Witamina D — jakie pełni funkcje? 

niedobor witaminy D

Czy wiesz, że nawet 90% Polaków ma niedobór witaminy D? Okazuje się, że witamina D może być dostarczana do organizmu nie tylko poprzez odpowiednią dietę. Tak naprawdę to prohormon, który może być wytwarzany w wyniku przekształceń cholesterolu, a następnie oddziaływania promieni słonecznych na ludzką skórę. Sprawdź, jaką rolę pełni witamina D i dlaczego jest tak ważna, biorąc pod uwagę codzienne funkcjonowanie oraz zachowanie dobrego stanu zdrowia. 

 

Rola witaminy D

Witamina D pełni przede wszystkim istotną funkcję, biorąc pod uwagę nasz układ kostny. Właśnie dzięki niej kości mogą być proste i mocne. Odpowiednia dawka witaminy D każdego dnia zapobiega krzywicy u dzieci i osteoporozie u osób dorosłych. Co więcej, witamina D ma znaczenie, uwzględniając wchłanianie wapnia oraz fosforu z przewodu pokarmowego. 

Warto wskazać również inne funkcje, jakie witamina D pełni w ludzkim organizmie. Okazuje się, że korzystnie wpływa na układ nerwowy, pracę serca oraz stan skóry (zmniejszając na przykład stany zapalne). 

 

Dzienne zapotrzebowanie witaminy D 

Idealna dawka witaminy D dla osoby dorosłej to 4000 IU, natomiast dla dzieci to 600 IU. Natomiast warto wspomnieć, że zawsze dobieramy dawkę suplementacyjną po sprawdzeniu poziomu witaminy D w surowicy krwi. 

 

Najlepsze źródła witaminy D

Poznaj najlepsze, naturalne źródła witaminy D, które znajdziesz w produktach spożywczych. 

To przede wszystkim tłuste ryby morskie, jak łosoś, makrela czy śledź. Solidną dawkę witaminy D można znaleźć również w żółtku kurzego jaja, w wątróbce, w mleku oraz w grzybach. 

 

Objawy niedoboru witaminy D

Niedobór witaminy D w organizmie może prowadzić do wystąpienia krzywicy, osteoporozy, a w przypadku kobiet ciężarnych do cukrzycy ciążowej, a nawet przedwczesnego porodu. Jak rozpoznać niedobór witaminy D, zanim jeszcze wykona się badanie krwi? Pacjenci potwierdzają, że odczuwają:

 

Co ciekawe, chociaż u większości rozpoznaje się niedobór witaminy D, to jednak w diagnostyce można mówić również o jej nadmiarze w organizmie. W takich przypadkach objawy, to między innymi suchość w ustach, bóle głowy, problemy z koncentracją, biegunki, nudności czy senność. 

 

Witamina D a mikrobiota jelitowa 

Witamina D oddziałuje na cały organizm, również na pracę jelit. Udowodniono, że jej niedobór może prowadzić do zaburzeń mikrobioty jelitowej poprzez większą przepuszczalność jelit i niewystarczającą odporność jelit. Konsekwencją mogą być poważne stany zapalne oraz dysbioza jelitowa, która przyczynia się do poważnych schorzeń różnych organów ludzkiego ciała.

Podobne wpisy

dieta i probiotykoterapia w pcos

Dieta i probiotykoterapia w PCOS

mikrobiota a choroby kardiologiczne

Mikrobiota jelitowa a choroby kardiologiczne

nietolerancja histaminy

Nietolerancja histaminy – jak postępować z dietą i probiotykami?

dysbioza jelitowa

Dysbioza jelitowa – co to jest i jakie badania wykonać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.