Diety eliminacyjne w zespole jelita nadwrażliwego  

jelito nadwrażliwe

Czy wiesz, że na zespół jelita nadwrażliwego choruje nawet 100 milionów ludzi na całym świecie? Okazuje się, że jest to najczęściej diagnozowane schorzenie, biorąc pod uwagę funkcjonowanie całego układu pokarmowego. Bóle brzucha, uczucie pełności, wzdęcia oraz zgaga, to najczęściej występujące objawy. Sprawdź, jak je skutecznie zwalczać, diety eliminacyjne radzą sobie z tym procesem naprawdę świetnie. 

Co to jest zespół jelita nadwrażliwego?

Na tego rodzaju chorobę przewlekłą, która zaburza funkcjonowanie jelita cienkiego oraz grubego i całego układu pokarmowego cierpią częściej kobiety. Specjaliści potwierdzają, że zespół jelita nadwrażliwego, zwany też nerwicą jelit, występuje z reguły u pacjentów do 50. roku życia, a aż 8,8% z nich to dzieci. Należy również wiedzieć, że wiele przypadków nie zostaje w ogóle rozpoznanych, a chorzy zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, kiedy objawy zespołu jelita nadwrażliwego są na tyle uporczywe, że nie pozwalają na normalne funkcjonowanie. 

W zespole jelita nadwrażliwego objawy są zróżnicowane, bardzo często występują w zmiennej częstotliwości oraz nasileniu. Do tych najczęściej rozpoznawanych zalicza się:

  • silne bóle brzucha
  • problemy z wypróżnianiem, 
  • wzdęcia, 
  • mdłości, 
  • wymioty, 
  • uczucie zalegania pokarmu w żołądku, 
  • pieczenie w nadbrzuszu. 

Dlaczego zespół jelita nadwrażliwego wymaga leczenia ?

Chociaż uznaje się, że zespół jelita nadwrażliwego jest chorobą przewlekłą i nawrotową, której nie da się całkowicie wyleczyć, to jednak indywidualnie dobrana terapia pozwala przywrócić pacjentowi komfort życia. 

Sama diagnostyka zespołu jelita nadwrażliwego jest konieczna, aby wykluczyć inne schorzenia. Należy mieć na uwadze, że przyczyny choroby mogą być różne, w tym dysbioza jelitowa, stany zapalne i infekcje żołądkowo-jelitowe, czynniki genetyczne, zły styl życia czy nieprawidłowa dieta. Objawy zespołu jelita nadwrażliwego mogą być również podobne i mylące, biorąc pod uwagę inne, nierzadko zagrażające życiu choroby, jak nowotwory jelit, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, celiakia bądź kamica nerkowa. 

Dieta w leczeniu zespołu jelita nadwrażliwego

Zmiana stylu życia, aktywność ruchowa, minimalizowanie stresu i odpowiednia dieta, to zaraz obok farmakoterapii najskuteczniejsze sposoby walki z uporczywymi objawami zespołu jelita nadwrażliwego. 

Indywidualne zalecenia żywieniowe muszą być poprzedzone szczegółową diagnostyką, ponieważ nie istnieje jedna, uniwersalna dieta łagodząca wszystkie symptomy. Jedyną, która została potwierdzona jako skuteczna w walce z uporczywymi objawami zespołu jelita nadwrażliwego jest dieta FODMAP. Polega ona na eliminacji z codziennego jadłospisu produktów z wysoką zawartością fermentowanych oligo, di i monosacharydów oraz polioli. Ta sama dieta wskazuje, że dania powinny być gotowane, a nie duszone, pacjent powinien spożywać małe porcje, ale częściej, a produkty powinny być dokładnie przeżuwane. 

Najnowsze badania dowodzą również, że pacjentom z zespołem jelita nadwrażliwego pomaga dieta eliminacyjna komponowana indywidualnie na podstawie wyników badań IgG. Takim badaniem jest ImuPro, które wskazuje nadwrażliwości pokarmowe IgG — zależne, a więc poziom przeciwciał IgG względem konkretnych produktów. Spożycie tego typu produktów może wywoływać przykre dolegliwości i wskazane jest czasowe wyeliminowanie ich z codziennego menu.

Podobne wpisy

dieta i probiotykoterapia w pcos

Dieta i probiotykoterapia w PCOS

mikrobiota a choroby kardiologiczne

Mikrobiota jelitowa a choroby kardiologiczne

nietolerancja histaminy

Nietolerancja histaminy – jak postępować z dietą i probiotykami?

dysbioza jelitowa

Dysbioza jelitowa – co to jest i jakie badania wykonać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.