Nietolerancja laktozy wiąże się z nieprawidłową reakcją organizmu po spożyciu produktu, które zawierają laktozę, czyli cukier mleczny. Uznaje się, że z nietolerancją laktozy może borykać się nawet 3% dzieci w okresie niemowlęcym i przedszkolnym. Poznaj przyczyny nietolerancji laktozy, dowiedz się, jak rozpoznać tego rodzaju zaburzenie i jak z nim skutecznie walczyć.
Skąd bierze się nietolerancja laktozy?
O nietolerancji laktozy można mówić w przypadku niedoboru bądź całkowitego braku enzymu trawiennego, który rozkłada laktozę na cukry proste, czyli glukozę oraz galaktozę. Enzym ten to laktaza. Wrodzony niedobór laktazy to alaktazja i diagnozowana może być już po pierwszym podaniu mleka naturalnego czy modyfikowanego. Co ciekawe, alaktazja może być dziedziczona.
Mówić można także o nabytym niedoborze laktazy, który jest wynikiem innych schorzeń, w tym choroby Leśniowskiego-Crohna, zespole krótkiego jelita czy alergii pokarmowej lub infekcji wirusowej. Nietolerancja laktozy może wynikać również z zaburzonej mikrobioty jelitowej, na przykład poprzez stosowanie antybiotykoterapii lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Co istotne, nietolerancja laktozy nie jest alergią na mleko! W przypadku alergii dochodzi do nadmiernej reakcji układu odpornościowego na alergen, w tym przypadku najczęściej jest to białko mleka. Objawy alergii występują natychmiast i najczęściej są to zmiany skórne.
Jak objawia się nietolerancja laktozy?
Objawy nietolerancji laktozy, chociaż są specyficzne, to jednak bardzo często zostają mylone z innymi zaburzeniami w ramach funkcjonowania układu pokarmowego, w tym z zespołem jelita drażliwego. Do najczęściej występujących syndromów zalicza się:
- biegunki,
- wzdęcia,
- bóle brzucha,
- gazy,
- uczucie przelewania w żołądku,
- nudności oraz wymioty,
- kolki.
Im większa dawka laktozy zostanie dostarczona do organizmu, tym objawy nietolerancji mogą być bardziej nasilone.
Nietolerancja laktozy – rozpoznanie
Aby skutecznie zdiagnozować nietolerancję laktozy, należy wykonać test wodorowy z obciążeniem laktozą. Dodatkowo innymi badaniami w ramach tego rozpoznania są:
Innymi badaniami, które są skuteczne w ramach rozpoznania nietolerancji laktozy, są:
- badanie pH stolca,
- badanie endoskopowe,
- badanie molekularne polimorfizmu genu laktazy.
U pacjentów z wrodzoną, pierwotną czy nabytą nietolerancją laktozy jedyną formą leczenia jest eliminacja z codziennej diety produktów zawierających laktozę. W niektórych przypadkach wdrażana jest farmakoterapia z odpowiednią dawką laktazy.