Nukleotydy można porównać do „klocków”, z których zbudowany jest nasz organizm — stanowią podstawowy element budulcowy naszego DNA i RNA. Ich głównym zadaniem jest regeneracja i odbudowa organizmu człowieka już na poziomie komórkowym. Kompendium wiedzy na ich temat prezentujemy poniżej.
Organizm potrafi sam wytworzyć odpowiednią ilość nukleotydów. Liczne badania dowiodły jednak, że podczas przewlekłych infekcji, stanów zapalnych, w niedożywieniu, rekonwalescencji czy przetrenowaniu, potrzeby metaboliczne mogą przewyższyć wydajność zachodzącej na bieżąco syntezy nukleotydów. Konieczne jest wtedy dostarczenie nukleotydów z diety lub suplementacji nukleotydami dietetycznymi. W takich sytuacjach nukleotydy otrzymują status warunkowo niezbędnych w podaży zewnętrznej.
Kiedy potrzebujemy wsparcia terapią nukleotydami?
Zwiększone zapotrzebowanie na nukleotydy pojawia się, gdy organizm potrzebuje szybkiej odbudowy. Zdarza się to przy nawracających infekcjach, długotrwałej antybiotykoterapii, po przebytych chorobach i urazach, a także stanach zapalnych w organizmie. Zapotrzebowanie na nie wzrasta również w okresach szybkiego wzrostu (dojrzewania), w przypadku osób aktywnych fizycznie oraz starszych, a także w sytuacjach osłabienia lub uszkodzenia jelit. Nukleotydy są wskazane przy rozpoznaniu chorób jelit, ponieważ w pierwszej kolejności odbudowują enterocyty.
Gdzie szukać nukleotydów?
Większość nukleotydów jest wytwarzana w naszym organizmie, jednak mogą być również dostarczone w ramach codziennej diety. Występują one naturalnie w większości produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Największe ich ilości możemy znaleźć w mięsie zwierzęcym, rybach i nasionach roślin strączkowych, niemniej jednak znajdują się one także w mleku, jajach kurzych, a nawet w owocach.
Jak nukleotydy wspierają jelita?
Suplementacja nukleotydami dietetycznymi przyczyniała się do wzrostu bakterii ochronnych z rodzaju Bifidobacterium, które chronią przed infekcją. Dodatkowo wpływają na regeneracje błony śluzowej jelita w przypadku częstych biegunek, szczególnie u pacjentów z nietolerancją laktozy.
Nukleotydy dietetyczne to nowatorski element dietoterapii, który zaczyna cieszyć się dużym zainteresowaniem ze względu na swoje szerokie spektrum działania. Analizując ich budowę, skład i funkcje, jakie pełnią w organizmie, można wnioskować, że to właśnie one stanowią brakujący element zwiększający szanse na powodzenie wielu terapii dietetycznych i leczniczych. Więcej szczegółów dotyczących nukleotydów mogą Państwo znaleźć na stronie https://nukleotydydietetyczne.pl/.