Trądzik a mikrobiota jelit 

trądzik leczenie

Trądzik pojawia się u 80% ludzi w okresie dojrzewania, jednak dermatolodzy wskazują, że problem z wykwitami skórnymi coraz częściej dotyka również osób dorosłych. Nadaktywność gruczołów łojowych, które są odpowiedzialne za zbyt dużą produkcję sebum, wynika z różnych przyczyn. Trądzik może być efektem zaburzeń hormonalnych, stosowania niewłaściwej higieny czy diety. Okazuje się, że występowanie zaskórników i krost może mieć związek z mikrobiotą jelitową, szczególnie jeśli zostaje ona zaburzona. 

 

Dysbioza jelitowa przyczyną trądziku 

 

Udowodniono, że u blisko 54% osób, które borykają się z trądzikiem, jednocześnie zdiagnozowano dysbiozę jelitową, czyli nadmiar niekorzystnych bakterii i niedobór tych, które działają pozytywnie. Wydaje się więc zasadne, aby ci, którzy walczą z wykwitami skórnymi, w pierwszym etapie diagnostyki, wykonali szczegółowe badanie na mikrobiotę jelitową. To między innymi KyberKompakt i KyberKompakt Pro. Dzięki nim udaje się ocenić jej stan i zastosować odpowiednią kurację. Najczęściej polega ona na probiotykoterapii, która sprawdza się w celu przywrócenia równowagi mikrobioty jelitowej, ale także w ramach uszczelnienia bariery jelitowej. 

 

Co wpływa na mikrobiotę jelitową?

” Zdrowie zaczyna się w jelitach”, ta dewiza jest dzisiaj podstawą licznych kuracji w ramach zwalczania niedoskonałości skóry. Warto wiedzieć, że na mikrobiotę jelitową wpływ ma nasza dieta, stosowane leki (przede wszystkim antybiotyki), ale również warunki środowiskowe czy przewlekły stres. W wyniku tych czynników można mówić o zaburzeniach mikrobioty jelitowej, szczególnie uwzględniając redukcję bakterii ochronnych, takich jak Lactobacillus i Bifidobacterium. Jeśli mikrobiota jelitowa zostaje zaburzona, to skóra przejmuje część funkcji wydalniczych, co może być przyczyną występowania stanów zapalnych

 

Jak eliminować trądzik?

Priorytetem jest poznanie przyczyny występowania trądziku. Najczęściej pacjenci popełniają jednak duży błąd, udając się jedynie do kosmetologa lub dermatologa albo stosując środki doraźne bez wykonania konkretnych badań. Korzystanie z maści, kremów, a nawet z antybiotyków bez konkretnej analizy może jedynie “uśpić” problem z trądzikowymi niedoskonałościami skóry, zaś w licznych przypadkach doprowadza do zaburzeń w strukturze tkanki skórnej, przez co problem jeszcze bardziej się pogłębia, a leczenie okazuje się nieskuteczne. 

Walka z trądzikiem powinna być wielotorowa, biorąc pod uwagę zarówno terapię skóry oraz układu pokarmowego, jak i mikrobioty jelitowej. Uzupełnienie leczenia odpowiednio dopasowanymi do potrzeb pacjenta probiotykami może przynieść spodziewane, korzystne efekty. 

 

Trądzik czy alergia?

Jeśli borykasz się z występowaniem wykwitów skórnych i przewlekłymi stanami zapalnymi skóry, koniecznie sprawdź, czy nie jest to efekt alergii. Jest to najczęściej rozpoznawana przyczyna trądziku u osób dorosłych. Jeśli pacjent wykazuje dysbiozę jelitową, może dochodzić do przenikania niestrawionych białek do krwi, a przez to do rozwoju alergii IgG-zależnej. W ten sposób pojawia się stan zapalny, który wzmaga nadprodukcję sebum, a ten z kolei prowadzi do występowania zmian skórnych. 

Aby rozpoznać albo wykluczyć stan alergiczny jako przyczynę trądziku, warto wykonać dedykowane testy, takie jak ImuPro. Dzięki badaniu udaje się wprowadzić skuteczną dietę eliminacyjną z wykluczeniem produktów, które wywołują alergię. 

Podobne wpisy

dieta i probiotykoterapia w pcos

Dieta i probiotykoterapia w PCOS

mikrobiota a choroby kardiologiczne

Mikrobiota jelitowa a choroby kardiologiczne

nietolerancja histaminy

Nietolerancja histaminy – jak postępować z dietą i probiotykami?

probiotyki enterol

Poznaj jeden z najczęściej stosowanych probiotyków – Saccharomyces boulardii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.