Probiotyki a nietolerancja histaminy

histamina

Nietolerancja histaminy wiąże się z nadwrażliwością organizmu na spożycie pokarmu z normalną dawką histaminy, której ten nie toleruje. Do rozwoju nietolerancji histaminy dochodzi, gdy w organizmie występuje brak lub niedobór enzymu rozkładającego histaminę – diaminooksydazy (DAO). Może też występować w sytuacji dysproporcji spożywania histaminy z pożywieniem, a zdolnością DAO do jej rozkładania. Jest trudno diagnozowana, ponieważ nie zawsze daje charakterystyczne objawy albo są one mylone z innymi dolegliwościami. Dowiedz się, jak rozpoznać nietolerancję histaminy i jak ją niwelować. 

 

Przyczyny nietolerancji histaminy 

 

Nietolerancja histaminy to stan, który wiąże się z brakiem równowagi pomiędzy histaminą uwalnianą z pożywienia a naturalną zdolnością do biodegradacji przyjętej w pokarmie ilości. 

Za zbyt wysoki poziom histaminy w organizmie może odpowiadać dysfunkcja enzymatyczna DAO, występowanie SIBO, ale też przyjmowanie niektórych rodzajów leków, na przykład antybiotyków, leków na dolegliwości żołądkowe czy leków antydepresyjnych. Histamina dostarczana jest do organizmu człowieka również w pożywieniu. Czy wiesz, że jej poziom wzrasta w produktach sfermentowanych? Większa ilość histaminy znajduje się między innymi w serach dojrzewających, ogórkach kiszonych czy owocach morza, zaś zwiększone uwalnianie histaminy może wywołać czekolada, orzechy lub owoce cytrusowe. 

 

Jak objawia się nietolerancja histaminy?

Nietolerancja histaminy może wywoływać różne objawy. Do tych najczęściej występujących zalicza się:

  • zmiany skórne, jak zaczerwienienie, świąd, pokrzywka, 
  • katar, 
  • kaszel, 
  • wzdęcia, gazy, zgaga, 
  • biegunka
  • migrena, 
  • zawroty głowy, 
  • senność. 

Rodzaj i częstotliwość występujących objawów nietolerancji histaminy jest zawsze kwestią indywidualną. 

 

Jak diagnozować nietolerancję histaminy?

Ponieważ nietolerancja histaminy daje zbliżone objawy, jakie są charakterystyczne dla różnych alergii pokarmowych, rozpoznanie tego stanu klinicznego nie jest łatwe. Skutecznym sposobem rozpoznania nietolerancji histaminy są nieinwazyjne badania. Pacjenci, u których podejrzewa się nietolerancję histaminy, powinni wykonać badania:

  • poziomu histaminy w surowicy, 
  • poziomu enzymu DAO w surowicy. 

Przydatnym badaniem będzie również wodorowo-metanowy test oddechowy, który pozwoli wykluczyć SIBO. 

 

Jak zwalczać nietolerancję histaminy — czy probiotyki działają?

W pierwszej kolejności należałoby wykluczyć z diety produkty z wysoką zawartością histaminy. Uznaje się, że osoby z nietolerancją histaminy powinny wdrożyć suplementację probiotyków, ale tylko tych ze szczepami, które nie powodują wzrostu histaminy. Wspomagająco działać mogą również leki przeciwhistaminowe. 

Dlaczego przyjmowanie probiotyków na nietolerancję histaminy to dobry pomysł? To komplet naturalnych szczepów bakterii, które korzystnie działają na mikrobiotę jelitową. Pamiętaj jednak, że ich działanie będzie skuteczne, jeśli probiotykoterapia zostanie nie tylko dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta, ale będzie również stosowana systematycznie.

Podobne wpisy

nietolerancja histaminy

Nietolerancja histaminy – jak postępować z dietą i probiotykami?

naturalne probiotyki

Jak wybrać odpowiedni probiotyk?

ranking psychobiotykow

Ranking psychobiotyków- co wybrać?

odrobaczanie dzieci

Profilaktyczne odrobaczanie dzieci i dorosłych — TAK czy NIE?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.