Probiotyki przy antybiotyku – jakie, jak długo i kiedy?

probiotyk przy antybiotyku

Probiotyki przy antybiotyku – jakie, jak długo i kiedy?

Probiotyki przy antybiotyku to już standard w zaleceniach lekarskich. Nawet w aptece sprzedając antybiotyk farmaceuta pyta zwykle czy podać także coś osłonowo – czyli właśnie probiotyki. Wydaje się to tak proste i oczywiste, że przecież nie ma tu żadnej filozofii. Czy aby na pewno? Bo okazuje się, że większość pacjentów popełnia cały czas te same błędy…

Probiotyki przy antybiotyku – dlaczego to już standard?

Probiotyki przy antybiotyku mają z założenia ochronić nas przed efektami ubocznymi antybiotyków takimi jak: biegunki, bóle brzucha, czy nawet choroby zapalne jelit wywołane przez Clostridium difficile (C. difficile). Na przerost tej groźnej bakterii szczególnie narażone są osoby u których:

  • Zastosowano antybiotykoterapię kilkoma antybiotykami
  • Trwała ona dłużej niż 10 dni
  • Mają osłabiony układ odpornościowy np. przez radioterapie lub przyjmują leki immunosupresyjne.

Oczywiście nie każda antybiotykoterapia powoduje tak poważne powikłania jak zapalenia jelit, ale biegunki czy bóle brzucha zdarzają się już dość często. Antybiotyk, chociaż często niezbędny, niszczy bowiem nie tylko bakterie powodujące choroby, ale także naszą dobrą mikroflorę jelitową. W konsekwencji antybiotykoterapia może:

  • Osłabiać działanie układu immunologicznego, który jest ściśle związany z mikroflorą jelit.
  • Przyczyniać się do rozwoju infekcji np. grzybiczych (np. Candida)
  • Powodować dysbiozę jelitową, która może utrzymywać się przez długi czas po zakończeniu antybiotykoterapii.

Między innymi z tych powodów probiotyk przy antybiotyku wydaje się obowiązkowy. Problem polega jednak na tym, że pacjenci popełniają szereg błędów. Jak ich uniknąć?

Probiotyki przy antybiotyku – jaki wybrać?

Pierwszym wyzwaniem jest już wybór preparatu. Możemy w tej kwestii zdać się na opinię lekarza lub farmaceuty. Niestety z moich doświadczeń wynika, że probiotyk polecany w aptece często ma niewiele wspólnego ze skutecznym preparatem. Niestety, ale wiele popularnych probiotyków nie spełnia wymagań. Kupując probiotyk, który ma nas wesprzeć podczas antybiotykoterapii należy kierować się zasadami:

  • Preparat powinien zawierać przebadane i oznaczone szczepy.
  • Preparat przebadany raczej nie będzie kosztował kilku złotych
  • Dobrze jest wybrać preparat wieloszczepowy (po antybiotykoterapii, do odbudowy mikroflory)

probiotyk przy antybiotyku

Listę polecanych probiotyków znajdziecie tutaj.

Po co właściwie ten probiotyk przy antybiotyku?

Pacjenci myślą, że probiotyk podawany w czasie antybiotykoterapii ma na celu odbudować mikroflorę jelit. Tymczasem jego cel jest zupełnie inny – ma on przede wszystkim zapobiegać wystąpieniu efektów ubocznych.

Nie da się odbudować mikroflory w czasie antybiotykoterapii. Tym będzie można się zająć dopiero po zakończeniu przyjmowania antybiotyków.

Dlatego wielu specjalistów zaleca, aby w czasie brania antybiotyków sięgnąć po Enterol, czyli preparat zawierający niepatogenny drożdżak Saccharomyces boulardi CNCM-1-1079. Ma on przede wszystkim działanie przeciwbiegunkowe. Obok niego można zastosować także probiotyk np. jednoszczepowy ze szczepem LGG, ale z myślą, że jego przyjmowanie nie może skończyć się wraz z zakończeniem brania antybiotyku, i że po zakończeniu kuracji antybiotykiem trzeba będzie przejść na probiotyk wieloszczepowy.

Probiotyki przy antybiotyku – kiedy przyjmować?

Często pojawia się pytanie kiedy należy przyjmować probiotyk. Rano? Wieczorem? O ile w przypadku standardowej probiotykoterapii nie ma to aż takiego znaczania (a przynajmniej brak jednoznacznych badań na ten temat) o tyle w przypadku antybiotykoterapii należy zachować jak największy odstęp czasowy między antybiotykiem a probiotykiem.

Probiotyki przy antybiotyku – jak długo?

Należy pamiętać, że antybiotykoterapia zmienia naszą mikroflorę na długo. Dowiedzieliście się już, że probiotykoterapia w czasie brania antybiotyku ma zapobiegać wystąpieniu efektów ubocznych. Dopiero po zakończeniu przyjmowania antybiotyku zabieramy się za prawdziwą pracę: odbudowę mikroflory. Należy skutecznie i jak najszybciej zlikwidować dysbiozę jelitową, którą najprawdopodobniej spowodowała antybiotykoterapia. Minimalny czas przyjmowania probiotyków po antybiotykach to 3 miesiące. Skuteczne może być też wykonanie po minimum 4 tygodniach od zakończeniu podawania antybiotyków badania na mikroflorę jelit. Dzięki takiemu posunięciu możemy sprawdzić jak zaawansowany jest problem dysbiozy i na suplementację jakich bakterii trzeba położyć szczególny nacisk.

