Nadwrażliwość pokarmowa to niepożądana reakcja organizmu, która pojawia się po spożyciu konkretnego produktu spożywczego. Co ważne, nadwrażliwość pokarmowa często mylona jest z dolegliwościami, jakie daje alergia pokarmowa czy nietolerancja pokarmowa. Warto jednak zaznaczyć, że tego rodzaju zjawiska związane z zaburzoną pracą układu pokarmowego nie są tożsame. Dowiedz się, czy borykasz się z nadwrażliwością pokarmową i jak zdiagnozować nadwrażliwość na dany pokarm, aby czym prędzej wyeliminować dokuczliwe objawy.
Jak objawia się nadwrażliwość pokarmowa?
Nazewnictwo nadwrażliwości pokarmowej, nietolerancji pokarmowej oraz alergii pokarmowej stosowane jest niejednokrotnie zamiennie, ponieważ wszystkie jednostki mogą dawać podobne objawy. Natomiast mechanizmy powstawania tych reakcji na pokarm różnią się od siebie. Pacjent, u którego rozpoznaje się nadwrażliwość pokarmową, często uskarża się na:
- zaburzenia żołądkowo — jelitowe, jak biegunka, bóle brzucha, refluks, wzdęcia i gazy,
- zmiany skórne, jak obrzęk czy pokrzywka,
- zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego.
Objawy nadwrażliwości pokarmowej mogą wystąpić już w ciągu dwóch godzin od spożycia pokarmu aż do 72 godzin. Dlatego zwyczajowo nadwrażliwości te nazywa się opóźnionymi.
Jak zdiagnozować nadwrażliwość pokarmową?
Aby móc wykluczyć występowanie objawów nadwrażliwości pokarmowej, należy odpowiednio zdiagnozować pacjenta. W celu rozpoznania nadwrażliwości pokarmowej lekarz przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad, po czym kieruje na specjalistyczne badania laboratoryjne. Przykładem skutecznego i nieinwazyjnego dla organizmu badania na nadwrażliwość pokarmową jest ImuPro Complete. Dzięki niemu możliwe jest rozpoznanie nadwrażliwości na aż 270 różnych składników pokarmowych, a następnie wdrożenie właściwego leczenia. Najlepszym sposobem na walkę z nadwrażliwością pokarmową jest rotacyjna dieta eliminacyjna. Co jeść, aby wykluczyć nadwrażliwość pokarmową? Przede wszystkim w codziennym jadłospisie nie mogą pojawić się składniki, które wywołują przykre dolegliwości. Pamiętaj również, że nadwrażliwość pokarmowa bardzo często mylona jest z dysbiozą jelitową.
Eliminacja nadwrażliwości pokarmowej
Podstawą leczenia nadwrażliwości pokarmowej jest rotacyjna dieta eliminacyjna. Co jeść, aby dokuczliwe objawy nie wpływały na codzienne funkcjonowanie pacjenta? Odpowiednio dopasowaną dietę powinien zalecić dietetyk, zwracając uwagę na stan zdrowia, preferencje czy tryb życia pacjenta. Najważniejsze jest wyeliminowanie składnika pokarmowego, który wywołuje nadwrażliwość pokarmową.
Pacjenci, u których rozpoznano nadwrażliwość pokarmową, powinni wykonywać badania diagnostyczne regularnie, nadwrażliwość może zanikać samoistnie albo pojawiać się po spożyciu kolejnych grup produktów.