Chociaż okres ciąży jest tym wyjątkowym i nierzadko wyczekiwanym czasem w życiu kobiety, to nie da się ukryć, że dla jej organizmu jest czasem niezwykle trudnym i pełnym wyrzeczeń. Ciąża wymaga ogromnego wysiłku, nie tylko biorąc pod uwagę aspekty fizjologiczne, wpływa również na stan emocjonalny i psychiczny. Co istotne, każdy organizm jest inny, ważne są indywidualne potrzeby kobiet, dlatego do ciąży warto odpowiednio się przygotować. Dowiedz się, co zmienia się w ciele kobiety w błogosławionym stanie i jak przygotować organizm na okres ciąży.
Zmiany w funkcjonowaniu całego ciała a okres ciąży
Ciąża ma wpływ na cały organizm kobiety. Zmianie ulega nie tylko anatomia, kiedy narządy wewnętrzne przemieszczają się, a miednica pochyla do przodu. Zmianie ulega również funkcjonowanie ważnych układów, w tym pokarmowego, moczowego oraz oddechowego. Mięśnie napinają się, ciąża ma też wpływ na wzrok. Zmiany zauważa się w procesach metabolicznych, zwiększa się również objętość krwi, ale te największe widoczne są, jeśli uwzględni się gospodarkę hormonalną.
Ciąża a mikrobiota jelitowa
Dlaczego tak ważna jest równowaga mikrobioty jelitowej kobiety w ciąży? Okazuje się, że środowisko wewnątrzmaciczne wcale nie jest idealnie sterylne, a stan mikrobioty jelit, pochwy, a nawet jamy ustnej ma wpływ na rozwijający się płód. Co ciekawe, warunki mikrobioty jelitowej ulegają szczególnej modyfikacji w II oraz w III trymestrze ciąży, zaś mikrobiota pochwy może ulegać modyfikacji przez cały czas. Aby środowisko pochwy było jednorodne, wspierało utrzymanie ciąży i było korzystne dla noworodka podczas porodu naturalnego, szczególnie zalecane jest zwiększenie liczby bakterii ochronnych typu Lactobacillus. Warto również mieć na uwadze, że mikrobiota pochwy ma znaczenie, jeśli pod uwagę bierze się możliwość zajścia w ciążę, a później jej donoszenie.
Czy mikrobiota matki ma wpływ na zdrowie dziecka?
Oczywiście, że tak, a największy wpływ na mikrobiotę jelitową dziecka ma rodzaj porodu (o ile jest to możliwe, zalecany jest ten naturalny) oraz sposób karmienia (preferuje się karmienie piersią). Mikrobiota jelitowa dziecka kształtuje się intensywnie przez pierwszych 1000 dni, zaczynając już od okresu prenatalnego i ma znaczenie, uwzględniając stan zdrowia czy odporność organizmu w życiu dorosłym.
Jak przygotować się na okres ciąży?
Kobiety, które planują zajść w ciążę, powinny zweryfikować swój stan zdrowia. Zawsze warto wykonać te podstawowe badania z krwi i odwiedzić specjalistów, w tym ginekologa. Taka wizyta to również idealna okazja, aby zrobić badanie cytologiczne, zbadać piersi i wykonać USG. W planie przygotowań do ciąży dobrze jest uwzględnić badanie oceniające mikrobiotę pochwy, takie jak VagiStatus Basic.
Zastanów się, jaki styl życia prowadzisz, jeśli jest związany ze zbyt dużą dawką presji oraz stresu, zmień to. Przyjrzyj się również codziennej diecie oraz realizowanej aktywności fizycznej. Pamiętaj, że zdrowa mama, to zdrowe dziecko!
Badanie VagiStatus Basic – sprawdź mikrobiotę pochwy
VagiStatus Basic jest nieinwazyjnym i całkowicie bezpiecznym badaniem, które diagnozuje stan mikrobioty pochwy. W szczególności sprawdza:
- liczebność pożytecznych bakterii Lactobacillus w pochwie,
- ilość i rodzaj szkodliwych bakterii i grzybów, które mogą wywoływać infekcje intymne,
- obecność bakterii, które mogą niekorzystnie wpływać, biorąc pod uwagę niemożność zajścia w ciążę (Chlamydia trachomatis, Ureaplasma spp., Mycoplasma genitalium),
- pH pochwy.