Zgodnie z definicją WHO probiotyki to „żywe drobnoustroje, które podawane w odpowiedniej ilości mają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza”. Czy rzeczywiście warto stosować probiotyki regularnie? Co mówią na ten temat najnowsze badania, uwzględniając najmłodszych pacjentów? A może to tylko moda na suplementację, która narzuca nam zdrowy tryb życia? Jak probiotyki działają, biorąc pod uwagę zdrowie dzieci i jak dobierać te z najlepszym składem?
Jakie działanie mają probiotyki?
Działanie prozdrowotne probiotyków jest możliwe, jeśli dobierze się ich odpowiedni szczep, patrząc na zaburzenia funkcjonowania organizmu. Właśnie dlatego o konkretny dobór takich środków należy poprosić lekarza, najlepiej uprzednio wykonując badanie analizy mikrobioty jelitowej. Probiotyki pozwalają zachować jej równowagę, eliminując nadmiar patogennych bakterii i dostarczając potrzebną wartość tych, w przypadku których występują niedobory.
Kiedy podawać probiotyki dzieciom?
Probiotykoterapia w przypadku dzieci najczęściej zalecana jest w trakcie stosowania antybiotyków, które mają niekorzystny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego i zaburzają równowagę mikrobioty jelitowej. Właściwie dobrane probiotyki pozwalają zapobiec skutkom ubocznym antybiotykoterapii. Do takich zaliczają się:
- bóle brzucha,
- brak apetytu,
- wzdęcia,
- nudności i wymioty,
- biegunka.
Czy wiesz, że probiotyki zażywane regularnie w czasie przyjmowania antybiotyków pozwalają zmniejszyć ryzyko występowania biegunki u dzieci aż o 60%?
Probiotyki nie tylko podczas kuracji antybiotykami
Okazuje się, że działanie probiotyków może być dobroczynne nie tylko w czasie kuracji antybiotykami. Badania naukowe wykazują, że tego rodzaju środki mają znacznie szersze spektrum pozytywnego oddziaływania na organizm dzieci. Do najczęściej wymienianych, korzystnych efektów stosowania probiotyków można zaliczyć:
- uszczelnianie ścian nabłonka jelit,
- poprawa funkcjonowania śluzówki układu pokarmowego,
- zmniejszanie ryzyka występowania zapalenia jelit oraz zespołu jelita nadwrażliwego,
- wsparcie układu odpornościowego,
- zmniejszanie ryzyka występowania objawów alergii,
- łagodzenie objawów nietolerancji laktozy,
- łagodzenie objawów kolki niemowlęcej,
- łagodzenie atopowych zmian skórnych,
- poprawa nastroju i samopoczucia.
Naturalne probiotyki w diecie dziecka
Jeśli wiesz już, że probiotyki mają dobroczynny wpływ nie tylko na mikrobiotę jelitową, ale cały organizm dziecka, ale ich skuteczność jest zależna od wyboru konkretnego szczepu, sprawdź jeszcze, w jakich produktach spożywczych znajdują się naturalne probiotyki. Warto podawać je dzieciom profilaktycznie. Codzienna dieta dzieci z uwzględnieniem naturalnych probiotyków powinna zawierać:
- produkty mleczne, takie jak jogurty, maślanki, kefiry,
- kiszonki, na przykład kiszona kapusta albo ogórki kiszone.
Warto pamiętać, że kiszonki nie są wskazane w menu dziecka, które nie ukończyło pierwszego roku życia, zaś na nabiał bardzo często dzieci do lat trzech mają uczulenie. Najlepiej skonsultować dietę dziecka z dietetykiem oraz obserwować jego reakcję na spożywane produkty.