Przewlekły stan zapalny – do czego może prowadzić?

Przewlekły stan zapalny może dotyczyć wielu z nas. Wytłumaczyć mechanizm powstawania przewlekłego stanu zapalnego wynikającego z nieszczelnych jelit nie jest łatwo. Jeśli ktoś nie miał zbyt wiele do czynienia z immunologią, a ostatnie zajęcia z biologii miał w liceum może mieć problem ze zrozumieniem co to jest antygen, przeciwciało i aktywacja układu dopełniacza. A gdybyśmy tak wyobrazili sobie, że nasz organizm to miasto…?

W dobrze funkcjonującym mieście jest policja (układ immunologiczny), policjanci (limfocyty) i są też bandyci (wirusy, złe bakterie, toksyny). Są też zwykli obywatele, którzy generalnie powinni sobie spokojnie żyć (własne komórki organizmu, cząsteczki pokarmowe), ale zdarza się, że coś idzie nie tak i zaczyna interesować się nimi policja (czyli układ immunologiczny). Do czego to prowadzi?

miasto - organizm

 

 

Do miasta (czyli do naszego organizmu), autostradą (układem pokarmowym) przybywają różne cząsteczki. Część z nich nie ma dobrych zamiarów (wirusy, toksyny), część jest bardzo potrzebna (cząsteczki pokarmu). Nasze miasto nie jest w Szengen, działają straże graniczne, które pilnują kto może przedostać się z układu pokarmowego do organizmu. Taką strażą jest między innymi bariera jelitowa.  

O barierze jelitowej przeczytasz tutaj.

 

A co się dzieje, jeśli granice (bariera jelitowa) stają się nieszczelne?

Przez nieszczelne granice zaczynają wpadać bandyci.

Policjanci (limfocyty) szkoleni do walki przechwytują je i po dość skomplikowanej procedurze deportują z naszego miasta (z organizmu). Gorzej, kiedy nasi policjanci napotykają coś czego nie znają. A może to być na przykład zbyt duża cząsteczka pokarmu. Generalnie te cząsteczki pokarmu nie mają złych zamiarów – ot wpadły na zwiedzanie. Ale policjanci, nieco już zmęczeni i poddenerwowani zbyt dużą ilością pracy (bo granica nie działa jak trzeba i wpuszcza wszystkich jak leci) zaczynają traktować je jak wrogów. I powstaje reakcja alergiczna na pokarm.

Ale co się dzieje dalej z tymi wszystkimi niepożądanymi gośćmi, którzy przedostają się przez granicę?

Policjanci (limfocyty) aby uporać się z zagrożeniem wysyłają pomocników (przeciwciała). Ci pomocnicy uzbrojeni w kajdanki przykuwają się do bandytów (powstaje kompleks antygen – przeciwciało), ładują się do wozów policyjnych i zaczynają transportować je autostradami (krwioobiegiem) w miejsce gdzie przekażą je bardziej wykwalifikowanej kadrze szkolonej do ich neutralizowania (czyli fagocytom).

Wyobraźmy sobie, że podczas takiego wypakowywania bandytów z wozu policyjnego wybuchają krótkotrwałe spięcia i sprzeczki. Fagocyty otrzymują rozkazy (uwalniane są cytokiny) które nakazują zneutralizowanie zagrożenia. Powstaje krótkotrwały stan zapalny, który sam w sobie jest normalnym zjawiskiem i nie powinien powodować problemów. Ale jak już wiemy na skutek nieszczelnych granic nasza policja ma za dużo pracy. Bandytów jest zbyt dużo, policjanci pracują w nadgodzinach, są zmęczeni i poddenerwowani. Miejsc, gdzie występują spięcia i krótkotrwałe reakcje zapalne jest coraz więcej i w mieście robi się mało przyjemnie. Dobrze funkcjonujące dzielnice (mózg, stawy, mięśnie, tarczyca) zaczynają odczuwać ten brak równowagi i wzmożoną aktywność policji i nie działają tak jak powinny. Powstaje przewlekły stan zapalny, który odbija się na całym organizmie.

A tutaj obrazek jak wygląda powstawanie przewlekłego stanu zapalnego z medycznego punktu widzenia:

spott3

 

Do czego prowadzi przewlekły stan zapalny?

Rozwijający się w organizmie przewlekły stan zapalny może powodować wiele objawów i dolegliwości. Narażony jest układ immunologiczny, który cały czas jest pobudzany do pracy. Może powodować objawy miejscowe takie jak migreny, bóle stawów, objawy ze strony układu pokarmowego.

Stan zapalny a sport. Dlaczego wyeliminowanie przewlekłego stanu zapalnego jest istotne dla sportowców? Przeczytaj tutaj.

Choroby autoimmunologiczne a stan zapalny. Przeczytasz tutaj

 

Jak zapobiegać i leczyć przewlekły stan zapalny?

Jak już napisałam układ immunologiczny jest ściśle związany z jelitami i bytującą w nich mikroflorą. Szczelność bariery jelitowej jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Leczenie jelita przesiąkliwego polega na stosowaniu odpowiedniej diety eliminacyjnej, która ma za zadanie wyleczyć alergie IgG zależną i stosowanie indywidualnie dobranej probiotykoterapii która ma na celu odbudowę prawidłowej mikroflory jelit.

O roli mikroflory przeczytasz tutaj.

Bardzo dziękuję Pani Doktor Mirosławie Gałęckiej z Instytutu Mikroekologii w Poznaniu za wytłumaczenie mi powstawanie stanu zapalnego na przykładzie miasta i policji. Mam nadzieję, że udało mi się przekazać Wam to tak, że teraz też zrozumieliście:)

Podobne wpisy

probiotyki ranking 2024

Ranking probiotyków dla dzieci – przegląd 2024

naturalne probiotyki

Jak wybrać odpowiedni probiotyk?

odrobaczanie dzieci

Profilaktyczne odrobaczanie dzieci i dorosłych — TAK czy NIE?

probiotyki

Probiotyki wspierające zdrowie układu pokarmowego

2 thoughts on “Przewlekły stan zapalny – do czego może prowadzić?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.