Zamienniki jajka – czym zastąpić jajko?

Zamienniki jajka często przysparzają problemów. Na rynku są wprawdzie wegańskie, syntetyczne zamienniki jajka, ale można też poradzić sobie bez nich. Naleśniki bez jajka to tylko jeden z problemów. Jakie zamienniki jajka sprawdzą się w ciastach, placuszkach, a nawet… jajecznicy? Zamienników jajka jest sporo, ale nie każdy sprawdza się do wszystkiego. Warto wiedzieć kiedy użyć kisielu z siemienia a kiedy wystarczy rozgnieciony banan.

Zamienniki jajka – czym zastąpić jajko? Zależy od przepisu!

Jajka w potrawach pełnią funkcję „sklejacza”. Dodajemy je do ciasta, żeby było wilgotne, do kotletów żeby się nie rozpadały, do naleśników, żeby były sprężyste i miękkie. Ubita piana z białek ma za zadanie spulchnić i podnieść biszkopt czy pasztet. Na diecie bez jajek bywa trudno. Zwłaszcza, jeśli połączone jest to z dietą bezglutenową. Mąki bezglutenowe też słabo kleją i są dość suche. Jak w takim razie zrobić naleśniki bez jajek? I co można dodać do ciasta?

zamienniki jajka

  1. Zamienniki jajka – kisiel z siemienia lnianego

Najbardziej uniwersalnym zamiennikiem jajka jest kisiel z siemienia lnianego. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

Zalety:

  • Siemię lniane kosztuje bardzo niewiele
  • Wiele przepisów zaleca gotowanie siemienia aż do uzyskania kisielu, ale ja mam na nie szybszy sposób – za chwilę o tym napiszę
  • Mało zmienia smak. Fakt, że siemię po zmieleniu nie ingeruje w smak potrawy, więc nadaje się zarówno do dań słodkich jak i słonych.

Wady:

  • Nie podnosi ciasta. Raczej dodaje mu pewnej „glutowatości”
  • Może powodować zakalce jeśli doda się go za dużo. Ale szybko nabiera się wprawy w proporcjach

Uniwersalny zamiennik jajka – jak szybko przygotować kisiel z siemienia lnianego?

Ja preferuję opcje kiedy nie używa się samego kisielu, ale też ziaren. Uważam, że są one bardzo wartościowe. Są dwie możliwości przygotowania siemienia lnianego tak, żeby był zamiennikiem jajka:

  • 2 łyżki mielonego siemienia lnianego + 1/3 szklanki gorącej wody. Otrzymujemy wówczas taki kleik. Na rynku dostępne są gotowe, już zmielone ziarna siemienia, nawet smakowe. Czasami ich używam, chociaż zdrowiej jest mielić siemię bezpośrednio przed jedzeniem.
  • 2 czubate łyżki ziaren siemienia zalane 1/3 szklanki gorącej wody. Należy odstawić je na około 15 minut, a następnie dokładnie zmiksować blenderem. Uzyskujemy dzięki temu sztywną pianę z kawałkami ziarenek.

Gdzie można wykorzystać kisiel z siemienia lnianego?

  • Ciasta – ja w swoich wypiekach najczęściej korzystam z tego rozwiązania
  • Naleśniki i placuszki – nie będą może aż tak sprężyste jak z jajkiem, ale się nie rozpadną
  • pasztety – jeśli nie robię pasztetów na bazie kaszy (kasza zwykle skleja wystarczająco dobrze) to używam właśnie kisielu z siemienia
  • Pieczywo –  Jeśli piekę chleb z samych ziaren to siemię lniane jest niezbędne

Zamienniki jajka – owoce zamiast jajka – kiedy i jakie?

W wielu przepisach spotyka się owoce zamiast jajka. Najczęściej jest to rozgnieciony banan albo mus z jabłka. Kiedy i do czego można wykorzystać takie rozwiązanie?

  • Rozgnieciony banan zamiast jajka sprawdzi się w słodkich wypiekach typu muffiny, ciastka albo w placuszkach. Do większych wypieków (ciasta) albo naleśników to raczej za mało.
  • Mus z jabłka ma przede wszystkim za zadanie nawilżyć i rozluźnić ciasto. Jest to ważne ponieważ tak jak wspomniałam wypieki bez jajek i mąki glutenowej często są suche i zbite. Pektyny z jabłek też mają pewne właściwości sklejające, ale raczej nie „na ciepło”. Dlatego musu z jabłka nie należy traktować jako zamiennika sklejającego

