Czy wiesz, że kolka u niemowląt pojawia się aż u 25% dzieci do 3. miesiąca życia? Chociaż tego rodzaju zjawisko występuje u tak licznej grupy nowo narodzonych, dotąd nie udało się wskazać jego konkretnej przyczyny. Wiadomo na pewno, że kolka nie jest efektem nieprawidłowości w rozwoju układu pokarmowego. Badania laboratoryjne również nie wskazują dużych odchyleń od norm, przez co kolkę tak trudno zdiagnozować, a tym bardziej ją zwalczyć. Najczęściej ustępuje samoistnie po 4. miesiącu życia niemowlęcia.
Jak objawia się kolka u niemowląt?
Nadmierny niepokój, rozdrażnienie, płaczliwość, prężenie ciała z podkurczaniem nóżek, które występują przez minimum 3 godziny w ciągu doby, to symptomy, które pozwalają rozpoznać kolkę niemowlęcą. Do objawów można zaliczyć również brak apetytu oraz wzdęty i twardy brzuszek. Warto dodać, że kolka niemowlęca z reguły pojawia się po południu oraz w godzinach wieczornych.
Etiologia kolki niemowlęcej
Układ nerwowy oraz układ pokarmowy noworodków mogą nie być wystarczająco dojrzałe, przez co nierzadko dochodzi do licznych zaburzeń w zakresie ich funkcjonowania. Przyczynami występowania kolki u niemowląt mogą być:
- niedojrzałość bariery jelitowej,
- zaburzenia mikrobioty jelitowej,
- zaburzenia perystaltyki jelit,
- zaburzenia hormonów jelitowych,
- alergia pokarmowa, nadwrażliwość pokarmowa lub nietolerancja laktozy.
Przyczyną jej występowania mogą być też zaburzenia psychospołeczne, które są wynikiem między innymi lęku rodzicielskiego czy złych relacji pomiędzy mamą i tatą.
Okazuje się również, że kolka niemowlęca częściej występuje u dzieci, których mama jest uzależniona od nałogu tytoniowego i u tych, które nie są karmione piersią albo są karmione naturalnie, ale niewłaściwą techniką.
Kolka u niemowląt a mikrobiota jelitowa
Kształtowanie mikrobioty jelitowej następuje jeszcze w okresie płodowym, jednak kluczowe znaczenie dla jej równowagi ma rodzaj porodu oraz sposób karmienia noworodka. Za ten najlepszy uznaje się poród siłami natury oraz karmienie piersią. W ten sposób przekazywane są pożyteczne bakterie, a rozwijający się organizm zdobywa odporność na walkę z patogenami.
Pierwsze 1000 dni życia dziecka jest kluczowe dla kształtowania mikrobioty jelitowej. Zaburzenia w jej składzie, czyli dysbioza jelitowa może być również przyczyną kolki niemowlęcej.
Badania wykazały, że u noworodków, które cierpią z powodu kolki, rozpoznaje się mniejszą liczbę ochronnych bakterii Lactobacillus i Bifidobacterium.
Należy również wskazać, że dysbioza jelitowa u noworodków może być przyczyną stanów zapalnych jelit, alergii pokarmowych czy nadwrażliwości pokarmowej, które również mogą być przyczyną kolki.
Jak radzić sobie z kolką niemowlęcą?
Dobrze działa masaż brzucha, stosowanie ciepłych okładów oraz suplementowanie diety noworodka indywidualnie dobranymi probiotykami. Przed zastosowaniem terapii probiotycznej warto skontaktować się z pediatrą oraz wykonać badanie mikrobioty jelitowej takie jak KyberKompakt. Dodatkowo można również wykluczyć nietolerancję laktozy, korzystając z wodorowo-metanowego testu oddechowego.