Nietolerancja laktozy – skuteczna diagnostyka

laktoza

Nietolerancja laktozy wiąże się z nieprawidłową reakcją organizmu po spożyciu produktu, które zawierają laktozę, czyli cukier mleczny. Uznaje się, że z nietolerancją laktozy może borykać się nawet 3% dzieci w okresie niemowlęcym i przedszkolnym. Poznaj przyczyny nietolerancji laktozy, dowiedz się, jak rozpoznać tego rodzaju zaburzenie i jak z nim skutecznie walczyć. 

 

Skąd bierze się nietolerancja laktozy?

O nietolerancji laktozy można mówić w przypadku niedoboru bądź całkowitego braku enzymu trawiennego, który rozkłada  laktozę na cukry proste, czyli glukozę oraz galaktozę. Enzym ten to laktaza. Wrodzony niedobór laktazy to alaktazja i diagnozowana może być już po pierwszym podaniu mleka naturalnego czy modyfikowanego. Co ciekawe, alaktazja może być dziedziczona. 

Mówić można także o nabytym niedoborze laktazy, który jest wynikiem innych schorzeń, w tym choroby Leśniowskiego-Crohna, zespole krótkiego jelita czy alergii pokarmowej lub infekcji wirusowej. Nietolerancja laktozy może wynikać również z zaburzonej mikrobioty jelitowej, na przykład poprzez stosowanie antybiotykoterapii lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych. 

 

Co istotne, nietolerancja laktozy nie jest alergią na mleko! W przypadku alergii  dochodzi do nadmiernej reakcji układu odpornościowego na alergen, w tym przypadku najczęściej jest to białko mleka. Objawy alergii występują natychmiast i najczęściej są to zmiany skórne. 

 

Jak objawia się nietolerancja laktozy?

Objawy nietolerancji laktozy, chociaż są specyficzne, to jednak bardzo często zostają mylone z innymi zaburzeniami w ramach funkcjonowania układu pokarmowego, w tym z zespołem jelita drażliwego. Do najczęściej występujących syndromów zalicza się:

  • biegunki, 
  • wzdęcia, 
  • bóle brzucha, 
  • gazy, 
  • uczucie przelewania w żołądku,
  • nudności oraz wymioty,
  • kolki. 

 

Im większa dawka laktozy zostanie dostarczona do organizmu, tym objawy nietolerancji mogą być bardziej nasilone. 

 

Nietolerancja laktozy – rozpoznanie

Aby skutecznie zdiagnozować nietolerancję  laktozy, należy wykonać test wodorowy z obciążeniem laktozą. Dodatkowo innymi badaniami w ramach tego rozpoznania są: 

Innymi badaniami, które są skuteczne w ramach rozpoznania nietolerancji laktozy, są:

  • badanie pH stolca, 
  • badanie endoskopowe, 
  • badanie molekularne polimorfizmu genu laktazy.

 

U pacjentów z wrodzoną, pierwotną czy nabytą nietolerancją laktozy jedyną formą leczenia jest eliminacja z codziennej diety produktów zawierających laktozę. W niektórych przypadkach wdrażana jest farmakoterapia z odpowiednią dawką laktazy.

Podobne wpisy

Dieta wegetariańska i SIBO

Dieta wegetariańska w SIBO – czy to możliwe?

dieta i probiotykoterapia w pcos

Dieta i probiotykoterapia w PCOS

mikrobiota a choroby kardiologiczne

Mikrobiota jelitowa a choroby kardiologiczne

nietolerancja histaminy

Nietolerancja histaminy – jak postępować z dietą i probiotykami?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.