe czy alergie pokarmowe i chociażby dlatego warto wdrożyć odpowiednią dietę, która będzie zwalczać przykre dolegliwości. Trzeba pamiętać, że osoby autystyczne źle tolerują zmiany, dlatego dieta eliminacyjna powinna być wdrażana stopniowo, zawsze pod okiem specjalisty.