Nasze zdrowie zaczyna się w jelitach. Okazuje się, że bytujące tam dobre bakterie, oddziałują dobroczynnie na cały ludzki organizm. Niestety, należy podkreślić, że nadmiar tych patogennych także ma wpływ na nasze funkcjonowanie. Dysbioza jelitowa, czyli stan zaburzenia równowagi mikrobioty jelitowej, może być przyczyną poważnych dysfunkcji i chorób. Dowiedz się, jaką dokładnie funkcję spełniają bakterie w jelitach i przekonaj się, że analiza Twojej mikrobioty jelitowej może pozwolić Ci zachować pełne zdrowie.
Rola bakterii bytujących w jelitach
Odpowiedni stan pożytecznych bakterii, które bytują w naszych jelitach, odpowiada za liczne mechanizmy, dzięki którym organizm może funkcjonować przy zachowaniu pełnej sprawności. Jaką funkcję pełnią dobre bakterie, które wchodzą w skład mikrobioty jelitowej? To między innymi:
- są wsparciem w procesie trawienia,
- przeprowadzają syntezę witamin,
- regulują układ odpornościowy.
Jeśli dochodzi do zaburzenia mikrobioty jelitowej, czyli stanu, w którym następuje przerost patogennych bakterii, organizm może być narażony na występowanie licznych chorób, takich jak:
- stany zapalne jelit,
- zespół jelita nadwrażliwego,
- stany zapalne skóry,
- zaburzenia neurorozwojowe,
- zaburzenia na tle psychicznym, np. depresja,
- schorzenia autoimmunizacyjne.
Dla kogo analiza mikrobioty jelitowej?
Musisz wiedzieć, że dysbioza jelitowa jest diagnozowana powszechnie, a każdy pacjent może borykać się w przebiegu zaburzeń mikrobioty jelitowej z innego rodzaju dolegliwościami. Do tych najczęściej występujących zalicza się:
- bóle brzucha,
- migrenowe bóle głowy,
- zmiany skórne,
- obniżone samopoczucie,
- wzdęcia i gazy,
- zaburzenia wypróżniania.
Symptomy, które wskazują na przerost patogennych bakterii w jelicie cienkim, są różne i zależą od rodzaju niekorzystnych bakterii. Aby móc dobrać właściwą terapię probiotykami, należy najpierw dokonać analizy mikrobioty jelitowej, która pozwoli je wyróżnić. Pamiętaj, że probiotyk nie może być uniwersalny, musi zawierać konkretne szczepy bakterii.
Co więcej, skuteczna analiza mikrobioty jelitowej pozwala na kontrolę jej stanu już w trakcie stosowanej terapii. Dzięki takiej ocenie możliwe jest podjęcie decyzji o odstawieniu probiotyków, kiedy stan mikrobioty jelitowej nie jest już zaburzony.
Czy warto wykonać badanie mikrobioty jelitowej, jeśli pacjent nie odczuwa żadnych objawów?
Oczywiście, że tak. Okazuje się, że dysbioza jelitowa bardzo często nie daje żadnych symptomów albo są one mylone z innymi dolegliwościami. Musisz wiedzieć, że brak koncentracji, problemy z pamięcią, rozdrażnienie, ospałość czy apatia, to jedne z nietypowych objawów, jakie mogą być związane z przerostem patogennych bakterii w jelicie cienkim.
Regularna kontrola stanu mikrobioty jelitowej jest szczególnie zalecana osobom, które żyją w ciągłym stresie, są narażone na niekorzystne czynniki środowiskowe czy stosują niezdrowe nawyki żywieniowe, a ich dieta jest przepełniona konserwantami. Ocena mikrobioty jelitowej dedykowana jest również wszystkim tym, którzy przeszli kurację antybiotykami — te leki szczególnie źle wpływają na stan mikrobioty jelitowej.