Skąd się biorą pasożyty w jelitach? 

zakażenie pasożytami

Ryzyko zakażenia pasożytami występuje nie tylko w krajach tropikalnych, ale również tych europejskich, wysoce rozwiniętych. Sprawdź, co sprzyja zakażeniom pasożytniczym, jak pasożyty trafiają do jelit i jak przykre mogą być konsekwencje ich bytowania w ludzkim organizmie. 

 

Co sprzyja zakażeniom pasożytniczym? 

 

Chociaż pasożyty w jelitach pojawiają się najczęściej u dzieci, to na ich występowanie narażone są także osoby dorosłe. Do zakażenia pasożytami może dojść w wyniku spożywania surowego, zainfekowanego mięsa, źle umytych, surowych warzyw bądź owoców czy z powodu stosowania niewystarczającej higieny. Pasożyty mogą trafić do jelit po spożyciu nieprzegotowanej wody albo w wyniku kontaktu z nieodrobaczonym zwierzęciem domowym

Pamiętaj, że zakażenie pasożytami nie zawsze od razu daje silne objawy, mogą być one również nietypowe, na przykład mylone ze zmianami alergicznymi. 

 

Jak objawia się zakażenie pasożytami w jelitach?

 

Pasożyty w jelitach zawsze mają negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Co istotne, walka z nimi jest konieczna i powinna być wdrożona natychmiast po diagnostyce. Musisz wiedzieć, że obecność pasożytów w jelitach może przyczynić się do zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego czy odpornościowego. W skrajnych przypadkach pasożyty mogą trwale uszkodzić wątrobę. 

Dolegliwości, które są charakterystyczne dla zakażenia pasożytami, to między innymi:

 

  • bóle brzucha, 
  • biegunka
  • zaparcia, 
  • bóle mięśni i stawów, 
  • nagła utrata wagi
  • przewlekłe zmęczenie, 
  • drażliwość, 
  • problemy skórne. 

 

Jak zdiagnozować pasożyty w jelitach?

 

Rozpoznanie zakażenia pasożytami następuje najczęściej poprzez wykonanie podstawowego badania kału. Okazuje się jednak, że takie badanie może nie być zbyt szczegółowe, dlatego należy rozszerzyć diagnostykę, zlecając badanie mikroskopowe kału bądź bardziej czułą metodą immunoenzymatyczną w kierunku poszczególnych rodzajów pasożytów, na przykład Gardia lamblia, Cryptosporidium spp., Entamoeba histolytica czy Taenia spp. lub Ascaris lumbricoides i Strongyloides stercoralis

Badania na obecność pasożytów w jelitach warto wykonać z uwzględnieniem analizy stanu mikrobioty jelitowej, która mogła ulec zaburzeniom. Dobrze sprawdza się kompleksowe badanie na mikrobiotę jelitową KyberKompakt Pro

 

Eliminacja pasożytów z jelit

 

Leczenie pasożytów jest jak najbardziej możliwe, ale pacjent powinien być uprzednio prawidłowo zdiagnozowany. Dopiero wtedy lekarz może przepisać konkretny lek przeciwpasożytniczy, który będzie skuteczny w przypadku zakażenia konkretnym gatunkiem pasożytów. 

Ważne jest także wsparcie terapii farmakologicznej, które polega na stosowaniu indywidualnie dobranej diety eliminacyjnej. Szczególną rolę odgrywają także probiotyki z dopasowanym składem. Działają one również pozytywnie w ramach niwelowania zaburzeń mikrobioty jelitowej czy zachowania jej stanu w równowadze. 

 

Podobne wpisy

woda na trawienie

Woda a prawidłowe trawienie 

praca wątroby

Jak wesprzeć wątrobę – dieta i probiotykoterapia

niedobor witaminy D

Witamina D — jakie pełni funkcje? 

mikrobiota a kości

 Mikrobiota jelitowa a mocne kości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.