Probiotyk na bóle brzucha – jaki wybrać i na co?

Probiotyk na bóle brzucha – jaki wybrać i na co?

Jaki probiotyk na bóle brzucha wybrać? Czy u dziecka stosować takie same preparaty jak u dorosłego? I czy w każdym bólu brzucha probiotyk będzie dobrym rozwiązaniem? Chciałabym pokazać Wam na podstawie serii bardzo dobrych probiotyków marki Lactibiane jak ważne jest właściwe dobranie preparatu do dolegliwości. Problemy z brzuchem? Koniecznie przeczytaj!

Probiotyk na bóle brzucha – dlaczego?

Mogłoby wydawać się, że zastosowanie probiotyku przy dolegliwościach żołądkowo – jelitowych jest oczywistym wyborem. Kiedy najczęściej pacjentom zaleca się probiotyk?

 • Przewlekłe bóle brzucha, wzdęcia, wiatry
 • Zaburzenia pracy jelit: biegunki, zaparcia
 • Kolki i bóle brzucha niemowląt i małych dzieci
 • Grzybica układu pokarmowego
 • Choroby zapalne jelit
 • Zespół jelita drażliwego

Czy to oznacza, że przy każdej z tych dolegliwości sprawdzi się taki sam preparat? Nie do końca… Pomimo, że faktycznie u podstaw każdej z tych dolegliwości może leżeć dysbioza jelitowa to jeśli chcemy mówić o naprawdę skutecznym działaniu warto wykorzystać wiedzę, którą przynoszą nam badania naukowe. Wnioski, które płyną z badań są jasne: działanie probiotyków jest szczepozależne. Co to oznacza?

Probiotyk na bóle brzucha – pamiętaj o indywidualizacji terapii!

Bóle brzucha to bardzo ogólny objaw. Na początku chcę zaznaczyć, że każde przewlekłe bóle brzucha i inne dolegliwości żołądkowo – jelitowe powinny byś skonsultowane z lekarzem. Dlaczego? Ponieważ mogą być one objawem poważnych chorób, jak chociażby choroby zapalne jelit, nowotwory, wrzodów żołądka, dwunastnicy i wielu innych. Dopiero szczegółowa diagnostyka pozwala znaleźć przyczynę bólów brzucha i dobrać odpowiednie leczenie, a także odpowiedni preparat probiotyczny.

Na polskim rynku jakiś czas temu pojawiły się probiotyki Lactibiane. Uważam, że jest to seria, która zasługuje na uznanie i polecenie właśnie między innymi dlatego, że różnicuje preparaty w zależności od dolegliwości pacjenta. Pozwala to w większym stopniu zindywidualizować terapię, co zawsze zwiększa jej skuteczność.

Jaki probiotyk na bóle brzucha? Zależy od przyczyny!

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu brzuch i dolegliwości żołądkowo – jelitowych i jakie postępowanie dietetyczne oraz probiotykoterapię należy wdrożyć?

Probiotyk na bóle brzucha – zespół jelita drażliwego (IBS)

Zespół jelita drażliwego jest o tyle trudnym schorzeniem, że brak jest testów które jednoznacznie by go potwierdzały. Diagnozę najczęściej stawia się po wyeliminowaniu innych chorób układu pokarmowego. Niestety, bardzo często diagnostyka taka jest zbyt pobieżna. Natomiast przyczyn IBS może być wiele, jak chociażby alergia pokarmowa, dysbioza jelitowa czy SIBO.

Zanim sięgniemy po probiotyki należy wykluczyć szczególnie tą ostatnią chorobę, ponieważ w przypadku SIBO stosowanie probiotyków może nasilać objawy. Pisałam o tym tutaj.

Jeśli jednak wiemy już, że nie mamy SIBO, natomiast lekarz stwierdza IBS warto sięgnąć po dobrej jakości probiotyki. W przypadku IBS szczególnie rekomendowane są preparaty:

 • Lactibiane wzorcowy (zawiera szczepy Bifidobacterium longum LA101, Lactobacillus helveticus LA102, Lactococcus lactis LA103, Streptococcus thermophilus LA104))
 • Lactibiane IkI (zawiera szczepy (Bifidobacterium lactis LA 304,

Probiotyk na bóle brzucha – choroby zapalne jelit, odbudowa śluzówki jelita.

Śluzówka jelit jest obok komórek nabłonka oraz mikrobioty jelit jednym z elementów bariery jelitowej. Jeśli ulega ona uszkodzeniu np. na skutek działania leków, nieprawidłowej diety oraz chorób np. zapalnych wówczas działanie jelita ulega upośledzeniu. Może to wywoływać np.biegunki, bóle brzucha, dysbiozę jelitową albo doprowadzać do zaostrzania chorób o podłożu zapalnym.

