Skóra, włosy i paznokcie – na jakie witaminy i składniki mineralne zwrócić uwagę? 

zdrowa skóra

Chcesz cieszyć się promienną skórą, zdrowymi i gęstymi włosami oraz mocnymi paznokciami? To właśnie ich kondycja wpływa na naszą atrakcyjność zewnętrzną, dlatego poznaj witaminy i minerały, które pozwalają utrzymać je w należytym stanie. Skóra, włosy i paznokcie potrzebują konkretnych składników odżywczych, aby móc funkcjonować w swojej doskonałości. Zapobiegaj występowaniu wiotkości skóry i niekorzystnym zmianom, łamliwości paznokci oraz złej kondycji włosów. Zadbaj o ich kondycję od wewnątrz. 

 

Keratyna — podstawowy budulec włosów i paznokci

 

Substancją, która buduje tkankę włosów i paznokci jest keratyna. Aby móc zachować ich idealny stan, musisz postarać się o odpowiednią, codzienną dietę, która jest bogata w składniki, takie jak:

  • żelazo
  • cynk, 
  • potas, 
  • magnez, 
  • selen, 
  • wapń, 
  • mangan. 

Właśnie te pierwiastki odpowiadają za tworzenie keratyny, która ma znaczenie, biorąc pod uwagę kondycję płytki paznokci oraz jakość włosów. 

 

Zdrowe tłuszcze a stan włosów i paznokci 

 

Codzienny jadłospis powinien być bogaty w zdrowe tłuszcze, takie jak omega 3, omega 6 i omega 9. Uwzględniaj więc w diecie oleje roślinne, ryby i orzechy. 

 

Gospodarka wodno-elektrolitowa a stan skóry 

Właśnie woda odpowiada za stan skóry, przede wszystkim jej jędrność. Czy wiesz, że skóra to organ, który magazynuje aż 20% całkowitej zawartości wody w Twoim organizmie? To ona chroni skórę przed zakażeniami i ma wpływ na reakcje biologiczne, które muszą zachodzić w tkance skórnej prawidłowo. 

 

Witaminy i ich wpływ na stan skóry, włosów oraz paznokci 

 

Zarówno w codziennej diecie, ale również kosmetykach pielęgnacyjnych stosowanych na skórę, włosy oraz paznokcie powinien znaleźć się kompleks dobroczynnych witamin. Zwróć szczególną uwagę na zawartość:

  • witaminy A. To doskonały antyoksydant o właściwościach oczyszczających i opóźniających naturalne procesy starzenia. Witamina A pobudza i reguluje podziały komórkowe, przyspiesza regenerację, pobudza produkcję kolagenu i elastyny, ma znaczenie dla produkcji keratyny,
  • witaminy E. Jest uznawana za naturalny eliksir młodości. Wykazuje właściwości antyoksydacyjne, do tego działa przeciwzapalnie, chroni lipidy, pobudza produkcję kolagenu i elastyny, redukuje przebarwienia na skórze czy ma dobroczynny wpływ na eliminację objawów atopowego zapalenia skóry. 
  • witaminy C. Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Co więcej, wpływa na produkcję kolagenu i elastyny, wpływa na wytrzymałość tkanek. 

 

Skóra, włosy i paznokcie a równowaga mikrobioty jelitowej

Zaburzenia mikrobioty jelitowej dają o sobie znać „na zewnątrz”. Pierwszym przekaźnikiem jest skóra, ponieważ organizm właśnie przez tkankę skórną stara się wydalić niekorzystne czynniki. Nie bez powodu mówi się, że nasze zdrowie zaczyna się w jelitach. Ich nieprawidłowe funkcjonowanie, nadmierna liczba patogennych bakterii i zbyt mała ilość tych pożytecznych będzie osłabiać skórę, włosy i paznokcie. Na skórze zauważysz zaczerwienienie, pojawi się szorstkość, wykwity skórne (również o charakterze trądzikowym), świąd czy jej łuszczenie. Twoje włosy będą cienkie i podatne na łamanie, dokładnie tak samo, jak paznokcie. 

Jeśli chcesz zadbać o idealny wygląd zewnętrzny i najlepszą kondycję promiennej, zdrowej skóry, mocne włosy i twarde paznokcie, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na stan swojego organizmu i funkcjonowanie jelit. Dysbioza jelitowa ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ pokarmowy, ale również zewnętrzne atuty ciała. 

 

Podobne wpisy

nietolerancja histaminy

Nietolerancja histaminy – jak postępować z dietą i probiotykami?

probiotyki enterol

Poznaj jeden z najczęściej stosowanych probiotyków – Saccharomyces boulardii

naturalne probiotyki

Jak wybrać odpowiedni probiotyk?

ranking psychobiotykow

Ranking psychobiotyków- co wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.