Mikrobiota jelit a choroby skórne 

dermatoza

Na dermatozę, czyli choroby skórne wpływ mają czynniki genetyczne, środowiskowe, dieta i jak się okazuje, mikrobiota jelitowa. Udowodniono, że jej stan odpowiada przede wszystkim za występowanie egzemy, atopowego zapalenia skóry oraz trądziku. Czy wiesz, że dysbioza jelitowa może dotyczyć nawet 54% osób z trądzikiem? 

 

Mikrobiota jelitowa a atopowe zapalenie skóry 

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) może dotyczyć nawet 30% dzieci i 10% osób dorosłych. Co istotne, w ciągu ostatnich lat występowanie tej choroby skórnej wzrosło nawet trzykrotnie. Świąd, zaczerwienienie, zmiany skórne, to najczęściej występujące objawy AZS, na które wpływ na wysoce przetworzona dieta czy warunki środowiskowe. Najnowsze badania pokazały, że u pacjentów z Atopowym Zapaleniem Skóry w mikrobiocie jelit występuje znacznie więcej bakterii z rodzaju Clostridium difficile i S. aureus, za to zdiagnozowano niedobór bakterii Bifidobacterium i Bacteroides. Co ciekawe, udowodniono, że z AZS częściej borykają się dzieci urodzone przez tzw. cesarskie cięcie oraz te, które nie są i nie były karmione piersią. Należy przy tym wskazać, że odpowiednia mikrobiota jelitowa najmłodszych w pierwszych latach życia kształtowana jest przede wszystkim właśnie przez rodzaj porodu oraz sposób karmienia. 

 

SIBO a trądzik 

Refluks, zaparcia, wzdęcia, nieprzyjemny zapach z ust oraz właśnie trądzik, to najczęściej występujące objawy SIBO. To przerost bakterii w jelicie cienkim, który prowadzi do dysbiozy jelitowej. Najnowsze badania dowodzą, że u pacjentów z trądzikiem różowatym SIBO występuje nawet 10 razy częściej, niż u osób bez tego rodzaju zmian skórnych. Dlaczego przerost bakterii w jelicie cienkim wywołuje trądzik?:

  • Nadmiar bakterii stymuluje rozrost substancji P, które są odpowiedzialne za występowanie stanów zapalnych w organizmie, 
  • SIBO przyczynia się do większej przepuszczalności jelit, a wiele osób z trądzikiem boryka się jednocześnie z tzw. zespołem nieszczelnego jelita, 
  • przerost bakterii prowadzi do zbyt małej produkcji kwasów żołądkowych, które w naturalny sposób dezynfekują i są barierą ochronną przed niekorzystnymi bakteriami, 
  • SIBO ogranicza wchłanialność witamin oraz przyswajanie tłuszczy oraz białka. 

Pamiętaj, że na występowanie trądziku, ale również SIBO wpływ ma nieodpowiednia dieta. Czynniki żywieniowe, które zaostrzają zmiany, to przede wszystkim: słodycze, biała mąka, sól, cukier, napoje kolorowe oraz produkty spożywcze wysokoprzetworzone. 

 

Pakiet “Skóra”

Jeśli borykasz się ze zmianami skórnymi, poszerz diagnostykę problemu o pakiet badań “Skóra”. Dzięki wynikom otrzymasz konkretne, dopasowane indywidualnie do Twoich potrzeb zalecenia dotyczące właściwej diety oraz probiotykoterapii, aby wyeliminować przyczynę, a nie tylko objawy. Prawidłowa mikrobiota jelitowa wpływa korzystnie nie tylko na stan skóry, ale cały organizm, dlatego warto zadbać o jej równowagę. 

 

Podobne wpisy

probiotyki ranking 2024

Ranking probiotyków dla dzieci – przegląd 2024

mikrobiota jelitowa

Jaki wpływ na mikrobiotę ma smog?

mikrobiota

Mikrobiota jelitowa i jej rola w profilaktyce antynowotworowej

zdrowie seniorów

Zdrowie jelit w późniejszym wieku — dlaczego seniorzy powinni zwracać uwagę na mikrobiotę jelitową?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.