Kandydoza, czyli grzybica przewodu pokarmowego diagnozowana jest u nawet 90% osób. Okazuje się jednak, że sama obecność grzybów Candida nie jest problemem, ponieważ te występują naturalnie w mikrobiocie jelitowej. Co więcej, diagnostyka kandydozy nie zawsze jest trafna, ponieważ znaczenie ma pobranie odpowiedniej próbki. Dowiedz się więcej już teraz i wyklucz błędne rozpoznanie albo szybko wylecz kandydozę.
Objawy, które może dawać kandydoza
Do rozwoju kandydozy najczęściej dochodzi w efekcie osłabienia organizmu pacjenta poprzez stosowaną antybiotykoterapię. Wpływ na nadmierny rozrost grzybów Candida mogą mieć także zaburzenia mikrobioty jelitowej, zła dieta czy przewlekły stres. Chociaż kandydoza we wczesnym etapie rozwoju może mieć postać utajnioną, to jednak wraz z niekontrolowanym rozrostem grzybów wykazuje mnogość przykrych objawów. Do najczęściej występujących dolegliwości zaliczyć można:
- bóle brzucha,
- nudności,
- wymioty,
- biegunka,
- śluz w kale,
- wzdęcia.
Diagnostyka kandydozy
Aby można było właściwie rozpoznać kandydozę i wdrożyć odpowiednie leczenie grzybicy przewodu pokarmowego, pacjent powinien wykonać szczegółowe badanie KyberMyk. Właśnie ono wykazuje ile i jakie konkretnie grzyby są obecne w przewodzie pokarmowym. Badanie diagnozuje nie tylko grzyby Candida, ale również inne, które mogą wpływać na zaburzenia równowagi mikrobioty jelitowej. Na tej podstawie udaje się zalecić indywidualną kurację, która przywróci jej stan do normy.
Leczenie kandydozy — dieta eliminacyjna i co jeszcze?
Podstawą eliminacji nadmiaru grzybów Candida jest wdrożenie diety eliminacyjnej. Priorytetem jest wykluczenie z codziennego jadłospisu cukrów prostych, ponieważ to właśnie one wpływają na wzrost grzybów odpowiadających za występowanie kandydozy. Zaleca się, aby menu było bogate w produkty spożywcze o niskim indeksie glikemicznym, zaś nie zawierało słodyczy oraz owoców, w których składzie znajduje się wysoka zawartość cukru. Na talerzu powinny znaleźć się zaś warzywa strączkowe, chude mięso oraz ryby czy składniki bogate w błonnik. Grzyby szczególnie „nie lubią” oliwy z oliwek oraz czosnku i te produkty dobrze jest uwzględnić w codziennych posiłkach. Najlepiej, jeśli dieta eliminacyjna zostanie skonsultowana z dietetykiem.
Pamiętaj jednak, że sama dieta jest jedynie uzupełnieniem podstawowego leczenia kandydozy. Jeśli ilość grzybów Candida wskazuje na stan zaawansowany grzybicy, odpowiedni jadłospis może nie być wystarczający. W takich przypadkach lekarz zaleca właściwą farmakoterapię lekami o działaniu przeciwgrzybiczym. Co więcej, w ramach zwalczania kandydozy świetnie sprawdzają się probiotyki. Aby jednak móc dopasować ich odpowiedni skład, pacjent powinien uprzednio wykonać nieinwazyjne badanie KyberKompakt Pro, dzięki któremu możliwa jest dokładna analiza stanu mikrobioty jelitowej. Dopiero wtedy regularne i długotrwałe stosowanie probiotyków może przynieść oczekiwane rezultaty i przywrócić równowagę mikrobioty jelitowej, eliminując nadmiar grzybów i bakterii patogennych oraz wpływając na wzrost tych pożytecznych dla funkcjonowania całego organizmu.