Leki bez recepty na zgagę szkodzą? A te na ból głowy?

leki bez recepty na zgagę

Leki bez recepty na zgagę czy ból głowy są obecnie łatwo dostępne, ale mogą wywoływać powikłania i skutki uboczne. Szczególnie często kupowane są leki przeciwbólowe (niesteroidowe leki przeciwzapalne) oraz na zgagę (inhibitory pompy protonowej). Dzisiaj o tym, dlaczego należy zachować rozsądek przy ich stosowaniu i czy warto kupować bez recepty.

Leki bez recepty na zgagę i ból głowy – ile tego kupujemy?

W 2019 roku Polacy zakupili 790 milionów opakowań produktów (Bez recepty czyli głównie suplementów i leków bez recepty)

Wg danych z 2017 roku sprzedano aż 517 milionów opakowań leków bez recepty za które polacy zapłacili prawie 7 miliardów złotych.

Leki bez recepty na zgagę oraz na ból głowy to prawdziwe hity sprzedaży. Zajrzyj do swojej domowej apteczki – na 99% masz tam któryś z tych leków. I nic dziwnego – są to bowiem najczęściej kupowane – a co za tym idzie – nadużywane leki bez recepty. Na ból, przeciwzapalnie, na zgagę – skoro bez recepty to chyba bezpieczne? STOP! Posłuchaj co może grozić jeśli będziesz nadużywał tych leków.

Leki na ból głowy bez recepty – ból brzucha po nurofenie

Grupa niesteroidowych leków przeciwzapalnych obejmuje wiele popularnych leków przeciwbólowych zawierających między innymi ibuprofen albo mocniejszy – katoprofen. Oczywiście jest ich znacznie więcej – część jest na receptę. Faktycznie, są one bardzo skuteczne przez co tak chętnie stosowane… a w szczególności wszystkie te MAXX, FORTE albo FAST.

Na podstawie badań z wykorzystaniem kapsułki endoskopowej wykazano, że nawet małe dawki NLPZ często wywołują nadżerki i owrzodzenia w jelicie cienkim, które mogą być przyczyną powikłań, w tym utajonego krwawienia i trudnej do zdiagnozowania niedokrwistości.

Enteropatia to stan chorobowy polegający na zapaleniu jelita cienkiego, zmniejszeniu jego zdolności absorpcyjnej i zwiększeniu przepuszczalności.

Niedokrwistość z niedoboru żelaza jest objawem alarmowym i wymaga wnikliwej diagnostyki. Enteropatia polekowa to ważna, często jednak niedoceniana lub nawet lekceważona przyczyna występowania anemii. Nowe obserwacje kliniczne wskazują, że enteropatia indukowana niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) i inhibitorami pompy protonowej (IPP) — obecnie najczęściej przepisywanymi lekami w praktyce lekarskiej — występuje często i może być przyczyną wielu powikłań

Co więcej NLPZ często wchodzą w interakcje z lekami np. na cukrzycę, schorzenia psychiczne czy kardiologicznymi.

Czy leki na ból głowy są bezpieczne?

Jeśli mamy przewlekłe dolegliwości bólowe należy poszukać przyczyny. Może się wydawać, że jednak tabletka „raz na jakiś czas” nie zaszkodzi. Jednak bardzo trudno samodzielnie i rzetelnie ocenić ile to jest „raz na jakiś czas” i w praktyce okazuje się, że tych leków wiele osób spożywa zdecydowanie za dużo!

Czasami nawet jednorazowe spożycie może okazać się zgubne w skutkach.

Dodam od siebie, że sama jestem przykładem tego jak trafić na SOR po spożyciu ketonalu. Przy silnym bólu brzucha spowodowanym Tecfiderą bezmyślnie łyknęłam – dostępny teraz bez recepty – ketonal. Dostałam takiego zapalenia żołądka, że skończyło się na izbie przyjęć w szpitalu.

Leki na zgagę bez recepty szkodzą? Tak! Np. wywołują dysbiozę jelitową!

Ludzie często przyjmują leki na zgagę – inhibitory pompy protonowej (IPP) bo boli ich brzuch. Paradoksalnie, owe dolegliwości mogą wynikać z nadużywania tych leków. Dysbioza jelitowa albo SIBO – będące częstą konsekwencją spożywania tych leków wywołują bóle brzucha. I znów sięgamy po IPP. Błędne koło!

 Leki na zgagę bez recepty (IPP) nasilają toksyczne działanie NLPZ w jelicie cienkim, a ich stosowanie jest niezależnym czynnikiem ryzyka wystąpienia enteropatii, czyi wspomnianego już zapalenia jelita cienkiego i osłabienia wchłaniania.

Leki bez recepty – czy to dobrze, że są bez recepty?

To co martwi specjalistów to nie tylko efekty uboczne, ale także fakt, ze tak łatwy dostęp do leków wyciszających objawy zniechęca do poszukiwania przyczyny problemu.

