Infekcje intymne o różnym podłożu to jedne z najczęściej diagnozowanych przypadłości. Czy wiesz, że każda dorosła kobieta przynajmniej raz w życiu borykała się z tym problemem? Świąd, uporczywe pieczenie, upławy, suchość w pochwie czy ból, to najczęściej pojawiające się objawy infekcji intymnych. Dlaczego występują i mają tendencję do nawracania? Jak leczyć nawracające infekcje intymne i jaką rolę odgrywają w tym zakresie probiotyki?
Przyczyny infekcji intymnych
Infekcje intymne mogą pojawiać się na skutek nieodpowiedniej higieny, intensywnego życia seksualnego, ale również w wyniku niewłaściwej diety, długotrwałej antybiotykoterapii czy nadmiernej ingerencji czynników patogennych, jak grzyby lub bakterie. Eksperci potwierdzają, że ogromny wpływ na problem z nawracającymi infekcjami intymnymi ma nie tylko stosowanie nieodpowiednio dobranego leczenia, ale również mikrobiota pochwy. Okazuje się, że jej równowaga jest podstawą w zakresie utrzymania właściwego stanu narządów intymnych.
Mikrobiota pochwy
Pałeczki bakterii Lactobacillus odpowiadają za produkcję kwasu mlekowego, a ten zapewnia właściwe pH w pochwie. Odpowiednie pH w pochwie nie powinno przekraczać 4,5, jego wyższy poziom może przyczyniać się do nadmiernego rozwoju bakterii patogennych.
Zbadaj mikrobiotę pochwy
Jeśli borykasz się z nawracającymi infekcjami intymnymi, zanim podejmiesz kolejne leczenie, zbadaj mikrobiotę pochwy. Dzięki temu dowiesz się, jakie czynniki chorobotwórcze je wywołują i czy mikrobiota pochwy zawiera odpowiednią ilość bakterii ochronnych. W tym celu świetnie sprawdza się kompleksowe, ale nieinwazyjne badanie Vagistatus Basic. Obejmuje ono diagnostykę:
- mikrobioty ochronnej pochwy, w tym ilość bakterii Lactobacillus,
- czynników chorobotwórczych, w tym bakterii Gardnerella vaginalis czy paciorkowca beta-hemolizujący gr. B,
- grzybów z rodzaju Candidia,
- badanie bakterii atypowych metodą molekularną, real-time PCR, takich jak Chlamydia trachomatis, Ureaplasma i Mycoplasma genitalium,
- czystości pochwy,
- pH pochwy.
Leczenie nawracających infekcji intymnych
Tylko kompletna diagnostyka mikrobioty pochwy pozwala dopasować i wdrożyć skuteczne leczenie, aby pozbyć się problemu nawracających infekcji. Konieczna może być terapia antybiotykami lub lekami przeciwgrzybiczymi. Istotnym elementem jest również odbudowa i wzmocnienie mikrobioty ochronnej pochwy poprzez stosowanie probiotyków dopochwowych lub doustnych. Rolą probiotyków jest przede wszystkim wspieranie w ramach utrzymywania prawidłowego pH pochwy, ale również hamowanie rozwoju bakteriocyny, czyli mikroorganizmów chorobotwórczych.
Co istotne, leczenie infekcji intymnych powinno być wdrożone również u partnera. Zawsze jest to jednak kwestia indywidualna, a zwalczanie czynników chorobotwórczych musi odbywać się pod kontrolą lekarza.