Wielkanoc bez jaj – jak to ogarnąć? 

dieta bez jaj

Uczulenie na jaja jest drugą z najczęściej wymienianych przyczyn alergii pokarmowych. Z reguły uczula białko jaja kurzego, a nie żółto. Jak przygotować święta wielkanocne bez jaj i zapewnić smakowite menu alergikom, skoro podstawą potraw na wielkanocnym stole są właśnie jajka? Co więcej, przepisów na potrawy bez jaj coraz częściej poszukują również weganie. Okazuje się, że spędzanie czasu przy rodzinnym, wielkanocnym stole może być naprawdę przyjemne również dla osób, które nie spożywają dań, w których zawarte są jajka.

 

Co uczula w jajku? 

Głównym alergenem w jajku kurzym jest białko. Właśnie w nim zawarty jest lizozym, który odpowiada za 60% alergii na tego rodzaju produkt spożywczy. Kolejnymi alergenami, które zawarte są białku, są owomukoid oraz owoalbumina i owotransferyna. W żółtku uczulająca jest natomiast liwetyna i witelogenina. 

 

Objawy alergii na jajo kurze

Bóle brzucha, wzdęcia, biegunka, wymioty, ale też zmiany skórne, jak pokrzywka, a nawet nieżyt nosa i trudności z oddychaniem, właśnie takie objawy daje najczęściej alergia na jajo kurze. U niektórych alergików może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego. 

Jedyną, najskuteczniejszą metodą zapobiegania występowania takich objawów jest eliminacja tego produktu spożywczego z codziennej diety

 

Menu wielkanocne dla osób uczulonych na jajo kurze

Alergicy powinni nie tylko nie spożywać samych jaj kurzych, ale również wszelkich dań, które zawierają białko lub żółtko. Z wielkanocnego stołu wyklucza się więc wszelkiego rodzaju potrawy z zawartością jaj, jak ciasta, pasztety czy sałatki. Na szczęście jaja udaje się z powodzeniem zastąpić, dzięki czemu alergik nie musi rezygnować z ulubionych potraw. Świetnym zamiennikiem jaja kurzego jest między innymi siemię lniane, które bogate w błonnik doskonale wpływa na stan mikrobioty jelitowej i funkcjonowanie całego układu pokarmowego. Jaja bardzo często zastępuje się również tofu, awokado czy musami owocowymi. 

Wśród wielkanocnych potraw dla osób uczulonych na jajo kurze, ale również dla wegan znajdują się między innymi:

  • sałatka warzywna bez jajka, 
  • majonez dla wegan bez jajka, 
  • pasztet gryczany, z soczewicy lub z fasoli,
  • ciasta orkiszowe albo jaglane. 

Osoby uczulone na jajo kurze z powodzeniem mogą zajadać się wszelkimi mięsiwami, rybami, warzywami oraz owocami. Świąteczny stół warto zaplanować, uwzględniając miejsce dla alergika, aby dania jajeczne nie były ustawione zbyt blisko i nie kusiły skosztowaniem. 

 

Czy to na pewno alergia na jajo kurze?

Co najważniejsze, zanim zaczniesz eliminować z diety jajo kurze, koniecznie sprawdź, czy objawy alergii są wywoływane właśnie poprzez spożycie tego produktu. Wystarczy, że wykonasz dokładny i skuteczny test na alergię pokarmową IgE-zależną. Wykonuje się go w łatwy sposób, pobierając próbkę krwi żylnej. Warto dodać, że uczulenie na jajko kurze dotyczy głównie dzieci i w większości przypadków mija samoistnie po 3 roku życia. 

Podobne wpisy

Dieta wegetariańska i SIBO

Dieta wegetariańska w SIBO – czy to możliwe?

dieta i probiotykoterapia w pcos

Dieta i probiotykoterapia w PCOS

mikrobiota a choroby kardiologiczne

Mikrobiota jelitowa a choroby kardiologiczne

nietolerancja histaminy

Nietolerancja histaminy – jak postępować z dietą i probiotykami?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.