Jeśli cierpisz na: IBS z biegunkami lub biegunkami naprzemiennie z zaparciami, na choroby zapalne jelit, przyjmujesz długotrwale leki lub masz alergie lub nietolernacje pokarmowe  polecanym dla ciebie preparatem będzie:

 • Lactibiane toleracja ((Bifidobacterium lactis LA 303 Lactobacillus acidophilus LA 201 Lactobacillus plantarum LA 301 Lactobacillus salivarius LA 302 Bifidobacterium lactis LA 304)

Probiotyk na bóle brzucha – grzybica przewodu pokarmowego

Probiotykoterapia, obok diety jest jednym z najważniejszych elementów leczenia grzybicy przewodu pokarmowego czyli Candidy. Przed przerostem grzybów Candida chroni prawidłowa mikroflora jelit. Grzybica układu pokarmowego jest też częstym powikłaniem po antybiotykoterapii. Warto także wiedzieć, że nawracające grzybicze zapalenia pochwy również mogą mieć związek z dysbiozą jelitową. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie grzybicę przewodu pokarmowego (Candida) polecany jest preparat:

Najlepsze wyniki osiągniemy stosując 2 kapsułki dziennie przez 10 dni, a następnie przez 20 dni po jednej kapsułce. Po takiej terapii warto zastosować np. Lactibiane Wzorcowy, aby wspomóc odbudowę mikroflory jelitowej (jedno opakowanie, 1 kapsułka dziennie), a następnie powtórzyć terapię Lactibiane Candidis.

Probiotyk na bóle brzucha po atybiotykoterapii

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego takie jak bóle brzucha czy biegunki są bardzo często następstwem antybiotykoterapii. Nic dziwnego – antybiotyki oprócz bakterii patogennych niszczą nasz mikrobiom. Dodatkowo jeśli zastosowana została długotrwała, np. 4-tygodniowa antybiotykoterapia (np. eradykacja Helicobacter, leczenie Boleriozy), albo zastosowano kilka silnych antybiotyków o szerokim spektrum działania istnieje duże ryzyko rozwinięcia się grzybicy lub przerostu Clostridium, czyli bakterii odpowiedzialnej za bardzo silne biegunki. W skrajnych przypadkach konieczny jest nawet przeszczep kału, aby odbudować mikrobiotę.

Dlatego po antybiotykach warto zastosować terpię uderzeniową i wybrać preparat z wieloma szczepami  w dużej dawce. Warto zastosować go także po kolonoskopii.

 • Lactihoc – zawiera aż 40 miliardów probiotyków w 1 kapsułce:

Bifido. lactis LA304, Bifido. bifidum LA803, Bifido. lactis LA804, Bifido. breve LA805, Lacto.acidophilus LA201, Lacto.rhamnosus LA801, Lacto.gasseri LA806, Lacto.acidophilus LA807

 

Ważna informacja! Probiotyk ten stosujemy PO ZAKOŃCZONEJ ANTYBIOTYKOTERAPII! W czasie antybiotykoterapii stosuje się jedynie probiotyki mające zapobiegać ewentualnym biegunkom np. lactibiane ATB, Loggic, Enterol). Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Po zakończeniu opakowania należy kontynuować kurację innym probiotykiem wieloszczepowym przez minimum 3 miesiące.

Probiotyk na bóle brzucha dla niemowlęcia

Wybierając probiotyk dla niemowlęcia trzeba zwrócić uwagę aby był to preparat przebadany oraz w łatwy w aplikacji. Dla najmłodyszych najlepiej sprawdzają się probiotyki w kropelkach.

Kiedy warto zastosować probiotyk? W przypadku kolek i bólów brzuszka wynikających z niedojrzałości układu pokarmowego, oraz aby zapobiegać ewentualnej dysbiozie jeśli dziecko przyszło na świat przez cesarskie cięcie lub nie jest karmione piersią. Szczególnie wtedy warto wybrać preparat wieloszczepowy.

Lactibiane dla dzieci w kroplach ma dodatkowo witaminę D. Pamiętaj więc, że jeśli stosujesz ten preparat nie musisz podawać już dodatkowo witaminy D.

Zgodnie z deklaracją producenta wszystkie probiotyki marki Lactibiane są wolne od glutenu, białek mleka i laktozy.

Zakup probiotyków przez Internet

Nawet najlepszej jakości probiotyk jeśli jest niewłaściwie przechowywany lub transportowany może stracić swoje właściwości. Dlatego zapytałam właściciela sklepu fitness-food.pl w jaki sposób zabezpiecza probiotyki na czas transportu i jak są one przechowywane w magazynie.

Polecając sklep chciałam mieć pewność, że we właściwy sposób obchodzi się on z probiotykami.

Podobne wpisy

witamina d3 - kompendium wiedzy

Słońce w pigułce – wszystko, co musisz wiedzieć o witaminie D3

probiotyki ranking 2024

Ranking probiotyków dla dzieci – przegląd 2024

dysbioza jelitowa

Dysbioza jelitowa – co to jest i jakie badania wykonać?

probiotyki enterol

Poznaj jeden z najczęściej stosowanych probiotyków – Saccharomyces boulardii

2 thoughts on “Probiotyk na bóle brzucha – jaki wybrać i na co?”

 1. mi bardzo odpowiadają kropelki acidolac z bakteriami kwasu mlekowego. Wybrałam je ze względu na skład i wygodny aplikatorek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.