Co na śniadanie dla roczniaka? Przykładowe przepisy i pomysły

Co na śniadanie dla roczniaka? Co zamiast kanapek i kaszki? A jeśli już kaszka – to jaka? No i co na śniadanie bez mleka dla rocznego dziecka? Rodzice mają często problem z pomysłami na śniadanie – zarówno swoimi jak i swoich dzieci. A już zwłaszcza maluchów, które dopiero poznają nowe smaki. Dlatego w artykule odpowiadam na pytania:

  • Co można podawać rocznemu dziecku na śniadanie?
  • Jak urozmaicić posiłki np. kaszkę dla dziecka?

Podaję także kilka przepisów na pyszne śniadania.

Co na śniadanie dla roczniaka? To samo co dla rodzica!

Oczywiście, jeśli Twoje śniadanie składa się z kawy, lub kawy z rogalikiem wówczas nie polecam podawać takiego zestawu dziecku. Warto jednak zastanowić się wówczas, czy na pewno jesz takie śniadania jak powinieneś. Jako, że sama rano nie jestem głodna i zwykle zaczynam dzień właśnie od kawy nie zamierzam przekonywać Cię do zmiany swoich nawyków. Jednak wówczas warto, żeby to późniejsze śniadanie było zdrowe i zbilansowane. Podobnie jak śniadanie Twojego dziecka.

Roczne, zdrowe dziecko może jeść już to co dorośli domownicy. Pod warunkiem, że są to produkty niskoprzetworzone, dobrej jakości, a dieta jest bogata w warzywa i produkty pełnoziarniste. Z doświadczenia wiem jednak, że dla rocznego dziecka śniadania często przygotowujemy oddzielnie. Co w takim razie można przyrządzić dziecku?

Co na śniadanie dla roczniaka do kanapek?

Kanapeczki to zdecydowanie najpopularniejsze danie na śniadanie dla roczniaka w większości domów. W dobrych kanapkach nie ma nic złego, pod warunkiem, że przestrzegane są pewne zasady:

  • Pieczywo jest dobrej jakości, pełnoziarniste. Wiem, że nie jest to łatwe, a biały chlebek czy bułeczki są zdecydowanie „najulubieńsze”. Jeśli dziecko przywykło już bardzo do białego pieczywa warto od razu zacząć pracę nad zmianą nawyków. Pełnoziarniste pieczywo jest źródłem błonnika i witamin np. z grupy B. Pieczywo z mąki oczyszczonej jest pozbawione w dużej mierze błonnika, a jego niedobór w diecie jest główną przyczyną zaparć u dzieci oraz przyczynia się do powstawania dysbiozy jelitowej.
  • Proporcja jest ważna! Pieczywo, oraz umieszczony na nim ser czy wędlina powinny stanowić w sumie tylko połowę porcji. Druga połowa talerza powinna należeć do warzyw. Przygotowując śniadanie zadbajmy, aby warzywa nie były tylko ozdobą czy dodatkiem, ale pełnowartościowym składnikiem posiłku!

 

śniadanie dla roczniaka
śniadanie dla roczniaka

 

Co na kanapki dla dziecka?

Co możesz oprócz sera i wędliny położyć na kanapkach dla dziecka? Jak możesz urozmaicić śniadanie dla roczniaka?

  • Pasty warzywne i z nasion. Przygotowane własnoręcznie lub kupione, ale z dobrym składem (np. w Lidlu jest duży wybór takich past)
warzywne pasty na chleb
warzywne pasty na chleb

 

 

  • Pasta z makreli i jajek. Makrelę obrać, rozdrobnić. Jajka na ugotować na twardo, obrać, rozdrobnić. Pokroić drobno natkę pietruszki, dodać odrobinę soli, słodkiej papryki w proszku, łyżkę jogurtu naturalnego. Wszystko dokładnie wymieszać.
  • Domowy pasztet warzywny. Przepisy znajdziesz tutaj —> domowe pasztety warzywne

Co na śniadanie dla roczniaka zamiast kanapek?

Alternatyw dla kanapek jest bardzo dużo. Najszybsze są:

  • Kaszki na mleku roślinnym. Kaszki to temat rzeka i nikt nie musi ograniczać się do gotowych kaszek instant. Na rynku jest niezwykle szeroki wybór płatków ekspresowych, z których można przygotować pyszne kaszki. Są to np. płatki: jaglane, owsiane, gryczane, ryżowe. Każde można przygotować na różne sposoby z ulubionymi dodatkami. Moje propozycje znajdziesz tutaj —> pomysł na kaszki
  • Placuszki. Szybka i smaczna metoda aby przygotować coś i na słodko i na słono. Zachęcam do zapoznania się z przepisami —> placuszki i naleśniki

A to nie wszystko! Zachęcam do zapoznania się z artykułem na temat tego, co zamiast kanapek —> Co zamiast chleba i co zamiast kanapek

Menu dla roczniaka – co podać dziecku?

