Zrzuć zbędne kilogramy do wiosny — mikrobiota jelitowa w procesie odchudzania 

zbedne kilogramy

Czy wiesz, że jednym z najczęstszych noworocznych postanowień jest zrzucenie zbędnych kilogramów? Właśnie teraz jest najlepszy czas na odchudzanie. Jeśli stosowałeś już różne diety, ale bez oczekiwanego rezultatu albo szybko pojawiał się po nich niekorzystny efekt jo-jo, sprawdź, jaka jest Twoje mikrobiota jelitowa. Okazuje się, że jej stan ma ogromne znaczenie w procesie odchudzania. Dowiedz się więcej już teraz. 

 

Mikrobiota jelitowa wspiera odchudzanie 

Najnowsze badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych dowodzą, że mikrobiota jelitowa ma znaczenie, jeśli pod uwagę weźmiemy proces utraty wagi. Okazuje się, że jej odpowiedni stan wspiera procesy odchudzania, jeśli zaś dochodzi do zaburzeń równowagi w ilości konkretnych bakterii, mikrobiota jelitowa może wywoływać efekt wręcz odwrotny, utrudniać spalanie tkanki tłuszczowej, a nawet prowadzić do nadwagi i otyłości. 

Kolejnym odkryciem jest to, że na skład mikrobioty jelitowej wpływ ma stosowana dieta, dlatego osoby, które chcą zgubić zbędne kilogramy, powinny wdrożyć specjalny program odżywiania, uwzględniający wpływ poszczególnych produktów spożywczych na namnażanie się pożytecznych bakterii oraz eliminację tych patogennych. 

 

Mikrobiota jelitowa u pacjentów z nadwagą oraz otyłością

U większości osób z nadwagą bądź otyłością można zdiagnozować dysbiozę jelitową, czyli stan, w którym równowaga mikrobioty jelitowej zostaje zaburzona i powstaje stan zapalny. Ten wywołuje bardzo często zespół jelita przesiąkliwego oraz różnego rodzaju nadwrażliwości pokarmowe. U pacjentów z nadwagą lub z otyłością rozpoznaje się także podwyższony poziom cytokin prozapalnych IL-6  i TNF-α, czyli markerów zapalnych blisko powiązanych z nadciśnieniem, cukrzycą i zawałami. TNF-α powoduje dodatkowo oporność insulinową, która prowadzi do dysfunkcji procesów metabolicznych węglowodanów, białek oraz tłuszczy. 

 

Badania na mikrobiotę jelitową w zakresie odchudzania 

Osoby, które nie widzą efektów rygorystycznych diet odchudzających ani spadku wagi po regularnych treningach fizycznych, powinny wykonać szereg badań w kierunku diagnostyki mikrobioty jelitowej. W szczególności zaleca się badanie ImuPro, aby rozpoznać i wyeliminować stan zapalny oraz badanie KyberKompakt Pro, na podstawie którego udaje się zlecić indywidualną probiotykoterapię. Probiotyki w procesie odchudzania pomagają nie tylko uzyskać większy spadek wagi ciała, ale zapobiegają również powstawaniu stanów zapalnych jelit oraz chronią barierę jelitową, aby nie dopuszczać do zespołu jelita przesiąkliwego. 

Pamiętaj, że odchudzanie ma być przede wszystkim zdrowe, a proces gubienia nadmiernych kilogramów musi uwzględniać indywidualne potrzeby i stan Twojego organizmu. Zadbaj o to, aby Twoja waga spadała szybko, bez efektu jo-jo i innych skutków ubocznych. Jelita nierzadko odgrywają w całym procesie odchudzania kluczową funkcję.

Podobne wpisy

dieta i probiotykoterapia w pcos

Dieta i probiotykoterapia w PCOS

mikrobiota a choroby kardiologiczne

Mikrobiota jelitowa a choroby kardiologiczne

nietolerancja histaminy

Nietolerancja histaminy – jak postępować z dietą i probiotykami?

naturalne probiotyki

Jak wybrać odpowiedni probiotyk?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.