Zamienniki jajka zamiast piany z białek – woda po cieciorce

Ubita woda po cieciorce to genialny wynalazek. Zastępuje one ubite białka jaj i warto użyć jej tam, gdzie potrzebujemy „spulchnienia” i wilgotności w cieście. Można nawet zrobić z niej bezy, albo majonez! Natomiast ma małe właściwości sklejające. Jeśli chodzi o smak to w potrawach jest on mało lub wcale nie wyczuwalny. Jak ubić wodę po cieciorce – znajdziesz w przepisie na bezy

Zamienniki jajka – panierka bez jajek – czyli mąka + woda

Bezglutenowa panierka bez jajek nie jest problemem. Najlepiej zastosować taką mieszankę:

  • Zamiast jajka: 2 łyżki mąki kukurydzianej lub z ciecierzycy wymieszane na gęstą pastę z około 3-4 łyżkami zimnej wody. Można ją posolić i dodać przyprawy.
  • Zamiast mąki: możesz użyć pokruszonych płatków kukurydzianych, amarantusa ekspandowanego lub polenty kukurydzianej. Zobacz przepis na nuggetsy.

Naleśniki bez jajka, ciasto bez jajka – czyli gotowe pomysły co dodać:

  • Naleśniki bez jajka – do ciasta naleśnikowego dodaj odpowiednich dwóch jajek w postaci kisielu z siemienia lnianego. Można użyć zarówno przepisu z siemieniem mielonym jak i ziarenkami. Przepisy na naleśniki znajdziesz tutaj.
  • Ciasto bez jajek – ja najczęściej używam do ciasta odpowiednika dwóch jajek w postaci kisielu z siemienia. Nawet jeśli w przepisie jest 5 jajek to nie dodaję aż tyle siemienia ponieważ obawiam się, że z ciasta wyszedłby zakalec. Natomiast dobrze jest dodać także ubitą wodę po cieciorce. Kisiel z siemienia sklei, a woda po cieciorce podniesie i nawilży ciasto. Tak jak w tym przepisie
  • Jajecznica bez jajek – tofucznica jest pyszna! Zobacz przepis tutaj
  • Majonez bez jajek – najczęściej robię „sojonez”. Jeśli mamy dobry blender jest to bardzo proste: 100 ml mleka sojowego, 150 ml oleju roślinnego, sól, łyżeczka soku z cytryny i 2 łyżeczki musztardy. Wszystko wlewam razem i dokładnie miksuję.
  • Szybkie placuszki śniadaniowe – często daję do nich rozgniecionego banana zamiast jajka.

Przepisy i porady znajdziesz tutaj

Podobne wpisy

nietolerancja histaminy

Nietolerancja histaminy – jak postępować z dietą i probiotykami?

naturalne probiotyki

Jak wybrać odpowiedni probiotyk?

ranking psychobiotykow

Ranking psychobiotyków- co wybrać?

probiotyki

Probiotyki wspierające zdrowie układu pokarmowego

4 thoughts on “Zamienniki jajka – czym zastąpić jajko?”

  1. Czy proporcja 2 łyżki siemienia + 1/3 szkl wody odpowiada w przepisach 1 jajku? Ewentualnie jak inaczej to przeliczać?

    1. Nie! To jest częsty błąd i on powoduje, że jeśli np. w przepisie jest 5 jajek to ktoś dodaje ponad szklankę tego kisielu z siemienia a to jest niemal gwarancja zakalca. Generalnie taka proporcja 2 łyżki siemienia + 1/3 szklanki wody, jeśli się to zmiksuje to odpowiednik jajek na jedno ciasto, takie zwykłe, standardowe. W zależności od rodzaju ciasta dodaje się jeszcze inne klejacze lub spulchniacze np. zamiast białek ubitą wodę po ciecierzycy.

  2. Nie wymieniono tu mąki ryżowej.
    Mam wątpliwości czy zmielony len lub kleik nadaje sie jako dodatek do smażonego ciasta lub innej masy. Wiadomo że olej lniany ma niską temperature dymienia i dlatego nie nadaje sie do tego. Szukam mądrego, który zna ten temat i nie potwierdzi moich obaw, bo też wolałbym używać siemie jako zamiennik jajek. Głównie chodzi mi o placki dyniowe i ziemniaczane.

    1. Bardzo dobre pytanie:) Olej lniany ma niską temperaturę dymienia i nie nadaje się do smażenia. Jednak jeśli robimy taki „kisiel” z siemienia to zdecydowanie nie jest tym samym co olej. Zakładam, że nie smażymy placuszków na mocnym ogniu tak, aby je spalić. A z mojego doświadczenia wynika, że ten kleik z siemienia najlepiej skleja placki i ciasta (w ciastach też jest wysoka temperatura). Oczywiście, nie można liczyć, że ziarna siemienia zachowają wówczas swoje prozdrowotne właściwości, ale dodajemy je w celu sklejenia i tę funkcję pełnią idealnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.