Jaki probiotyk po antybiotykoterapii?

Mogę polecić kilka dobrze przebadanych probiotyków wieloszczepowych. Są to:

  • Sanprobi Super Formuła – stosunkowo niedrogi, zawiera przebadane szczepy
  • Vivomixx – bardzo dobry probiotyk o wysokiej jakości badań. Wprawdzie jego cena jest spora, ale polecam wykupić chociaż jedno opakowanie i zastosować je po antybiotykoterapii. Potem można zmienić np. na Sanprobi
  • SymbioLact – także bardzo dobry, wieloszczepowy probiotyk w saszetkach.
  • Lactibiane np. wzorcowy –  Probiotyki tej marki mają bardzo dobre, przebadane szczepy.

Oczywiście lista może być dłuższa, ale warto kierować się zaleceniami z początku artykułu odnośnie jakości stosowanego preparatu

Probiotyki przy antybiotyku – a może kiszonki?

Błąd popełniany czasami przez samych lekarzy, którzy podczas zapisywania antybiotyku doradzają kubek jogurtu czy sok z kapusty. Wszystko pięknie, tylko pamiętacie jak pisałam, że częstym efektem ubocznym antybiotykoterapii jest biegunka? Spożywanie fermentowanych produktów mlecznych czy kiszonek może niestety zamiast pomóc – zaszkodzić. Dodatkowo podczas przyjmowania silnych leków może dojść do czasowej nietolerancji laktozy. Można sobie wyobrazić jakie są wówczas efekty po wypiciu szklanki kefiru… Kiszonki mogą być dobrym uzupełnieniem diety po antybiotykoterapii, jako wsparcie dla probiotyków aptecznych.

Probiotyki przy antybiotyku – zalecenia

Podsumowując:

  • Rozpoczynając antybiotykoterapię sięgamy po Enterol i dobrej jakości probiotyk jednoszczepowy ze szczepem LGG.
  • Wraz z zakończeniem antybiotykoterapii wprowadzamy preparat wieloszczepowy, np. SymbioLact, Sanprobi, Vivomixx.
  • Stosujemy go regularnie przez minimum 3 miesiące. Za każdym razem można zmienić preparat na inny, ważne, żeby był przebadany i dobrej jakości.
  • Jeśli chcemy skuteczniej odbudować mikroflorę po minimum 4 tygodniach przeprowadzamy badanie mikroflory jelit i wdrażamy zalecenia probiotykoterapii celowanej.

Chcesz wiedzieć więcej o mikroflorze? Mam dla Ciebie cały dział na ten temat! 

Podobne wpisy

probiotyki ranking 2024

Ranking probiotyków dla dzieci – przegląd 2024

probiotyki enterol

Poznaj jeden z najczęściej stosowanych probiotyków – Saccharomyces boulardii

naturalne probiotyki

Jak wybrać odpowiedni probiotyk?

odrobaczanie dzieci

Profilaktyczne odrobaczanie dzieci i dorosłych — TAK czy NIE?

20 thoughts on “Probiotyki przy antybiotyku – jakie, jak długo i kiedy?”

  1. Sok z kwaszonych ogorkow na wszystko wlasnej roboty: z liscmi chrzanu, czosnkiem, koprem, nie przesolony

  2. Witam, czy zna Pani Viridian symbiotyk dla dzieci z Wit C? Czy ma Pani jakies zdanie na temat tego produktu? Znalazłam tylko kilka mało wiarygodnych opini….

  3. Wczoraj byłem w kilku aptekach z informacją, że dostałem od lekarza dalacin c oraz enterol i słyszałem, że jeszcze przydałby się się probiotyk jednoszczepowy do kompletu. Wszędzie słyszałem odpowiedź, że nie trzeba. Enterol wystarczy, zastępuje probiotyk. To jak to jest i jaki probiotyk mogę wykupić do kompletu?

  4. Bardzo proszę sprecyzować, ile powinna trwać przerwa pomiędzy przyjęciem antybiotyku a probiotykiem. Czy 2 godziny to już dobry czas?

  5. Lakcid i Lacidofil są probiotykami lekami, a w suplementach może być 1/3 zawartości preparatu, zostało to już skontrolowane. Co prawda probiotyków leków poza antybiotykoterapią i tuż po nie można przyjmować bez zlecenia lekarza, ale chociaż jeśli chodzi o antybiotykoterapię i tuż po to bezpieczniej jest stosować probiotyki LEKI, których się jest pewnym, że w tych kapsułkach naprawdę są ,niż probiotyki suplementy, których ilość może być nieprawdziwa względem danych z opakowania i tym samym niewystarczająca do ochrony jelit. wg mnie to jest najważniejsze przy antybiotykoterapii i czasie bezpośrednio po. a jak już mamy odstęp po antybiotykoterapii, to wtedy możemy sobie suplementować suplementy. niestety w aptekach wciskają suplementy przy antybiotykoterapii.

  6. Dzień dobry, czy podczas terapii na sibo lub candidie również zaleca się włączenie probiotyku w trakcie brania antybiotyku? Czy może warto poczekać do zakończenia terapii?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.