Nietolerancja laktozy – przyczyny, objawy, konsekwencje 

nietolerowanie laktozy

Nietolerancja laktozy wynika najczęściej z niedoboru laktazy, czyli enzymu, który ją rozkłada. Tego rodzaju nietolerancja pokarmowa występuje najczęściej po spożyciu mleka krowiego oraz produktów, które zawierają je w swoim składzie. Czy wiesz, że w 100 gramach mleka krowiego zawartych jest nawet 4,9 gramów laktozy? Okazuje się, że z tym problemem boryka się 1,5% niemowląt i nawet aż 25% osób dorosłych. 

 

Rodzaje nietolerancji laktozy

Przyczyny nietolerancji laktozy mogą być różne, tak samo jak jej rodzaje. W ramach rozpoznania tej przypadłości wyróżnia się:

  • wrodzona nietolerancja laktozy. Występuje stosunkowo rzadko, mamy z nią do czynienia, kiedy noworodek w ogóle nie produkuje laktazy, 
  • pierwotna nietolerancja laktozy. Dochodzi do niej w przypadku, kiedy organizm zaczyna produkować zbyt małą ilość laktazy bądź nie jest ona wystarczająco aktywna, 
  • wtórna nietolerancja laktozy. Pojawia się jako wynik innych jednostek chorobowych albo jest skutkiem stosowanych leków. Wiąże się z zaburzeniami mikrobioty jelitowej czy uszkodzeniem błony śluzowej jelita. 

Główną przyczyną nietolerancji laktozy jest dziedziczny niedobór laktazy, który uaktywnia się po drugim roku życia pacjenta, a najczęściej w okresie dojrzewania i u osób dorosłych. 

 

Jak objawia się nietolerancja laktozy?

W odróżnieniu od alergii na mleko nietolerancja laktozy objawia się natychmiast po spożyciu produktu mlecznego. Pierwsze objawy można zauważyć już po 30 minutach od posiłku, a ich nasilenie jest zależne od stężenia laktozy. Charakterystyczne dla nietolerancji laktozy objawy to:

  • wzdęcia, 
  • uczucie pełności w żołądku, 
  • mdłości i wymioty, 
  • gazy, 
  • ból brzucha
  • biegunka, 
  • kolki (zazwyczaj w przypadku noworodków i niemowląt). 

Objawy nietolerancji laktozy występują, ponieważ laktoza nie zostaje rozłożona na cukry proste, staje się pożywką dla bakterii jelitowych, które rozkładają ją poprzez fermentację. 

 

Dlaczego nietolerancję laktozy trzeba leczyć?

Nietolerancja laktozy nie może być bagatelizowana i to nie tylko dlatego, że przyczynia się do wystąpienia przykrych objawów gastrycznych. Jej właściwa diagnostyka i odpowiednie leczenie jest konieczne, aby organizm mógł funkcjonować prawidłowo, a nierozkładana we właściwy sposób laktoza nie przyczyniła się do pojawienia się powikłań. Same objawy nietolerancji laktozy są przykre i utrudniają normalne funkcjonowanie w pełnym komforcie, nierzadko uniemożliwiają wręcz aktywność fizyczną, powodują brak koncentracji i skupienia. 

Diagnostyka nietolerancji laktozy nie jest skomplikowana. Za w pełni skuteczny uznaje się wodorowy test oddechowy. W przypadku rozpoznania nietolerancji laktozy zaleca się indywidualne leczenie. Polega ono najczęściej na wykluczeniu z diety składników z zawartością laktozy. Wsparciem może być również farmakoterapia z uwzględnieniem leków z dawką laktazy. 

Podobne wpisy

dieta i probiotykoterapia w pcos

Dieta i probiotykoterapia w PCOS

mikrobiota a choroby kardiologiczne

Mikrobiota jelitowa a choroby kardiologiczne

nietolerancja histaminy

Nietolerancja histaminy – jak postępować z dietą i probiotykami?

naturalne probiotyki

Jak wybrać odpowiedni probiotyk?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.