Wiosenny przegląd zdrowia- badania profilaktyczne

badania profilaktyczne

Wiosna to czas, w którym wszystko budzi się do życia. Właśnie teraz wykonaj badania profilaktyczne i zadbaj o własne zdrowie. Przygotuj się na aktywny sezon, spędzanie czasu na świeżym powietrzu, uprawianie sportu. Przywitaj tę kolorową porę roku z szerokim uśmiechem na twarzy i doskonałym samopoczuciem. Czas po srogiej zimie jest idealny na realizację corocznych badań. Sprawdź, jakie szczególnie warto wykonać, aby skontrolować stan swojego organizmu. 

Tylko 40% Polaków wykonuje badania profilaktyczne

Chociaż w większości przypadków podstawowe badania profilaktyczne są darmowe, to jednak aż 60% mieszkańców naszego kraju ich nie wykonuje. Dlaczego nie dbamy o własne zdrowie? Nie mamy czasu na wybranie się do przychodni, bagatelizujemy konieczność realizacji kontroli stanu własnego organizmu albo boimy się diagnozy ewentualnych chorób. Do lekarza zazwyczaj wybieramy się dopiero wtedy, kiedy choroba jest już w stadium zaawansowanym i daje o sobie znać dokuczliwymi objawami. 

Pamiętaj, że te podstawowe badania profilaktyczne nie są inwazyjne ani bolesne, dlatego raz w roku zdecyduj się na ich wykonanie. Wiosna to idealny czas, aby sprawdzić, czy rzeczywiście możesz cieszyć się pełnym zdrowiem. 

Morfologia to podstawa

Morfologia krwi to jedno z podstawowych badań, które pozwala wykryć liczne choroby już we wczesnym stadium ich rozwoju. Dzięki niej możliwa jest analiza czerwonych i białych krwinek oraz płytek krwi, uwzględniając różne parametry. Morfologia krwi pozwala wykryć różnego rodzaju stany zapalne czy wirusy. Ponadto morfologia może wskazać niedotlenienie, choroby nerek, choroby trzustki, cukrzycę, zakrzepicę, anemię, nowotwory, choroby szpiku bądź wszelkiego rodzaju niedobory

Podstawowe badanie moczu

Podstawowe badanie moczu pozwala wykryć nie tylko choroby nerek czy infekcje układu moczowego, ale również szereg najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych, jak cukrzyca bądź nadciśnienie tętnicze. 

Analiza mikrobioty jelitowej 

Zdrowie zaczyna się w jelitach, ta dewiza powinna przyświecać nam nie tylko wiosną, ale przez cały rok. Dlaczego warto wykonać w pełni bezpieczne i jakże precyzyjne badanie mikrobioty jelitowej, na przykład KyberKompact Pro? Musisz wiedzieć, że dysbioza jelitowa, czyli stan, w którym w mikrobiocie jelitowej występuje zbyt mało pożytecznych bakterii, za to nadmiar tych patogennych mikroorganizmów, może przyczynić się do powstawania licznych, groźnych dla zdrowia, a nawet życia chorób. Mikrobiota jelitowa ma znaczący wpływ na pracę mózgu, układu nerwowego i oczywiście pokarmowego. Migreny, otyłość, ospałość, bóle brzucha czy wzdęcia, to tylko niektóre objawy, jakie mogą mieć związek z zaburzeniem mikrobioty jelitowej. 

Badania indywidualne

Jeśli odczuwasz jakiekolwiek dokuczliwe dolegliwości, właśnie teraz jest doskonały czas na badania. Warto uświadomić sobie, że tylko natychmiastowa reakcja oraz regularne badania profilaktyczne pozwalają wykryć chorobę w jej początkowym stadium, dzięki czemu pacjent ma znacznie większe szanse na całkowite wyleczenie. RTG klatki piersiowej, a może USG jamy brzusznej? Wybierz się do lekarza rodzinnego, który po szczegółowym wywiadzie przekaże Ci skierowanie na konkretne badania. 

Podobne wpisy

naturalne probiotyki

Jak wybrać odpowiedni probiotyk?

odrobaczanie dzieci

Profilaktyczne odrobaczanie dzieci i dorosłych — TAK czy NIE?

probiotyki

Probiotyki wspierające zdrowie układu pokarmowego

mikrobiota jelitowa

Lekarz ds. mikrobioty jelitowej — diagnostyka i opieka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.