Jakiś czas temu przygotowałam gotowe menu dla dziecka. Warto zajrzeć i poszukać inspiracji —> menu bez glutenu, nabiału i jajek na 4 dni dla dziecka. 

Co do picia dla roczniaka?

Niezależnie od tego czy dziecko otrzymuje jeszcze mleko z piersi czy mleko modyfikowane, wcześniej czy później pojawi się pytanie – co podawać do picia dla dziecka?

  • Woda

Na pierwszym miejscu jest woda. W przypadku niemowląt i małych dzieci podaje się wodę niskozmineralizowaną lub źródlaną. Można także podawać wodę filtrowaną z kranu. Nawyk zaspokajania pragnienia wodą należy kształtować u dziecka już od niemowlęctwa, gdy rodzice decydują się na ograniczenie karmienia piersią lub odstawienie dziecka od piersi. Najlepiej przyjąć zasadę, że pomiędzy posiłkami do picia podawana jest wyłącznie woda.

  • Woda smakowa

Gotowe wody smakowe są zdecydowanie niezalecane ze względu na wysoką zawartość cukru. Wodę smakową, zarówno słodzoną jak i niesłodzoną, można natomiast przygotować samodzielnie w domu.. Składnikiem takiej wody są owoce oraz ewentualnie miód jako substancja słodząca. Należy jednak pamiętać, że miód, pomimo iż zdrowy, również jest cukrem i zawiera dodatkowe kalorie. Dlatego zalecam ograniczenie nawet samodzielnie przygotowanej lemoniady czy słodzonej miodem wody smakowej. Można np. przyjąć zasadę, że taki napój pije się wyłącznie do posiłków. Między posiłkami można ograniczyć się do wody z dodatkiem samych owoców, które nadadzą jej lekki, świeży aromat.

  • Soki

Soków nie powinno się traktować jako napojów gaszących pragnienie. Dziecko może raz na jakiś czas wypić świeżo wyciskany sok, ale wówczas traktuje się go jako przekąskę. Warto też zadbać, aby takiego soku nie pozbawiać błonnika, dlatego powinien zawierać także te cząstki, które zostają po wyciskaniu. Najlepiej jednak przyjąć, że soki spożywa się sporadycznie, a witamin szukać w całych owocach, czyli lepiej zjeść jabłko czy pomarańczę niż wypić sok. Picie soków między posiłkami ma także bardzo negatywny wpływ na zęby oraz może odbierać apetyt na właściwy posiłek.

  • Herbaty

Dzieci, nawet te najmłodsze, mogą pić w rozsądnych ilościach niesłodzone herbaty owocowe i niektóre herbaty ziołowe: miętę, rumianek, melisę. Znów, podobnie jak w przypadku kakao, należy korzystać z suszu, a nie z herbatek instant, gdyż są one zwykle dosładzane. Nie należy na co dzień podawać małym dzieciom herbaty czarnej i zielonej.

Co do picia dla roczniaka – podsumowanie

Co do picia dla roczniaka – produkty rekomendowane:

  • niskozmineralizowana lub źródlana czysta woda,
  • filtrowana woda z kranu,
  • woda z dodatkiem owoców (np. malin, truskawek),
  • niesłodzone herbaty owocowe i ziołowe.

Co do picia dla roczniaka – produkty dozwolone z pewnymi ograniczeniami:

  • domowe lemoniady owocowe słodzone miodem,
  • domowe herbaty mrożone, herbaty owocowe słodzone miodem,
  • kawa zbożowa, kakao,
  • świeżo wyciskane soki.

Co do picia dla roczniaka – lista produktów zakazanych:

  • słodzone napoje gazowane,
  • słodzone wody smakowe,
  • soki z kartonów,
  • soki typu multiwitamina,
  • napoje energetyczne i izotoniczne,
  • woda wysokozmineralizowana, woda stołowa

Chcesz wiedzieć więcej? Przepisy, porady, informacje o żywieniu i suplementacji – wszystko znajdziesz w tej książce!

zdrowie dziecka książka

Podobne wpisy

nietolerancja histaminy

Nietolerancja histaminy – jak postępować z dietą i probiotykami?

naturalne probiotyki

Jak wybrać odpowiedni probiotyk?

ranking psychobiotykow

Ranking psychobiotyków- co wybrać?

probiotyki

Probiotyki wspierające zdrowie układu pokarmowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.