Migrenowe bóle głowy — przyczyny, objawy i skuteczne leczenie

migrena

Czy wiesz, że na migrenowe bóle głowy cierpi nawet 15% populacji na świecie? Ten napadowy ból głowy może trwać do 72 godzin i trzeba przyznać, że znacząco uprzykrza życie, nierzadko uniemożliwiając wręcz komfortowe funkcjonowanie. Jakie mogą być przyczyny migreny, jakie objawy są typowe oprócz dolegliwości bólowych i czy można skutecznie ją zwalczyć raz na zawsze? Kompendium wiedzy w tym zakresie prezentujemy poniżej. 

 

Skąd biorą się migrenowe bóle głowy?

Okazuje się, że migrena dopada nawet trzy razy częściej kobiety, aniżeli mężczyzn. Zazwyczaj pojawia się w około 30. roku życia, chociaż neurolodzy wskazują, że migrenowe bóle głowy dotykają coraz częściej młodzież oraz dzieci już w wieku przedszkolnym. Chociaż migrena ma podłoże genetyczne, to można wyróżnić różne przyczyny jej występowania. Wśród nich wyróżnia się:

  • zła dieta
  • niedożywienie i głód, 
  • przewlekły stres, 
  • niedobór snu i przewlekłe zmęczenie, 
  • nagłe zmiany warunków atmosferycznych, 
  • zmiany hormonalne
  • stosowanie niektórych leków, na przykład nitrogliceryny, 
  • niekorzystne warunki środowiskowe, w tym hałas. 

Najczęściej występujące objawy migreny?

Napadowe, migrenowe bóle głowy można podzielić na kilka etapów, natomiast sam ból głowy jest zawsze silny oraz pulsujący i rozpoczyna się w części skroniowej głowy; najczęściej obejmuje jej jedną część. Do syndromów współtowarzyszących migrenie można zaliczyć:

  • światłowstręt, 
  • wrażliwość na dźwięki, 
  • nudności, a nawet wymioty. 

Co ciekawe, pacjenci, którzy borykają się z migrenowymi bólami głowy, potrafią rozpoznać nadchodzącą dolegliwość. Migrena charakteryzuje się fazą zwiastunów, która wyróżnia się stanem pobudzenia, zaburzeniami koncentracji, ale również sztywnością karku. Tuż przed intensywnym bólem pojawia się tzw. aura, a wraz z nią zaburzenia motoryki, mroczki czy niedowład. 

Jeśli cierpisz z powodu nawracających migren, koniecznie sprawdź, jak zwalczać napadowe bóle głowy. Okazuje się, że skutecznie można je niwelować również odpowiednią dietą

 

Jak walczyć z migrenowymi bólami głowy — szczególne znaczenie diety

Chociaż nie da się całkowicie zapobiec występowaniu migrenowego bólu głowy, a ten może pojawić się w najmniej spodziewanym momencie, to jednak skutecznie można minimalizować napady bólu i szybko je łagodzić. 

Doraźnie sprawdzają się środki przeciwbólowe, jednak w długim okresie warto zadbać o stan całego organizmu, stosując właściwą dietę. Udowodniono, że sposób odżywiania ma ogromny wpływ na pojawianie się migreny. Wzmagać może ją spożywanie napojów gazowanych oraz wszelkich produktów, które są bogate w aminy biogenne. To między innymi składniki z wysoką zawartością histaminy, tyraminy i fenyloalaniny, takie jak czekolada, mięso, ryby i niektóre owoce, przede wszystkim truskawki. Dieta eliminacyjna pozwala wyeliminować napadowe bóle głowy o nawet 60%! Zapobiega również zażywaniu leków przeciwbólowych, które mają niekorzystny wpływ na mikrobiotę jelitową

 

Jakie badania na migrenę należy wykonać?

Diagnostyka w przypadku migreny polega przede wszystkim na obserwacji jej objawów, natomiast zaleca się wykonanie dodatkowych badań, które pozwolą jeszcze lepiej zadbać o kondycję całego organizmu. Jednym z nich jest badanie na alergię opóźnioną ImuPro. Świetnie sprawdza się również analiza mikrobioty jelitowej KyberKompakt Pro, aby móc rozpocząć dobroczynną, dedykowaną probiotykoterapię. 

 

Podobne wpisy

dieta i probiotykoterapia w pcos

Dieta i probiotykoterapia w PCOS

mikrobiota a choroby kardiologiczne

Mikrobiota jelitowa a choroby kardiologiczne

nietolerancja histaminy

Nietolerancja histaminy – jak postępować z dietą i probiotykami?

naturalne probiotyki

Jak wybrać odpowiedni probiotyk?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.