Niekontrolowany dostęp do produktów leczniczych może nieść ze sobą poważne konsekwencje dotyczące interakcji, działań niepożądanych czy przypadkowego spożycia przez dzieci.

Ponadto samoleczenie może prowadzić do sytuacji zbagatelizowania poważnych chorób lub opóźnienia diagnostyki medycznej. Tak może być np. w przypadku stosowania inhibitorów pompy protonowej, których użycie może początkowo maskować objawy chorób nowotworowych układu pokarmowego.

Co ważne – jeśli IPP przepisał ci lekarz co do którego masz zaufanie (bo niestety, ale te leki są też często na wyrost przepisywane przez lekarza) to warto osłonowo stosować probiotyki.

Probiotyki a leki na zgagę bez recepty

Probiotyki mogą stanowić cenne uzupełnienie terapii IPP. Korygują bowiem dysbiozę, zmniejszają toksyczne działanie ASA + IPP na błonę śluzową jelita cienkiego u osób długotrwale przyjmujących te leki oraz wpływają korzystnie na objawy ZJN

Leki bez recepty na zgagę – co zamiast IPP? Bóle brzucha po lekach na zgagę

Bywają sytuacje, kiedy leki bez recepty na zgagę przepisuje lekarz i ma to konkretne uzasadnienie. Np. podczas eradykacji helicobacter w chorobie zapalnej żołądka lub w zapaleniu błony śluzowej. Wówczas postępujemy zgodnie z zaleceniami lekarza i leki przyjmujemy przez określony czas.

Czasami występują silne bóle brzucha po lekach na zgagę. Tak było u mnie

WAŻNE! W moim przypadku wszystkie IPP powodowały niezwykle silne bóle brzucha. Bardzo długo szukaliśmy z gastrologiem rozwiązania, aby móc przeprowadzić eradykację. Obecnie w okresach kiedy zaostrza mi się stan zapalny żołądka stosuję leki kinetyczne, które działają inaczej niż IPP. Wspomagam się także preparatami w syropie zobojętniającymi kwas żołądkowy.

Ból brzucha po lekach przeciwbólowych? A może to leki na zgagę bez recepty? PORADY CO ZROBIĆ!

Kilka prostych zasad, które pomogą uniknąć powikłań po lekach bez recepty na zgagę oraz po lekach przeciwbólowych:

  • Nie nadużywaj ŻADNYCH leków – nawet tych bez recepty. Jeśli cierpisz na przewlekłe bóle brzucha, albo głowy czy pleców to nie tuszuj objawów lekami na zgagę czy przeciwbólowymi, ale idź do lekarza i wykonaj właściwą diagnostykę.
  • Ani IPP czyli leki bez recepty na zgagę ani leki przeciwbólowe na bazie ibuprofenu nie są lekami do ciągłego, przewlekłego stosowania. Owszem, długotrwała terapia IPP może być uzasadniona w przewlekłych stanach zapalnych żołądka i wrzodach aby zapobiegać rozwojowi nowotworów żołądka. Jednak zawsze równolegle należy wprowadzić zmiany mające na celu eliminację przyczyny problemu czyli np. zmianę diety, odstawienie używek itd. W przeciwnym razie będzie to błędne koło – zapalenie żołądka cały czas będzie występować i będzie leczone objawowo lekami na zgagę, co będzie miało swoje konsekwencje np. w postaci dysbiozy.
  • Jeśli musisz zastosować lek przeciwbólowy to zastosuj taki na bazie paracetamolu. Pamiętaj, że dorosły człowiek może potrzebować większej dawki, żeby lek zadziałał. Sama stosuję paracetamol w czopkach, co przynosi najlepsze i najszybsze rezultaty.

Leki bez recepty na zgagę i bóle głowy – czemu są takie kuszące?

Dlaczego nadużywamy leków bez recepty:? Bo są łatwo dostępne i nie trzeba iść do lekarza. Bo często boimy się albo nie mamy czasu szukać diagnozy. No i ostatecznie – bo po prostu nas boli! Osoby chore przewlekle stosują często dużo leków żeby łagodzić ból. Paradoksalnie może to wywoływać dalsze komplikacje. Osoby (jeszcze zdrowe) stosują bo tak jest najłatwiej. Mam nadzieję, że przekonałam Was do tego, żeby zmienić swój nawyki i następnym razem „ręka wam zadrży” zanim sięgniecie po tabletkę!

O wpływie leków IPP na mikrobiom przeczytasz także tutaj

Podobne wpisy

probiotyki ranking 2024

Ranking probiotyków dla dzieci – przegląd 2024

mikrobiota jelitowa

Jaki wpływ na mikrobiotę ma smog?

mikrobiota

Mikrobiota jelitowa i jej rola w profilaktyce antynowotworowej

zdrowie seniorów

Zdrowie jelit w późniejszym wieku — dlaczego seniorzy powinni zwracać uwagę na mikrobiotę jelitową?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.