Wiosna w pełni — kilka słów o alergiach

sezonowe alergie

Czy wiesz, że nawet 25% populacji boryka się z wiosennymi alergiami? Te najczęściej wymieniane dotyczą pylenia drzew i traw oraz zarodników pleśni, ale pisząc o alergiach typowych dla tej pory roku, nie można nie wspomnieć również o alergiach pokarmowych, na przykład tych, które nasilają się po spożyciu nowalijek. Jakie są objawy wiosennych alergii i jak sobie z nimi radzić, aby móc funkcjonować w pełnym komforcie, tym bardziej że właśnie teraz po zimie wszystko budzi się do życia? 

 

Alergie na pyłki drzew

Katar, silny kaszel, zmiany skórne czy pieczenie spojówek i łzawienie oczu, właśnie tak najczęściej objawia się wiosenna alergia na pyłki. Sezonowe alergie wiążą się z nietolerancją organizmu na alergen wziewny. Wiosną do tych najmocniej uczulających zaliczają się pyłki drzew, takich jak olcha, brzoza, jesion, lipa i leszczyna, a najsilniejsze objawy alergik może zauważyć w okresie ich kwitnienia. 

 

Trawy, które mogą wywoływać alergię

Nietolerancja alergenu jest kwestią indywidualną i zależy od predyspozycji alergika oraz działania jego układu immunologicznego. Wiosną udaje się jednak wyodrębnić alergeny, które uczulają najczęściej i dają niekorzystne objawy. Co ciekawe, o ile pyłki drzew wywołują objawy alergiczne najczęściej w okresie od końca marca do początku maja, o tyle pyłki traw uczulają przede wszystkim w czerwcu oraz w lipcu. Chociaż wyróżnia się ponad 10 tysięcy gatunków traw, to udaje się wyodrębnić te, które wywołują alergię najczęściej. Zalicza się do nich:

  • tymotka łąkowa, 
  • kupkówka pospolita, 
  • kostrzewa czerwona, 
  • wiechlina łąkowa. 

 

Co ważne, wiosenna alergia może wystąpić także poprzez wdychanie pyłków traw uprawnych, jak pszenica, żyto, trzcina cukrowa czy owies albo proso. 

Za każdym razem objawy sezonowej alergii są podobne. U alergika zazwyczaj występuje katar, problemy z oddychaniem, kaszel, obrzęk błony śluzowej nosa i oczu, stany zapalne spojówek, kichanie, pokrzywka na skórze. Oczywiście, nie wszystkie objawy alergii na pyłki muszą występować u każdego alergika. Różni się także częstotliwość i intensywność ich pojawiania. 

 

Alergia na pleśń i grzyby — czy na pewno tylko wiosenna?

Najczęściej uczulają zarobki pleśni z rodzaju:

  • Alternaria,
  • Cladosporium,
  • Aspergillus,
  • Penicillium.

 

Idealne warunki do ich rozwoju następują wczesną wiosną i właśnie dlatego alergię na pleśń zalicza się do tych sezonowych. Nic bardziej mylnego, ponieważ tego rodzaju alergeny mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie alergika przez cały rok. Zarodki pleśni i grzybów podzielić można na te wewnątrzdomowe, które znajdują doskonałe warunki bytowania i rozwoju w domach mieszkalnych (głównie w mieszkaniach, w których panuje duża wilgotność oraz brak właściwej wentylacji) oraz te zewnątrz domowe, których rozwój zależy głównie od warunków atmosferycznych, temperatury czy wilgotności powietrza. 

 

Wiosenna alergia pokarmowa 

Spragnieni świeżych warzyw bardzo często sięgamy po nowalijki. Niestety, okazuje się, że to właśnie one mogą wywołać sezonową alergię. Ból głowy, biegunka, wymioty, zmiany skórne czy łzawienie oczu, właśnie takie objawy mogą pojawić się po spożyciu nowalijek. Alergia pokarmowa po spożyciu nowalijek może wystąpić nie tyle w wyniku nietolerancji konkretnych warzyw, ile po kontakcie z chemicznymi substancjami, jakimi warzywa są nawożone w szklarniach, aby mogły rosnąć szybciej. 

 

Podobne wpisy

probiotyki enterol

Poznaj jeden z najczęściej stosowanych probiotyków – Saccharomyces boulardii

naturalne probiotyki

Jak wybrać odpowiedni probiotyk?

odrobaczanie dzieci

Profilaktyczne odrobaczanie dzieci i dorosłych — TAK czy NIE?

probiotyki

Probiotyki wspierające zdrowie układu pokarmowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.