Nietolerancja histaminy – przyczyny, objawy leczenie 

histamina

Czy wiesz, że nietolerancja histaminy bardzo często daje objawy łudząco podobne do tych, jakie wiążą się z alergią albo przewlekłą migreną? Właśnie dlatego tak trudno zdiagnozować ten problem, a w celu rozpoznania nietolerancji konieczne jest wykonanie profesjonalnych badań. Leczenie nietolerancji histaminy jest jednak kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.

Histamina pełni ważne zadania w układzie krążenia, układzie oddechowym, pokarmowym, jest też jednym z czynników, który ma znaczenie dla funkcji obronnych organizmu. To właśnie histamina stymuluje wytwarzanie kwasu solnego w żołądku, wpływa więc na mikrobiotę jelitową. Jest produkowana przez organizm oraz dostarczana poprzez pożywienie. 

 

Skąd bierze się nietolerancja histaminy?

Nadmierna ilość histaminy w ludzkim organizmie nie działa korzystnie, dlatego enzym DAO (diaminooksydaza) prowadzi do jej rozkładu. Bardzo często dochodzi jednak do sytuacji, w której naturalny enzym DAO nie działa prawidłowo albo nie jest w stanie rozłożyć histaminy, która nagromadziła się w zbyt dużej ilości. Nadmiar histaminy zawsze prowadzi do niekorzystnych objawów. 

 

Objawy nietolerancji histaminy

Objawy są zbliżone do syndromów alergicznych, właśnie dlatego nietolerancja histaminy często nazywana jest pseudoalergią. Zaliczają się do nich:

  • wodnisty katar, 
  • kichanie, 
  • suchy kaszel, 
  • duszności, 
  • pokrzywka, zaczerwienienie skóry, świąd skóry
  • łzawienie oczu i ich zaczerwienienie, 
  • migrenowe bóle głowy, 
  • bóle brzucha, 
  • biegunka, 
  • problemy z zasypianiem. 

Objawy nietolerancji histaminy są zróżnicowane i występują w różnej częstotliwości oraz natężeniu. Ponieważ wiążą się z funkcjonowaniem różnych układów ludzkiego organizmu, pacjent najczęściej szuka pomocy u różnych specjalistów. 

 

Skuteczna diagnostyka nietolerancji histaminy

W pierwszym etapie realizowane są testy alergiczne. Jeśli wyjdą ujemne, zaleca się wykonanie badania na nietolerancję histaminy z uwzględnieniem zbadania aktywności enzymu DAO. Dodatkowo zaleca się badanie poziomu witaminy B6, cynku oraz miedzi, których stężenie ma wpływ na aktywność enzymu DAO. Badaniu zawsze poddawana jest krew pacjenta. 

Co ciekawe, udowodniono, że nietolerancja histaminy wzrasta w okresie ciąży, częściej borykają się z nią również pacjenci, u których zdiagnozowano SIBO

 

Leczenie nietolerancji histaminy 

Leczenie nietolerancji histaminy polega przede wszystkim na wykluczeniu czynnika, który doprowadza do stanów chorobowych. Pacjentom zalecana jest odpowiednia dieta, tzw. dieta antyhistaminowa, uboga w składniki spożywcze, które zawierają duże ilości histaminy. To przede wszystkim owoce cytrusowe, truskawki, pomidory, orzechy, nabiał (przede wszystkim sery pleśniowe), czekolada oraz ryby. 

Pomocne okazują się również indywidualnie dobrane leki przeciwhistaminowe lub suplementy zawierające DAO. Zaleca się również wdrożenie probiotykoterapii, która dba o uszczelnienie bariery jelitowej. 

Co ważne, leczenie nietolerancji histaminy powinno odbywać się zawsze pod kontrolą lekarza. 

 

Podobne wpisy

dieta i probiotykoterapia w pcos

Dieta i probiotykoterapia w PCOS

mikrobiota a choroby kardiologiczne

Mikrobiota jelitowa a choroby kardiologiczne

nietolerancja histaminy

Nietolerancja histaminy – jak postępować z dietą i probiotykami?

probiotyki enterol

Poznaj jeden z najczęściej stosowanych probiotyków – Saccharomyces boulardii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.