Jak pobrać kał do badania? Jaki pojemnik na kał? Pytania i odpowiedzi

Jak pobrać kał

Jak pobrać kał do badania? Jaki pojemnik na kał kupić w aptece? Czy można przynieść kał w słoiku jeśli jest czysty…? No właśnie – wbrew pozorom nie jest to takie proste, aby prawidłowo pobrać kał do badania. I nie ma jednej metody – bo wszystko zależy od tego NA JAKIE BADANIE pobiera się kał. Pobieranie kału na pasożyty będzie wymagało innego postępowania niż pobieranie kału na badanie M2PK. Jak to więc jest?

Jakie badania kału się wykonuje i po co?

Badania kału są wykonywane powszechnie w diagnostyce wielu schorzeń. Są to najczęściej:

  • Badania z kału w kierunku zakażeń bakteryjnych, grzybiczych czy pasożytniczych.
  • Badania z kału w celu sprawdzenia czy doszło do dysbiosy jeliowej.
  • Markery jelitowe – stosowane w podejrzeniach stanów zapalnych jelit.

Artykuł o markerach jelitowych znajdziesz tutaj.

Jak pobrać kał do badania? To zależy od tego NA CO jest dane badanie.

Pobranie kału na pasożyty będzie wymagało innego przygotowania oraz opakowania niż np. pobranie kału na markery jelitowe. Dlaczego? Ponieważ w każdym badaniu diagnosta stosuje różne techniki (np. posiew, diagnostyka molekularna, badanie mikroskopowe itd.) w zależności od tego czego się szuka. Czasami kał musi być np. pobrany z kilku miejsc, czasami kałówka musi być wypełniona specjalnym odczynnikiem.

Jak pobrać kał do badania
źródło: instytut mikroekologii

Dlatego: jeśli musisz przeprowadzić badanie kału i zastanawiasz się jak pobrać kał do badania KONIECZNIE zapytaj się w swoim laboratorium:

  • Jak przygotować się do badania, jakie leki należy ewentualnie odstawić.
  • Jaki pojemnik będzie potrzebny DO TEGO KONKRETNEGO BADANIA
  • Jak szybko należy przynieść kał do laboratorium – lub jeśli wysyłasz materiał kurierem – jak wysłać próbkę kału, żeby nie ulega zniszczeniu.

Te wszystkie informacje najlepiej znaleźć w laboratorium, ponieważ w Internecie można znaleźć dużo przypadkowych informacji ograniczających się jedynie do tego, aby kupić pojemnik w aptece.

Jak pobrać kał do badania – jak złapać kał do badania? Czy można wyłowić kał do badania z toalety?

Jeśli mamy już właściwe przygotowanie oraz właściwe opakowanie – czas na złapanie materiału do badania. Wielu ludziom sprawia to problem i zastanawiają się – jak złapać kał do badania skoro nie powinno się łowić go z toalety. Kał nie może zostać zanieczyszczony moczem ano wodą z toalety – niezależnie od tego na jakie badanie jest pobierany.

Co należy zrobić?

Jak pobrać kał do badania – opcja nr 1

W aptece są specjalne zestawy do pobierania kału – nakładane na toaletę nakładki foliowe – albo jeszcze lepiej – papierowe paski, które przykleja się do muszli, a po pobraniu próbki można je spuścić w toalecie. Taką nakładkę montujemy zgodnie z instrukcją, a następnie – w zależności od INSTRUKCJI Z LABORATORIUM pobieramy szpatułką lub wymazówką materiał.

Jak złapać kał do badania opcja nr 2

Jeśli nie mamy w domu zestawu z apteki można w tym celu użyć folii spożywczej, którą nakładamy przed oddaniem kału na miskę muszli. Ważne – nakładamy ją po oddaniu moczu, a przed oddaniem kału pamiętając, że folia powinna być lekko „luźna” – nie opinamy toalety jak bębna skórą, tylko robimy miejsce na kał. Następnie postępujemy jak w punkcie pierwszym.

Jak złapać kał do badania – jak pobrać kał – opcje alternatywne, acz niepolecane

Wiele osób bardzo mocno kombinuje podczas prób poradzenia sobie z wyzwaniem – oddają kał na nocnik dziecka, szufelkę od szczotki czy do wanny. Pół biedy, jeśli jeszcze wysterylizowane. Generalnie trzeba pamiętać, że powierzchnia ma być sucha i sterylna. Najlepszą opcją są nakładki na toaletę i z pewnością jest przy tym najmniej sprzątania.

Czy można trzymać kał w lodówce? Czy można oddać wczorajszy kał do badania? Tak, ale tylko jeśli…

Kał do badania nie musi być z tego samego dnia, jednak od momentu pobrania nie minęło 24-48 godzin. Różnica zależy od rodzaju badania i też trzeba dopytać w laboratorium. Ważne, aby od momentu pobrania do oddania do laboratoruum kał przechowywać w lodówce, a w czasie transportu – w torbie z wkładem chłodzącym jeśli są wysokie temperatury. Pomysł „wożenia” kału przez kilka godzin w aucie zanim dojedzie się do laboratorium nie jest najlepszy. NIE NALEŻY MROZIĆ PRÓBKI KAŁU!

Pobranie kału a biegunka.

Problem pojawia się jeśli mamy do czynienia z kałem biegunkowym. Faktycznie do większość badań diagnostycznych kał biegunkowy jest przeciwskazaniem do wykonania badania. Jeśli mamy szczególną sytuację, a kał musimy pobrać warto także skonstatować się z laboratorium i dopytać czy po pierwsze badanie w ogóle zostanie wykonane, a po drugie jak pobrać taki niestandardowy materiał.

Podobne wpisy

probiotyki ranking 2024

Ranking probiotyków dla dzieci – przegląd 2024

dysbioza jelitowa

Dysbioza jelitowa – co to jest i jakie badania wykonać?

naturalne probiotyki

Jak wybrać odpowiedni probiotyk?

odrobaczanie dzieci

Profilaktyczne odrobaczanie dzieci i dorosłych — TAK czy NIE?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.