Kozie mleko dla niemowlaka. Czy dziecko może pić kozie mleko?

Kozie mleko dla niemowlaka

Kozie mleko dla niemowlaka i dziecka  – ten temat rodzi wiele pytań. Najważniejsze z nich to:

 • Czy kozie mleko dla niemowlaka jest zdrowe?
 • Kiedy można wprowadzić do diety dziecka kozie mleko?
 • Czy kozie mleko może zastąpić mleko matki i mleko modyfikowane krowie?
 • Kozie mleko dla alergika – czy można podawać kozie mleko dziecku z alergią na mleko krowie?

Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule!

Kozie mleko dla niemowlaka – czy można podać w czasie rozszerzania diety?

Kozie mleko dla niemowlaka czyli przed pierwszym rokiem życia (niemodyfikowane):

Świeżego mleka koziego ani produktów na jego bazie nie należy podawać niemowlętom do 1 roku życia. Zawiera ono bardzo dużo składników mineralnych, których nadmiar może być obciążeniem dla organizmu dziecka.

 • Po pierwszym roku życia można podawać niewielkie ilości produktów na bazie mleka koziego jako urozmaicenie diety.
 • Kozie mleko niemodyfikowane NIE MOŻE zastąpić mleka kobiecego lub mleka modyfikowanego zarówno dla dzieci do 6 miesiąca życia jak i do roku życia.
 • Kozie mleko dla niemowlaka – TAK, ale jeśli jest to kozie mleko modyfikowane

W różnych krajach kozie mleko dla niemowlaka (modyfikowane) jest zdecydowanie bardziej popularne niż w Polsce.  Jest uznawane za bardziej lekkostrawne i mniej alergizujące. Te dostępne na polskim rynku mają często lepszy skład niż mleka modyfikowane na bazie mleka krowiego.

Dlatego jeśli decydujemy się na rezygnację karmienia mlekiem kobiecym należy sięgnąć po mleko modyfikowane albo na bazie mleka krowiego albo koziego. Wybieramy takie, które dopasowane jest do wieku dziecka (mleko modyfikowane pierwsze, mleko modyfikowane następne).

WIĘCEJ WIEDZY – CZY ISTNIEJE ALERGIA NA MLEKO MATKI? – KLIKNIJ!

Kozie mleko modyfikowane:

 • Można podawać dzieciom od pierwszych dni życia
 • Spełnia takie same wymagania odnośnie żywienia dzieci co modyfikowane mleko krowie
 • NIE JEST mlekiem przeznaczonym dla dzieci z alergią na białka mleka krowiego – nie zastępuje mleka HA ani preparatów mlekozastępczych.
 • Mleko modyfikowane kozie traktujemy tak samo jak mleko modyfikowane krowie i stanowi ono podstawę żywienia dziecka do 1 roku życia (jeśli dziecko nie jest karmione piersią)

Dlaczego mleko modyfikowane a nie zwykłe mleko kozie albo krowie?

Optymalnym sposobem żywienia noworodka i niemowlęcia jest mleko mamy. Jednak każda kobieta ma prawo decydować o tym w jaki sposób chce lub może karmić dziecko. Jeśli nie karmi piersią konieczne jest wprowadzenie mleka modyfikowanego. Na rynku dostępne są różne mleka modyfikowane z czego najwięcej na bazie mleka krowiego. Alternatywą są mleka modyfikowane na bazie mleka koziego.

Karmienie dziecka z alergią pokarmową nie oznacza, że można mleko krowie zastąpić mlekiem kozim! Więcej na ten temat przeczytasz tutaj

Mleko kozie dla niemowlęcia – kiedy warto wybrać modyfikowane kozie mleko?

Ze względu na to, że mleko kozie ma bardziej zbliżoną budowę do mleka kobiecego – między innymi zbliżony profil białek, uznaje się je za bardziej lekkostrawne. Ma też mniej kazeiny – najbardziej alergizującego z białek. Dlatego nad mlekiem modyfikowanym kozim powinni zastanowić się rodzice dzieci które:

 • Mają obciążony wywiad atopowy i mają zwiększone ryzyko wystąpienia alergii. Jeśli jednak alergia już jest stwierdzona – to nie będzie dobry wybór!
 • Dzieci z problemami z brzuszkiem – np. z tendencją do kolek, ponieważ mleko kozie tworzy delikatniejszy skrzep kazeinowy i jest lżej strawne.

Czy mleko kozie może zaszkodzić dziecku?

Jeśli podajemy świeże (niemodyfikowane) mleko kozie lub jego przetwory dzieciom do 1.roku życia to może ono zaszkodzić. Jeśli podajemy mleko modyfikowane – nie!

Mleko kozie dla dziecka po pierwszym roku życia

Kiedy dziecko ukończy już rok można zacząć wprowadzać do jego diety produkty na bazie mleka koziego. Należy wybierać serki, jogurty o niskiej zawartości soli oraz bez dodatku cukrów. Mleko kozie jest bardziej lekkostrawne i dobrze działa na jelita. Zawiera dobrze przyswajalne witaminy i składniki mineralne.

Mleko kozie dla alergika

Większość rodziców uważa, że mleko kozie może stanowić alternatywę dla mleka krowiego jeśli dziecko ma alergię na mleko krowie. Faktem jest jednak, że białka mleka krowiego i koziego są podobne, więc z dużym prawdopodobieństwem oba produkty mogą alergizować. Jeśli chcesz mieć pewność, że możesz podać dziecku mleko kozie wykonaj badania w kierunku alergii pokarmowej gdzie rozróżnione są oba rodzaje mleka. Możesz także wykonać dziecku po 1 r.ż badania w kierunku nadwrażliwości pokarmowych.

Mleko kozie a laktoza. Czy mleko kozie ma laktozę i czy można je pić przy nietolerancji laktozy?

Mleko kozie ma mniej laktozy niż mleko krowie, ale ZAWIERA LAKTOZĘ. Nie może być więc stosowane jako zamiennik przy nietolerancji laktozy, chyba, że akurat dana osoba toleruje niewielkie ilości laktozy.

O nietolerancji laktozy przeczytasz tutaj.

Podobne wpisy

Dieta wegetariańska i SIBO

Dieta wegetariańska w SIBO – czy to możliwe?

dieta i probiotykoterapia w pcos

Dieta i probiotykoterapia w PCOS

mikrobiota a choroby kardiologiczne

Mikrobiota jelitowa a choroby kardiologiczne

nietolerancja histaminy

Nietolerancja histaminy – jak postępować z dietą i probiotykami?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.