Wirus RSV a grypa

grypa

Sezon infekcyjny w pełni, jednak objawy zakażenia patogenami, są tak podobne do siebie, że trudno rozpoznać, z jakim konkretnie mamy do czynienia. Grypa, wirus RSV, a może COVID-19? Jak odróżnić infekcję wirusową? Dowiedz się więcej już teraz. 

 

Skuteczne diagnostyka 

 

Jak potwierdzają specjaliści, jedyną metodą skutecznej diagnostyki pacjenta, jest wykonanie testów. Zdaniem wirusologów pacjentom dorosłym powinno wykonywać się dwa rodzaje testów, na koronawirusa oraz na grypę. To dlatego, że wirus RSV daje silne objawy z reguły u małych dzieci. Każdy z nas przynajmniej raz w życiu został nim zarażony, ale z biegiem lat układ immunologiczny nabywa na tyle silną odporność, że u osób dorosłych najczęściej występującym objawem RSV jest lekki katar

Testy na grypę są natomiast szczególnie istotne w grupie seniorów, ponieważ taka infekcja jest właśnie dla tych pacjentów najbardziej niebezpieczna, a powikłania grypy mogą zagrażać życiu.

Co ważne, chociaż są szczepionki na COVID-19 oraz na grypę, to jednak nie chronią one przed zakażeniem.

 

Grypa, COVID-19 i RSV — wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Do zakażenia grypą dochodzi poprzez pośredni albo bezpośredni kontakt z kropelkami oddechowymi. Okazuje się, że wirus, aby mógł przetrwać, ma zdolność do zmiany szczepów, na które nasz układ immunologiczny nie jest odporny. Co więcej, osoba zakażona może zarażać innych już dzień przed pojawieniem się objawów choroby i nawet do 7 dni po infekcji. W przypadku zakażeń koronawirusem zdolność zarażania następuje już na 2 dni przed pojawieniem się objawów i nawet do 21 dni od ustąpienia objawów. Ponadto, o ile grypa zawsze daje o sobie znać dokuczliwymi symptomami, tak w przypadku COVID-19 można mówić o zakażeniu bezobjawowym. 

Objawy wszystkich trzech infekcji wirusowych mogą być podobne, natomiast częstotliwość i nasilenie ich występowania zawsze są indywidualne. O ile wirus RSV najgorzej przechodzą mali pacjenci, tak grypa jest najgroźniejsza dla seniorów. 

Typowy dla RSV oraz koronawirusa jest duszący kaszel, natomiast w przypadku grypy sezonowej nie musi występować zawsze. Dla grypy charakterystyczna jest za to gorączka, która nie musi pojawiać się przy infekcji wirusowej RSV ani COVID-19. 

Kolejny objaw to bóle mięśni, pojawiają się one najczęściej przy zarażeniu grypą sezonową, rzadko występują w przypadku RSV. Objawem typowym dla tego rodzaju infekcji wirusowej jest za to świszczący oddech i katar. 

Jak leczyć infekcje wirusowe?

Chociaż podstawą jest odpowiednie rozpoznanie infekcji wirusowej za pomocą właściwej diagnostyki, to trzeba wskazać, że zarówno w przypadku wirusa RSV, grypy czy koronawirusa, istotą leczenia jest łagodzenie występujących objawów. Zaleca się przyjmowanie leków w zależności od pojawiających się symptomów. Najczęściej są to środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym oraz inhalacje w celu poprawy drożności oddechowej.

Podobne wpisy

naturalne probiotyki

Jak wybrać odpowiedni probiotyk?

odrobaczanie dzieci

Profilaktyczne odrobaczanie dzieci i dorosłych — TAK czy NIE?

probiotyki

Probiotyki wspierające zdrowie układu pokarmowego

mikrobiota jelitowa

Lekarz ds. mikrobioty jelitowej — diagnostyka i opieka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.